• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Radikakno & liberalno

Started by ginger toxiqo 2 gafotas, 31-08-2009, 17:15:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ginger toxiqo 2 gafotas

Amandman SRS spasava većinu


Glasanjem za amandman poslanika Srpske radikalne stranke Marine Toman kojim se ukida zabrana rada medija u slučaju blokade računa duže od 90 dana biće zadovoljen uslov Liberalno demokratske partije da njeni poslanici podrže Zakon o informisanju, a on dobije potrebnu većinu za izglasavanje, potvrđeno je ,,Blicu" iz izvora u vladajućoj koaliciji. Preostala dva uslova, o ukidanju depozita za osnivanje medija i pravljenje razlike u kaznenoj politici, ispunjena su još tokom rasprave o zakonu pošto je Vlada na ta dva člana uputila amandman, koji će podržati poslanici vladajuće koalicije.


Kako su ,,Blicu" potvrdili izvori iz vrha vladajuće koalicije, u petak i subotu pre podne vođeni su burni pregovori između LDP i G17 da se prihvati uslov liberala oko ukidanja zabrane rada medija u slučaju blokade računa duže od 90 dana, uz posredovanje demokrata. Izlaz je pronađen u amandmanu poslanika SRS Marine Toman pošto LDP nije podnosio amandmane na tekst zakona. Tako je sprečeno dalje pogoršanje odnosa u vladajućoj koaliciji, koje je dostiglo najvišu tačku kada su demokrate poručile Dinkiću da su, ako zbog Zakona o informisanju želi da ruši Vladu, spremni da odmah izađu na izbore. Istovremeno, time su sve tri strane uključene u pregovore, barem kratkoročno, ispunile svoje ciljeve - LDP je uspeo da umiri svoje poslanike bar nekakvom izmenom teksta zakona, G17 je zadovoljan jer ,,zakon nije promenio suštinu", dok će demokrate, usvajanjem zakona, pokazati javnosti ,,da je vladajuća većina jaka i stabilna".
Zakon bi, kako sada stvari stoje, trebalo da podrži 119 poslanika, protiv bi trebalo da glasa 113, a uzdržanih će biti 17, dok je Riza Halimi iz poslaničke grupe manjina rekao da neće prisustvovati glasanju.
Za izmene zakona trebalo bi da glasaju poslanici ,,Za evropsku Srbiju", G17 plus, Lige socijaldemokrata Vojvodine, poslanik Demokratske levice Roma Jovan Damjanović, šest od sedam poslanika poslaničkog kluba manjina i najmanje deset poslanika LDP.
Vladajuća koalicija računa i na pet glasova PUPS, ali je poslanik ove stranke Moma Čolaković juče izjavio za ,,Blic" da će poslanici te partije ostati uzdržani ukoliko u međuvremenu u Vladi Srbije ne budu obavljeni razgovori i sa potpredsednikom Vlade i predsednikom stranke Jovanom Krkobabićem. Međutim, iako Čolaković tvrdi da vladajuća koalicija neće moći bez njihovih glasova da usvoji zakon, jasno je da joj oni neće biti neophodni uz podršku 10 glasova LDP.
- Mi nismo učestvovali u dogovorima u Vladi. LDP igra perfidno jer su najpre rekli da neće podržati zakon, a zapravo nisu ni podneli ovaj amandman, nego hoće da daju podršku amandmanima opozicije. Mi nećemo dati podršku opozicionom amandmanu nego zahtevima novinskih udruženja i OEBS - kaže Čolaković.
On je, međutim, istakao da će konačnu odluku o podršci zakona doneti najuže rukovodstvo na sastanku sa Krkobabićem pred početak današnje sednice. Kako je dodao, postoji mogućnost da PUPS podrži zakon ukoliko Vlada usvoji amandmane njihovih koalicionih partnera iz SPS koji se, kako je potvrdio, suštinski ne razlikuju od korekcija teksta zakona koje je dogovorio LDP. Poslanici Socijalističke partije Srbije, s druge strane, više su puta najavili da će biti uzdržani i nemaju nameru da promene mišljenje.
Protiv predloga će glasati poslanici SRS, DSS, NS i poslaničkog kluba ,,Napred Srbijo" i samostalni poslanik DHSS Vladan Batić. Protiv zakona su se izjasnili i Žarko Korać i Vesna Pešić sa liste LDP, ali Pešićeva je juče odbila da bilo šta komentariše za ,,Blic" u vezi sa ovim zakonom. Tri poslanika Jedinstvene Srbije takođe će, kako je najavio lider ove stranke i gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma, glasati protiv zakona.

                             

"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

ginger toxiqo 2 gafotas

Glasanje u Skuštini Srbije
Usvojene izmene Zakona o javnom informisanju u načelu
Autor: Beta, Tanjug

Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o javnom informisanju kojima je znatno pooštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi i precizirano više privrednih prestupa koji mogu dovesti i do zabrane izdavanja glasila.

Za zakonski predlog glasalo je 125 poslanika, protiv je bilo 88, 11 uzdržanih i jedan nije glasao. U sali je bilo 225 poslanika.
Za su glasali poslanici vladajuće koalicije izuzev Socijalističke partije Srbije (SPS) koji su bili uzdržani ali su obezbeđivali kvorum. Za su glasali i poslnici LDP, sem Vesne Pešić i Žarka Koraća, a svoj glas izmena dao je i samostalni poslanik DHSS Vlada Batić. Protiv zakonskih izmena glasali su poslanici SRS i koalicije DSS-NS, kao i tri poslanika Jedinstvene Srbije. Poslanici Napred Srbijo napustili su salu.

Vlada Srbije je Predlog zakona usvojila 9. jula, a posle oštrih kritika javnosti i profesionalnih udruženja izmenila ga je nizom amandmana.
Zakonom je predviđeno da javno glasilo može osnovati domaće pravno lice i obaveza upisa u Registar javnih glasila. U slučaju izdavanja glasila koje nije upisano u Registar, nadležni javni tužilac dužan je odmah pokrene postupak za privredni prestup, a nadležni sud u roku od 12 sati da obustavi privremeno izdavanje glasila.
Ukoliko ne poštuje zabranu i izdaje glasilo koje nije upisano u Registar, osnivač javnog glasila može biti kažnjen sa miliona do dvadeset miliona dinara, a odgovorno lice sa dvesta hiljada do dva miliona dinara. Predviđena je i zabrana izdavanja glasila.
Prijavu za upis u registar štampanih dnevnih javnih glasila osnivači su dužni na podnesu u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu, a osnivači drugih glasila za 90 dana.
Izmenama zakona predviđene su i rigorozne kazne za kršenje pretpostavke nevinosti i objavljivanje informacija koje mogu ugroziti razvoj maloletnika i ukoliko je maloletnik učinjen prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo ili interes.
Visina kazni vezana je za tiraž i prihod od oglasa u broju u kome je prekršaj napravljen, a ako je objavljana na naslovnoj strani ili u infomativnoj emisiji za taj sedmodnevni prihod.
Tako formirana kazna može biti 25-100 odsto zbira vrednosti ukupno prodatog tiraža isporučenog na dan objavljivanja informacije i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom broju, a u slučaju elektronskog glasila 25-100 odsto oglasnog prostora za dan u okviru kojeg je objavljena informacija.
Odgovorno lice u osnivaču i odgovorni urednik mogu biti kažnjeni sa 200.000 do dva miliona dinara. Zakonom je predviđena i uslovna kazna uz obavezu objavljivanja presude ukoliko je delo prvi put učinjeno. Kazne za ostale prekršaje povećane su sa sadašnjih 30.000-200.000 na milion do deset miliona za glasilo, odnosno 100.000 do milion dinara za odgovornog urednika.
Predviđene su i rigorozne kazne za distributere koji prekinu distribucije iz neekonosmkih razloga. Takođe, zakonom je zabranjen prenos prava nad javnim glasilom. Prvobitno predviđena odredba o obaveznom osnivačkom kapitalu od 50.000 evra izbačena je vladinih amandmanima. Predlagač je odustao i od odredbe koja je predviđala obustavljanje izdavanja novina i novčanu kaznu ukoliko se to ne učini za osnivača javnog glasila kome je račun u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana.

Nikolić:Poslanici SNS nisu prisustvovali glasanju u celini
Šef Poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić izjavio je danas da poslanici Srpske napredne stranke (SNS) nisu prisustvovli glasanju o izmenama Zakona u javnom informisanju u celini, jer su ustanovili da taj vladin predlog ima podršku 125 poslanika sto je dovoljno za njegovo izglasavanje.
Komentarišući navode šefa poslaničke grupe DSS Miloša Aligrudića da to što su poslanici SNS napustili salu tokom glasanja o zakonu u celini odudara od nepisanog dogovora da opozicija ostane u sali i glasa protiv tog predloga, Nikolić je rekao da nije izigrao bilo kakav dogovor, jer takvog dogovora nije ni bilo. On je naveo da je Aligrudiću predložio da te dve poslaničke grupe napuste salu, jer je bilo izvesno da će izmene zakona biti usvojene, ali da Aligrudić to nije prihvatio.
"Svi poslanici SNS učestvovali su u glasnju o zakonu u načelu i glasali su protiv", rekao je Nikolić novinarima u Skupštini Srbije i dodao da nije bilo razloga da SNS učestvuje u glasanju o amandmanima i zakonu u celini s obzirom da su 132 posalnika činila kvorum, a 125 je bilo za zakon.
"Nismo nikoga prevarili. Nismo imali nikakav dogovor", rekao je Nikolić i dodao da DSS u poslednje vreme "žešće napada" SNS nego Demokratsku stranku i upitao Vojislava Koštunicu da li to podržava.

Protest UNS-a
Članovi Udruženja novinara Srbije (UNS) su danas, pre početka sednice parlamenta, predali Skupštini Srbije peticiju kojom su pozivali poslanike da glasaju protiv predloženih izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju.
Oko 50 članova UNS-a i medijskih stručnjaka koji su protiv usvajanja ovog zakona okupilo se danas na Trgu Nikole Pašića noseći transparent "Stop antievropskom zakonu o medijima", nakon čega su u Skupštini Srbije predali peticiju.
Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović ponovila je da je zakon "antievropski i antiustavan" i da će ako bude usvojen "gasiti medije po kratkom postupku".
Ona je novinarima rekla da će UNS u slučaju da zakon bude usvojen tražiti od predsednika Srbije Borisa Tadića da ne potpiše zakon, od Ustavnog suda da se izjasni o njegovoj ustavnosti, kao i da će biti upućena predstavka Evropskom suda za ljudska prava.
"Došli smo da poslanicima svojim telima pokažemo da stojimo iza svojih reči... da razumeju da krše nečija prava i da krše slobodu izražavanja u Srbiji", rekla je Smajlovićeva i dodala da je peticiju protiv zakona potpisalo oko 600 novinara i drugih medijskih radnika.
"Ovo nije buna protiv vlasti, ovo nije protiv Vlade. Ovo je samo da pokažemo da stojimo iza svojih reči", navela je ona.
Smajlovićeva je ponovila da novinare niko nije konsultovao o izmenama zakona.
Protestu su, između ostalih, prisustvovali generalni sekretar UNS-a Nino Brajović, novinar Miroslav Lazanski, profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski, istoričar Čedomir Antić.
Za razliku od UNS-a, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) smatra da zakon može biti prihvatljiv ukoliko se usvoje amandmani na kojima insistira LDP.
Glavni urednik lista "Danas" Zoran Panović među onima je koji smatra da su izmene Zakona o informisanju loše i da ih amandmani ne mogu poboljšati.
"Nažalost, politička volja i voluntarizam je pobedio. Plašim se da ćemo dobiti, u najmanju ruku, jedan zaista nepotreban zakon za ovo društvo", rekao je Panović.
"Prosto je neverovatno da u celoj priči u jednoj situaciji gde je sudstvo katastrofalno, gde je privatizacija katastrofalna, gde je sve katastrofalno, očekivati od medija da budu idealni. Mislim da je to stvarno iluzorno", ocenio je on.
"Plašim se da nam se istorija ponavlja kao farsa i da je zaista neverovatno da se 2009. godine mi bavimo zakonom o informisanju na ovaj način", zaključio je Panović.
Pokretač listova "Kurir" i "Glas javnosti" Radisav Rodić zatražio je od predsednika Tadića da "zaustavi" usvajanje izmena Zakona o javnom informisanju jer su one, kako navodi, uperene protiv njega lično i "njegovih" novinara.
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

akhnaton

Ili kraj "kurira" i njemu podobnih, ili tresla se gora...  :twisted:
Politically Incorrect member of "Snage Haosa i Bezumlja"

ankh Em Maat  since 1973.

Svetovid

Марина Томан (СРС): Нисам спасилац

Радикалка Марина Томан поднела је амандман који је ,,спасао", односно чије усвајање је ,,преломило" ЛДП да гласа ,,за" закон. Марину су јуче њене колеге у шали звале својим херојем, частиле кафом и задиркивале што је помогла власти, а она у разговору за ,,Политику" објашњава како је постала спасилац.



Јесте ли знали, пре гласања, да ће баш ваш амандман бити пресудан?

Не, наравно да нисам знала да ће бити пресудан. Али тај један амандман не мења закон, он је и даље лош. Наш је став да није никако требало да буде усвојен, јер уводи диктатуру у област медија. Они су, очигледно, постигли договор па су извукли тај један амандман, иначе да није било договора не би га ни усвојили.

Ипак, да ли сте могли да сањате да ће ваш амандман ,,спасти" владајућу коалицију?

Ми када подносимо амандмане подносимо их само зато што желимо да побољшамо закон. А, сами знате да су ретки предлози опозиције које власт прихвати.

Шта су вам рекле ваше колеге што сте спасли власт?

Ма, ништа. Знате шта, они су постигли договор, па испаде како је тај амандман био спасилачки.

ginger toxiqo 2 gafotas

Jovanović: Ne osuđivati Mesića
30. decembar 2009. | 11:35 | Izvor: Globus

Zagreb -- Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović izjavio je da Srbija ne bi trebalo da testira svoju snagu osuđujući predsednika Hrvatske Stjepana Mesića zbog posete Kosovu.

Mislim da nikud nećemo stići ako učinak Mesića, njegovu ulogu u regionu, u vrlo osetljivom razdoblju od 2000. godine do danas, ocenjujemo na osnovu gesta koji je odabrao za kraj svog mandata u spoljnopolitičkom smislu", ocenio je Jovanović u intervjuu za zagrebački nedeljnik "Globus".

On smatra da predsednik Srbije Boris Tadić nije ispravno postupio kada je odbio da poseti Zagreb.

"U istoj situaciji ne bih tako postupio, ali to nije samo pitanje tog konkretnog, finalnog akta. Cela postavka regionalne politike nije dobra", smatra Jovanović.

Prema njegovom mišljenju, nije dobro što se Tadić dosad nije dovoljno neposredno bavio i angažovao u direktnoj regionalnoj politici, nego je "previše toga prepustio nižim nivoima".

Tadić je ostavio preterani prostor ministru spoljnih poslova, za koga Jovanović misli da je "spretan u populizmu", ali da bi trebalo da obuzda politički rečnik, "koji je sve samo ne diplomatski".
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Lord Kufer

Emocionalna intelegencija srpskih političara neodoljivo podseća na istu takvu intelegenciju one žene iz filma Knowing   :x :x :x