• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Diskriminacija u Srbiji

Started by Джон Рейнольдс, 06-10-2009, 16:32:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Джон Рейнольдс

Evo obećanog topika. Diskriminacija u Srbiji. Mnogo se o tome priča, a najviše parolaši. I čini mi se da to najčešće rade dokoni likovi koji čak imaju maglovitu predstavu o tome šta diskriminacija znači. Tom utisku samo doprinosi činjenica na kojim se i kakvim medijima reč "diskriminacija" najčešće upotrebljava. Svojevremeno se digla buka oko nekih Cigana koje nisu hteli da puste na bazen. To jeste primer diskriminacije i bilo je medijski propraćeno. Međutim, evo primera diskriminacije koji nećete naći u medijima. Ili možda i hoćete ako se iscimam.

Na temi o gej paradi izneo sam glavne crte. Morao sam klinca da odvedem u bolnicu na neke analize i na kraju se ispostavilo da je ostao nekoliko dana. Naime, imao je nekoliko puta neobjašnjive napade povraćanja i tražio sam da ispitaju šta je, mada ga možda i ne bi zadržali. E, onda se pojavio problem. Polna diskriminacija. Nisam, kao otac, smeo da ostanem sa njim. Žena ne može, imamo bebu. Dakle, sme samo ženska osoba, ne mora čak ni da bude u srodstvu.

Tak kad čovek iskusi tako nešto - "ne primamo te tu i tu zato što si to i to" shvati koliko to problema pravi. U bolnicu smo došli rano ujutru, pa sam mogao da vrtim telefone. Koga zvati? Ko je toliko zaludan da može da mi učini uslugu i leži dan-dva (zbog doktorske ažurnosti ispostavilo se na kraju, četiri) i poluspava poluzgrčen na jednom uskom krevetu sa detetom? Razmislite. Imate li takvog?

Ženina sestra otpada jer je bolesna. Kašlje i nju iz RAZUMLJIVOG razloga ne bi primili. Moja tašta živi 300 kilometara od Beograda. Na kraju je izbor pao na moju majku koja je ozbiljan srčani bolesnik.

Naravno, to pitanje smo i žena i ja ozbiljno potegli u bolnici. Na pamet nam nije padalo da klinca od pet godina ostavimo samog da ga bodu i vode po kojekakvim mašinama, iako je glavna doktorka prosipala neke prazne priče o tome da se majke stide (ako treba da podoje bebu ili se presvuku). Da, pilo bi to vodu da upravo kad su primili Marka nisu primili i nekog klinca od 13-14 godina (pa je upao na dečije odeljenje). Od njega se ne stide? I na kraju krajeva, ko bi pre gledao sise, otac koji je doveo dete da mu pomognu ili klinja na infuziji koji je pokvario stomak jedući pljece po sumnjivim lokalima? Gluposti, naravno. Na priče o tome da bih ganjao sestre i keve po klozetima ne bih se ni osvrtao. Uglavnom, u trenutku pucanja filma kažem gde radim i da mi treba dve sekunde da pozovem novinare, te doktorka (glavna na odeljenju) otrči po bolničkog pravnika. To je onaj šalabajzer koji bi trebalo da vam pravno pomogne ako vas u bolnici nekako sjebu. Na opasku da ne postoji nikakav zakon koji me sprečava da ostanem sa detetom, dobio sam nemušti odgovor o tzv. "kućnom redu" koji je bolnica donela. Dakle, prisustvo muškarca u dečijoj bolnici ekvivalent je pijančenja, dreke i pišanja po hodniku. Ako te vide da to radiš, pozovu obezbeđenje da te izbaci. U ovom slučaju, ako te samo vide, pozovu obezbeđenje da te izbaci.

Sve u svemu, tako sa klincem ostade žena sa ozbiljnom bolešću srca. Glavna sestra joj je čak kasnije prišla sa pričom kako – pazite sad ovo – nije u redu što smo žena i ja dizali prašinu oko mog (ne)ostanka. Keva je, naravno, oterala u pičku maternu. I da... Evo još smehotresa. Besplatno može da ostane samo majka. Baba je morala da plati tzv. "bolnički dan" koji košta 500 dinara. To se posle može refundirati ne-znam-ni-ja-gde, a gde su gužve nenormalne, pa im povrh svega ostavismo i pare. Ako ništa, prošli smo ta ispitivanja iako dijagnoza (naravno) nije donesena.

Još malo o nediskriminaciji. Šiptari se kod nas bez problema leče. Ne samo što sam video dve žene uvijene u one muslimanske marame sa decom, nego dolaze i na preglede koji se zakazuju mnogo unapred i za koje postoji raspored. Konkretno, na radiologiji – šiptarska imena uz srpska, nasumično poređana. Dakle, nisu ranom zorom ni pred kraj, nego kako red nalaže. I deca i majke imaju potpuno isti tretman, čak je jedna mala igrala sa Markom karte. Pitam ono što me najviše zanima – zna li da priča srpski. "Slabo", reče mi ovaj.

Kako to, majku mu? Kako se sad, majku mu, u ovoj kloaki Evrope Šiptari besplatno leče po bolnicama i niko ih ne šikanira, izbacuje, stavlja na dno spiskova za preglede? I da li bi na tom Kosovu moj sin imao isti tretman kao ta mala sa kojom se igrao u Beogradu?

Toliko o incidentu. Obratite se novinarima, kazaće možda neko. Možda i hoćemo. Žena je član udruženja "Roditelj", iskazao sam želju da izađem sa ovim slučajem gde treba. Ali za sada neću sam. Ne bih da jurišam na vetrenjače a posle neko da sakuplja poene mlateći mojim kurcem po koprivama. Jer možda meni ponovo zatrebaju ti doktori koji sam, hteo ne hteo, razvlačio po novinama i televizijama i možda sledeći put ne budu tako spremni da pomognu, kao što jesu. Ne ide ova priča "otišo ja jednom negde, pa mi nisu dali da uđem". Pitali bi – gde. Zbog toga mislim da bi protiv ovakvih slučajeva trebalo da se oglasi neko udruženje, a ne da se sve svodi na krstaške pohode.

Eto. Neka ostane ova tema, možda postoje i neki drugi skriveni primeri diskriminacije o kojima se ne trubi na sva zvona. Često neopravdano. Na temi o gej paradi više puta sam pitao zna li neko upravo primer sličan mom – "ne možeš to i to ili tu i tu ili marš napolje zato što si homoseksualaca". Zasad nema odgovora. A kao što vidite, diskriminacije ima, samo ne znate da postoji dok je ne nagazite. I ko zna koliko ljudi trpi ovakav ili onakav oblik, pod plaštom "kućnog reda" ili "politike kompanije". Neka ova tema služi za to.

PS Kažu da firme izbegavaju da zapošljavaju majke sa malom decom (zbog češćih bolovanja). Diskriminacija?
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Tex Murphy

Evo, imam ja jedan primjer diskriminacije, doduše potpuno drugačiji od tog i vezan za Bosnu a ne za Srbiju. Ali, pošto je riječ o Zapadnoj Srbiji, poslužiće :-)

Dakle, ovde ubosni kad izvadite rodni list (koji vam svako malo za nešto treba), polje u kome treba da piše nacionalnost ostavlja se prazno ili se popuni nekim tačkicama. Što će reći da ja eto nemam pravo da budem Srbin (isto važi i za druge nacionalnosti).
A da i ne pričam o onome što valjda svi znamo, a to je diskriminacija putem viznog režima od strane Napredne & Liberalne & Demokratske EUropske Unije.
Genetski četnik

Novi smakosvjetovni blog!

stakmen

prema ljudima koji gutaju sedative ili su imali pre lakse ili teze psiho probleme postoji teska diskriminacija,cak i da ozdrave,odbaci ih porodica pa crknu  od muke a znam sve to jer sam imo dodira sa takvima  --jednom je novinar vecernjih novosti vido groblje pored  toponice ustanove i neko mu reko,na ovom delu leze oni koji su ozdravili, koji nisu imali gde da se vrate,ima  li jezivije price,likovi koji su posle svega morali da umru tamo a porodice im ni to groblje nisu obisle,,joj

Dry-Na-Nord

Quote from: stakmen on 06-10-2009, 20:33:23
prema ljudima koji gutaju sedative ili su imali pre lakse ili teze psiho probleme postoji teska diskriminacija,cak i da ozdrave,odbaci ih porodica...

Jedna stvar je ovo, a sasvim druga diskriminacija u smislu nejednakog tretiranja od strane državnih institucija o čemu pričaju John i Harvester.

Quote from: John ReynoldsPS Kažu da firme izbegavaju da zapošljavaju majke sa malom decom (zbog češćih bolovanja). Diskriminacija?

Nije.

Event Horizon

Quote from: John Reynolds on 06-10-2009, 16:32:42

PS Kažu da firme izbegavaju da zapošljavaju majke sa malom decom (zbog češćih bolovanja). Diskriminacija?

u ne, firme bas takve vole, jer im nece otici na porodiljsko  :D isplativije je da su povremeno odsutne, nego da ih nema u kontinuitetu najmanje godinu dana.
"Hipokrizija Trejd - svemirski ugođaj za svemirskog čoveka"

angel011

Ženu koju znam, ima malu devojčicu, su na razgovorima za posao redovno ispitivali koliko dece planira da ima, kada planira ponovo da rodi, samo što nisu tražili detalje o njenom seksualnom životu sa mužem.

Poslednji put kad sam je videla, još uvek nije našla posao.
We're all mad here.

stakmen

a tek o gazdama koji spopadaju radnice a one moraju da se daju da zadrze posao---znaci katastrofa bre

Джон Рейнольдс

Moja žena je, shodno dosovskom zakonu o privremenim i povremenim poslovima ostala bez posla kad je zatrudnela sa prvim detetom, bez mogućnosti da se žali.

Štos je u sledećem - po zakonu, ako se ugovor produži dva puta (ili tri puta, nisam baš siguran), poslodavac je dužan da radnika primi za stalno. Ali samo ukoliko je to rađeno u kontinuitetu. Gazde sebi ostavljaju mogućnost "tihog otkaza" tako što ugovore sklapaju na, recimo, pola godine, a onda se pravi pauza od mesec dana koji se isplati ili na ruke ili kao honorar, a tokom koga ne ide staž. Tako nisu obavezni da prime za stalno, a mogu da daju otkaz bez zavrzlama i otpremnina jednostavnim neprodužavanjem ugovora. Tu šemu primenjuju mnogi, pa i izvesna javna ustanova, servis građana.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

angel011

Hmm... Ako ide kao honorar, ide i staž, 75%. Ako nisu opet nešto menjali.
We're all mad here.

Boban

A mislite da je drugde bolje?
Ima tu i tamo firmi koje su korektnije prema radnicima, ali praksa je pokazala da samo onaj ko maksimalno iskoristi radnika, najbolje profitira, pa u konačnom zbiru, to bude najčešći izbor.
Praksa je takođe pokazala da radnici kada im je mesto garantovano, gube interes za posao i postaju mnogo manje produktivni, bolovanja i takve stvari.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

stakmen

jeste ali mobing u Srbiji je  jachi od mobinga na nekim drugim mestima,pazi bila je jedna vojvodjanska firma gde je gazda  oslovljavao radnice sa zdravo Kokoshke,a sam sam u jednoj firmi bio svedok kako gazda preti batinama,znaci radnici su ovde na udaru,znam lika koji je za godinu dana posla dobio paket hrane i 12 000 din u ns na propaloj autobuskoj stanici koja ode u stecaj,tuga bre,a seksualno zlostavljanje radnica-masovna je pojava da vlasnici butika spopadaju  radnice itd,,,

Джон Рейнольдс

Quote from: angel011 on 08-10-2009, 22:21:36
Hmm... Ako ide kao honorar, ide i staž, 75%. Ako nisu opet nešto menjali.

Možda Boban bolje zna te zavrzlame oko honorara. Uplaćuje se PIO, ako je to to. Ali opet, sve je falično i nakaradno. Npr, ako si stalno zaposlena, firma koja uplaćuje honorar plaća manje dažbine, pa joj se više isplati da angažuje stalno zaposlene (iz, recimo, konkurentske firme) nego slobodnjake.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Boban

razlika je nekoliko posto svega između zaposlenih i nezaposlenih.
Ja to rešavam drugačije, kažem da je npr. honorar 10% BRUTO i onda, ako je čovek zaposlen, dobije 7.6%, a ako je nezaposlen 7.2%... ako jednog dana država reši da poveća porez 2x, kao što je bilo nekoliko meseci prošle godine, kada su porez digli na 70%, onda će ljudi dobijati 30% i neka psuju državu. Pa ne mogu ja da obećam npr. 10% neto i da mi onda država podigne poresku osnovicu za honorare sa 42% na 242% i šta... ja da i dlaje dajem ljudima njihovih 10% a na to još 24% državi.
Sećam se podatka da je Švedska grupi AbBA u godini najveće popularnosti, dakle, pre gotovo 30 godina, uzela 97% prihoda na ime raznih poreza i ovi su opet bili najbogatiji u državi.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

mac

Ali zato ih tamo i danas obožavaju, i njima kaplje para toliko da i njihova deca ne moraju ništa da rade. Da su se preselili u državu sa manjim porezom slutim da bi dugoročno imali manji prihod.

stakmen

u Finskoj je 400 evra socijalna pomoc,tamo mozes ceo zivot da osim gledanja horora i skupljanja cd ova nista ne radish,a ovde si happy ako nadjes shljaku za 15000 ili 20 000

znachi nehumano drustvo do bola...

Джон Рейнольдс

Pa ti, Bobane, plaćaj na ruke i podigni honorar za 50% onoga što bi inače dao za dažbine.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Boban

da, ali odakle mi keš?
Znaš li ti koliko danas košta keš?
Sve to na kraju izađe otprilike isto, samo biraš koliko hoćeš da se smaraš.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lilit

Quote from: John Reynolds on 06-10-2009, 16:32:42
Još malo o nediskriminaciji. Šiptari se kod nas bez problema leče. Ne samo što sam video dve žene uvijene u one muslimanske marame sa decom, nego dolaze i na preglede koji se zakazuju mnogo unapred i za koje postoji raspored. Konkretno, na radiologiji – šiptarska imena uz srpska, nasumično poređana. Dakle, nisu ranom zorom ni pred kraj, nego kako red nalaže. I deca i majke imaju potpuno isti tretman, čak je jedna mala igrala sa Markom karte. Pitam ono što me najviše zanima – zna li da priča srpski. "Slabo", reče mi ovaj.

Kad sam bila s detetom u Tirsovoj (ove godine), receno mi je da se Albanci iz uze Srbije primaju na lecenje jer imaju overene knjizice (s nama je bila jedna beba iz Bujanovca). Decu s Kosova primaju samo ako uplate odredjenu sumu novca unapred (i ne pustaju ih iz bolnice dok ne pokriju sve troskove).

That's how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

slavko

Zanima me da li sledeće stvari spadaju  u diskriminaciju ili u kršenje ljudskih prava.
Kao vlaniku pasa mi je zabranjeno sledeće:
1. ulazak u gradski prevoz(autobus,trolejbus,tramvaj)
2.ulazak u prigradski i međugradski autobuski prevoz
3.prolazak ulicom pored pijaca(naravno da je zabranjeno ulaziti u pijacu.
4.U zavisnosti od likalne samouprave zabranjeno je i proći stazom groz park.
5.zabranjeno je ući u većinu kafea,čak i njihovu baštu.
6.zabranjeno je ući u bilo koju radnju,sem pet šopa,iako ne prodaju ništa od hrane.
Takođe ste izloženi svakodnevnom verbalno ,a ne često i fizičkom maltretiranju.
1.vređanje,dobacivanje,izazivanje svađe i sl.
2.ako imate manjeg psa onda vam sledi šutiranje ili gađanje različitim predmetima.
3.Prozori i terase su mesta za gađanje bez obzira na veličinu vašeg psa.Pre nekoliko godina me je gađala jedna gospođa sa 11 sprata daščicom za sečenje povrća(1o x 20 cm)daščica me samo okrznula po ramenu i zabila se u travnjak nekih 7-8cm.Sačuvao sam je kao suvenir.
5.Gotovo je nemoguće da iznajmite stan.
6.Ako neki milosrdni taksista pristane da vas poveze,onda će vam to naplatiti bar duplo.
Ovo su samo neki od primera sa kojima se susreću vlasnici životinja iz kategorije"kućni ljubimci",ali je netrpeljivost prema vlasnicima pasa najizraženija.
Napominjem da se zabrane množe,a da,recimo,većina nije postojala u Kraljevini Srbiji ili Kraljevini Jugoslaviji,tako da su neprimereni izgovori o"Balkanskoj proviciji",zaostali prostacima i sl.

David

Quote from: slavko on 10-10-2009, 14:41:39
Zanima me da li sledeće stvari spadaju  u diskriminaciju ili u kršenje ljudskih prava.
Kao vlaniku pasa mi je zabranjeno sledeće:
1. ulazak u gradski prevoz(autobus,trolejbus,tramvaj)
2.ulazak u prigradski i međugradski autobuski prevoz

Primjera radi, ove dvije stavke su za vlasnike pasa u SveCkoj dozvoljene; sloboda kretanja vazi za skoro sva mjesta osim za prodavnice, tamo ne mogu uci sa cukom.
U mene u Bosni u dajdzinice u malog u bubregu kamen.

scallop

Trenutno imam naprslo rebro i kontuziju butnog mišića, uz ogrebotine po kolenu i laktu. Imao sam sreću da nisam pao na pejsmejker. Razlog: onaj kineski zgužvani pas, koga je vlasnik vodio na dugom povocu, tako da sam se našao između njih. Ja bih diskriminisao sve vlasnike pasa koji ne znaju da vode računa o svojim psima. Zabranio bih da izlaze na ulicu bez lopatice, metlice i plastične kese. Uveo bih ispit za buduće vlasnike pasa, uz pretnju visokom novčanom kaznom za eventualnu nebrigu ili napuštanje.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Eriops

Dodao bih da vlasnici pasa, a pogotovo opasnijih vrsta, znaju biti vrlo drcni i bezobrazni. Vidjao sam vrlo opasne vrste u sred grada, bez korpe, bez lanca.
Nuzdu vrse svuda. Desava se da vlasnik udje u prodavnicu, a njegovo " cedo " skakuce oko vas, i onda kad izadje samo vam dobaci : ma dobar je on, nece da ujede..  :o

džin tonik

Quote from: slavko on 10-10-2009, 14:41:39Zanima me da li sledeće stvari spadaju  u diskriminaciju ili u kršenje ljudskih prava.
Kao vlaniku pasa mi je zabranjeno sledeće:
*.*

sa ili bez pasa? sa ok, bez nok ako se redovno kupas.

dmitras

A da li je diskriminacija kada moja komšinica romske nacionalnosti ispred mojih vrata psuje Srbe, vičući kako smo najgora nacija /sve to da mi ostali čujemo/? (Da to uradi Srbin, pljuckajući po Romima, prijavili bi ga već negde, mada nemam predstavu gde...)
Izbacite pornografiju iz fantastike!!!

džin tonik

ovisi, kojim povodom psuje srbe pred tvojim vratima tvoja susjeda ciganka?

scallop

Nas su u vojsci svaki čas kažnjavali, navodno, zbog psovanja "šiptarske majke". Onda se beogradski mangupi dosetili, pa jednog dana naš ortak, Šezadin iz Skoplja, zvizne iz čista mira šljagu tom Šiptaru koji je stalno tužakao. Ovaj ga prijavi, a "Rom" na "saslušanju" izjavi da mu je psovao "cigansku mater". Posle su tužakanja prestala. :|
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Джон Рейнольдс

Quote from: dmitras on 10-10-2009, 20:19:31
A da li je diskriminacija kada moja komšinica romske nacionalnosti ispred mojih vrata psuje Srbe, vičući kako smo najgora nacija /sve to da mi ostali čujemo/? (Da to uradi Srbin, pljuckajući po Romima, prijavili bi ga već negde, mada nemam predstavu gde...)

Po drugosrbijanskoj "logici", nije. Bila je kraća rasprava i ovde, posle tužakanja i kmečanja u vezi sa Ćosićevim pisanjima iz devedesetih, Biljana Kovačević Vučo je na TV-u jasno rekla da smatra da kad manjina proziva većinu po nacionalonoj osnovi nije diskriminacija. Većina ne može biti diskriminisana, jelte. To je u najboljem slučaju nepristojnost.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

džin tonik

e djone, jesi li siguran da si dobro razumio tog dmitrija? pazi, on pise da mu ciganka psuje srbe pred vratima. sta ako sad nastavi ovako:

"komsinica romske nacionalnosti psuje srbe ispred mojih vrata vicuci kako smo najgora nacija."
...
"a hranimo, cuvamo i mazimo je vec 20 godina. od kad je imala 12. i nije nikad morala proci kroz ta vrata i izaci van u surovi zivot. samo do vrata. i svi koji dolaze je mnogo vole i igraju se s njom."

angel011

We're all mad here.

džin tonik

a seksualna orijentacija?

slavko

Scallop,potpuno se slažem sa tobom,samo bih još dodao da je većina pasa lutalica ondnosno povećanje njihovog posledica baš tog tipa vlasnik pasa o kome govoriš.Procentualno je najveći broj pasa zapravo izbačen iz kuća kada su ih se njihovi vlasnici zasitili.
Ali smisao onoga što sam rekao je da se ,iako je populacija vlasnika pasa mnogo veća od gej populacije,nešto nisam zapazio da me je onaj ucveljeni ambasador,ili neko iz fronta ljutih boraca za ljudska prava pozvao da se prošetam po travnjaku njegove rezidencije.Diskriminacije je predmet razgovora tek ako neka strana vidi da može da izvuče neku političku korist.David lepo reče da u ambasadorovoj zemlji takvi propisi ne postoje.

scallop

Ambasador te nije pozvao, jer nemaš lopaticu, metlicu i kesicu. Kako vi, kerovođe, lako previdite ono što se na vas odnosi! Ja nisam pao preko psa lutalice, nego preko dugog povoca kojim se zajebavao jedan neodgovorni imalac psa. Psi nisu krivi, odgovorni ste vi vlasnici pasa i zato vas treba ne tetošiti nego kažnjavati na svakom koraku. Kad naučite ulogu vlasnika psa i ne grešite na sceni, dobijaćete aplauze. Ovako, dok moram da gledam u asfalt da ne bih stao u pseće govno i dok na svakom oluku postoji potok obeležavanja niza pasa, dotle od nediskriminacije nema ništa.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Eriops

Drzanje pasa, pored lepota druzenja, podrazumeva i neke obaveze. Od kojih neke nisu prijatne. Ukljucujuci i ciscenje izmeta svojih ljubimaca. Problem je sto velik broj ljudi uopste i ne voli pse, nego ih drzi iz mode i fazona, pa kad im dosade, puste ih na ulicu, otud i toliki psi lutalice.

slavko

Scallope,imam! i ne samo metlicu i lopaticu nego u kesicu da sve zapakujem.Kada se srećem sa ljudima nikada ne puštam pse,koji su na povodniku da prilaze blizu ljudi,ako to ovi ne traže.Nikada ne puštam svoje pse da jurcaju i švrljaju po kraju.Redovno ih vakcinišem i čistim preventivno od parazita itd,itd.Ali  ipak ne mogu sve one stvari o kojima sam govorio.
Što se tiče tvog slučaja ,naravno da se nisi sapleo o psa lutalicu,on bi se ponašao normalno,tj.mimoišli bi ste se bez kontakta.Tu se radi o vlasniku pasa koji nema trunku odgovornosti i što imaju veće i opasnije pse to su gori u neobaziranju na druge.Ali sa njima idu i sve one gospođe sa malimpsima koje za povodnik nikada nisu ni čule.

scallop

Jel' ih nosiš sa sobom? Jesi li nekad počistio govno tuđeg psa, zbog stida od tuđe nepažnje. Svaki put kad prođem kroz mali park u komšiluku, ponesem par tuđih praznih boca i konzervi do đubreta. Mene je stid onih koji zagađuju nešto što ne pripada samo njima.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

slavko

Da ,a treba da vidiš šta se sve uoči kada šetaš sa psima i to u neposrednoj blizini kuće,tako reći pod prozorima.Ne pričam sada o špricevima i potrošnoj robi narkomana,nego o vrlim komšijama koji od ostataka ručka,preko tampona,pikavaca(pošto žive u ubeđenju da se pepeljare prazne isključivo kroz prozor),kondoma,svih mogućih ambalaža itd.Oni koji su kultivisaniji pakuju svoje đubre u kese,a onda kesu kroz prozor.Tu odmah dolaze i vlasnici ljubimaca.Vlasnici mačaka uglavnom misle da pesak koji dže u kući kada menjaju jer je pun mokraće treba istresti pored ulaza.Vlasnicima pasa je ,valjda neko rekao,da treba da češljaju,a bogme i šišaju,svoje pse u parkovima.
Sve to ,što me dovodi do ludila,je deo moje obaveze kao čoveka koji čitavog života čuva živptinje,a pre mene moji roditelji i njihovi roditelji,da imam na umu kada sam u kontaktu sa ljudima na ulici.Iskreno rečeno ja u svom kraju i nemam nekih problema sem sa nekim ljudma koji imaju fobije,ali njih jednostavno izbegavaš,pa ne dolazim u konfliktne situacije.Stvar nije u tome nego u uređenju zakonske i podzakonske regulative koja je daleko od toga da bude korisna ,kako onima koji imaju životinje,tako i onima koji ih nemaju i ne vole.

scallop

Ma, pusti zakonsku regulativu. Moraš sam sebe da urediš. Prestao sam da bacam pikavce kroz prozor automobila kad sam video požare u Grčkoj. Prestao sam da bacam otpad na ulicu, kad sam u Minhenu video da ne postoji nečisto mesto. Uspeo sam da objasnim ljudima u zgradi da se pikavci ne gase u hodniku, kad već nisu bili pristojni da ne pale na ulici. Stepenište sam lično očistio japanskom špaklom od pocrnelih žvaka. Znam tačno u kojoj zgradi puše na balkonu, a u kojoj žvaću žvake. Nevaspitanost se ne leči zakonom, već vaspitanjem.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

slavko

Ali šta ako nisi dobio vapitanje čak ni u onoj meri da se ugledaš na druge koji ga imaju?

scallop

To je jebeni problem ove nacije. Ja po Beogradu gledam već dve generacije nevaspitanih. Mene je majka naučila ne da ustajem u javnom prevozu i ustupim mesto starijima, već da ustanem kad ostane samo jedno mesto slobodno. Kod pozdravljanja za stolom, dupe se samo odiže sa sedala, tuda je pristojnost u glavu ušla. Ne laktove na sto, ne srči supu... Ne urlaj po ulici, tišina, ljudi se odmaraju...

Mene skoro svako veče uspavljuje muzika iz restorana koji nisam otkrio gde se nalazi! Zamisli kako je onima koji znaju.

Postoje slične stvari svuda u svetu, ali nisu u svakoj pori grada kao ovde. Ovde mogu da se redovno pljačkaju starije žene na ulici ili u ulazima zgrada (u mom slučaju na potezu Cvijićeva-Despota Stevana), a da nikad nema policije. Kad to pomenem na ovom forumu, a uradio sam to najmanje tri puta, ne reaguje niko. Na takvim devijacijama se ne zarađuju politički poeni.

Zato, ne pominjite mi zakone. Javite mi kad vašim majkama neko otme torbu ili lančić oko vrata i dođu kući u modricama. Ne boli dok nije na vašem kontu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Milosh

Quote from: scallop on 11-10-2009, 18:16:44Nevaspitanost se ne leči zakonom, već vaspitanjem.

Slažem se da je vaspitanje ključno, ali vaspitanje je više stvar prevencije tj. teško je naknadno vaspitavati odraslog čoveka, pa se zato pribegava kaznama.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Milosh

Inače, mislim da bi one koji napuštaju pse trebalo goniti po dva osnova: zlostavljanje životinja i ugrožavanje javne bezbednosti.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Джон Рейнольдс

Quote from: Milosh on 11-10-2009, 20:44:44
Quote from: scallop on 11-10-2009, 18:16:44Nevaspitanost se ne leči zakonom, već vaspitanjem.

Slažem se da je vaspitanje ključno, ali vaspitanje je više stvar prevencije tj. teško je naknadno vaspitavati odraslog čoveka, pa se zato pribegava kaznama.

Teško, ali ne i nemoguće. Pre par godina pisao sam o svom ratu sa stokom iz moje zgrade koja je neprestano bacala đubre kroz prozor, te je ionako neodržavana zelena površina iza izgledala kao deponija, a mladunčetove usrane pelene kitile su drvo poput novogodišnjih lampiona.

Prvi korak rata bile su poruke koje su počinjale sa "STOKO BEZREPA". Kačio sam ih na ulaz (a zgrada je velika, tačnije dugačka, dva broja, jedan ulaz) i uporno su ih cepali i dalje bacali đubre. Dok se nije dogodilo ono što sam i očekivao: kontra-poruka! *edit* - našao sam sliku, pogledajte dole. Dakle, nije problem što oni bacaju đubre, nego ja što ih nazivam stokom. Tu poruku sam, naravno, ostavio. Nisam ja stoka da cepam poruke po zgradi, kao što ne pada sneg da pokrije breg.

LM, bacanje se proredilo ali nije sasvim nestalo, pa su metode postale radikalnije. Pošto je Služba u međuvremenu odradila posao, otkriven je krivac. Peti sprat, stan 503. Sakupljao sam uveče đubre, ostavljao im ispred vrata, a na ista lepio poruku "Ispalo vam je nešto kroz prozor". Bacanje se još više proredilo, ali stoka je bila istrajna. A onda sam jedne večeri sakupio đubre i zafrljačio ga u hodnik. A hodnik je veoma dugačak. Napravio sam neviđeni svinjac, ali se bacanje još više proredilo.

Zanimljiva je, o tome nisam pisao, analiza đubreta i te bezrepe stoke. U pitanju su blazirani praziluk-intelektualci. Po tablicama ne baš jeftinih kola zaključujem da mužjak radi u nekoj stranoj firmi. Redovno je ženi kupovao (ili kupuje) cveće, bukete koji su redovno sasušeni leteli kroz prozor. Piju koka kolu. I - ovo je najzanimljivije - neverovatna količina ambalaže omekšivača, deterdženata i raznih drugih sredstava za higijenu! To je, naravno, primetila moja žena (ko bi drugi). Nismo mi kao porodica neki štrokavci, nismo ni besni čistunci, ali ovi troše duplo više od nas. Dakle, stoka je spolja gladac iznutra jadac. Verujem da im je u glavama film tipa - i suviše sam ja fina faca da se cimam i silazim do prljavog kontejnera kao ostali pripadnici genetske deponije ili nešto u tom stilu. Možda sad imaju kućnu pomoćnicu koja baca đubre, ali njega svakako ima manje.

Dakle, samo je potrebno potruditi se. Ostali bednici iz zgrade samo su gunđali i coktali na sve to, a direktnu akciju spoveli smo žena i ja. I odlučili smo da ih prijavimo komunalnoj policiji čim (ako?) ova bude osnovana, iako je đubreta manje. Jer znamo da je neko od ljudi koji sakupljaju đubre (a to su radili iz Zelenila, ne đubretari) prijavio svojoj inspekciji, ali tad još nismo otkrili krivca.

I još nešto. Zakoni postoje, ali se niko ne trudi da makne prstom u vezi sa onim što mu smeta. I na ovom forumu se može pročitati sprdačina sa prijavom dreke uveče. "Pošteni građanin" je sad - šta? Osoba za prezir i potcenjivanje. Da, možda od strane bezrepe stoke sa početka priče i sličnih. Elem, partijskim vezama u opštinskoj vlasti, neki likovi su uzurpirali parking blizu moje zgrade gde sam ponekad parkirao. Postavili znak "samo za stanare". Prijavili smo znak istog sekunda. Za to se sudi ne prekršajno, neko krivično - "uzurpacija javne površine". Znak skinut i vraćen posle nedelju dana! Jbg, kod mene na opštini suvereno vladaju DS i LDP, dakle - nije ni čudo. Ali, neka. Zabeležio sam da je JKP (javno komunalno preduzeće) sredilo prilaz tom parkingu i zelenilo oko njega. Pa kako, majku mu, javno preduzeće sređuje a parking nije javni? Ali, dobro, sad je on deo moj jednog većeg projekta. Samo je važno ne prihvatiti divljaštvo kao elementarnu nepogodu koju nije moguće sprečiti. Ostalo će doći - milom, skretanjem pažnje, pritiskom ili silom.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Джон Рейнольдс

America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

scallop

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

džin tonik

haha, koja poruka, "stoka od stoke", 2. osnovne a vss.

Джон Рейнольдс

Obratite pažnju, rukopis ne odaje nepismenost (ravan je, ne savija se nadole pri kraju reda niti se slova smanjuju osim u reči "vaspitanja"), nema gramatičkih grešaka, uskličnici su... ajde... stilizovani, znaci navoda pomalo arhaično postavljeni dole-gore. Slova J, R i Z napisana na karakterističan način, potez je nekako odsečan. Sve je u dve boje.

Dakle, što reče Zosko, VSS stoka.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Tex Murphy

Ali uredno stavljaju tačku na veliko J. Inače, ovo "stoka od stoke" mi je uljepšalo dan. :-)
Genetski četnik

Novi smakosvjetovni blog!

scallop

Crno i svetloplavo nije pisala ista osoba. Ona sa crnom bojom ima ispisaniji rukopis.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Джон Рейнольдс

Quote from: scallop on 12-10-2009, 00:29:07
Crno i svetloplavo nije pisala ista osoba. Ona sa crnom bojom ima ispisaniji rukopis.

Evo, sad se zabavljamo događajima od pre dve godine. Nisi u pravu, mislim da je samo vreme ispisivanja bilo drugačije. Obrati pažnju na slova R i S (koje kao da je runa sig). Naročito slovo N. Ista osoba, samo je ovo napisano crnim već proključali bes, pa su i pokreti malo odsečniji.

Nije ni važno, ove sam eliminisao, stay tuned za priče o daljoj borbi za životni prostor, naročito protiv izvesnog "vojnog lica" ( :povraćajli: ) koje smatra da je pola ulice ispred kućerine takođe njegovo. A nije.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

stakmen

citam ovo o stanarima,problem Bg I Ns je u invaziji provincijalaca,koji su u Bg krenuli 90 -tih a kod nas  posle 2000,a pritom mislim  na ove nove uzasne seljake, ne na izbeglice 90 tih ili koloniste od pre pola veka,gde i sam poticem,npr u Ns  dolazi gomila studenata iz srbijanske,vojvodjanske i  crnogorske provincije,masovno  iznajmljuju stanove gde se bahate,urlaju,pustaju muziku nocu na zurkama,kod nas je doshlo puno  prevarantskih firmi iz provincije,mahom su na obroncima grada i ono  sto rade nije biznis nego kriminal,zakljucak  i Ns i Bg su u nevolji,nek pojedini autonomashi ne trljaju ruke  kad citaju ovo jer su oni  jos veci  malogradjani.