• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Beograd, 2. jul 1991.

Started by Izitpajn, 21-01-2010, 11:07:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Izitpajn

"Masa na juriš zaposeda republički parlament sa zahtevom da se srpski vojnici u JNA povuku u Srbiju, i tako spreči rasplamsavanje rata."

Ima li tko kakve informacije o ovome, link na neke tekstove ili slično?

Meho Krljic

Pa to je više bio juriš roditelja koji su zahtevali da im se deca vrate iz ratovanja za koje u tom trenutku nikom nije bilo baš najjasnije kako i zašto i zbog čega.

Son of Man

A murija ih nije odvalila od batina i izbacila samo zato sto je bilo dosta zena a kamere su snimale...

Meho Krljic

Taj rad. Gledo ja to na televiziji - iz vojske.

Джон Рейнольдс

A posle je Šeki nekog lika iz SPO-a (Komnenić se valjda prezivao, možda grešim) zvao "srpska majka nevotkinja" jer se i taj muvao tuda, uglavnom pred kamerama.  :lol:
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

akhnaton

Quote from: John Reynolds on 21-01-2010, 13:00:24
A posle je Šeki nekog lika iz SPO-a (Komnenić se valjda prezivao, možda grešim) zvao "srpska majka nevotkinja" jer se i taj muvao tuda, uglavnom pred kamerama.  :lol:
Ispravka nije ga zvao "srpska majka nevotkinja", nego "svpska majka nevotkinja"
Politically Incorrect member of "Snage Haosa i Bezumlja"

ankh Em Maat  since 1973.

Meho Krljic

Srećom, posle smo prozreli pakleni plan ustaša pa smo ratovali ko sav normalan svet uz samo neke izdajničke elemente koji su se uopšteno bunili protiv rata kao fenomena okupljajući se na Trgu Republike godinama.

Son of Man

Da, Stasa i Zene u crnom su nam kvarile plan, mada i ja sam saucestvovo par puta :oops:, ima fotka, ja sa transom pored Biljane Kovachevic Vucho  :evil:

Moz se sredi fora da smo bili izuzetno bliski, ko ona fotka sa Badzine sahrane gde se vidi Sloba i iza Arkan, a oni fotoshopovali da izgleda ko da su zajedno dosli  :|

Meho Krljic

I da su se držali za ruke sve vreme.

Mark

Ono kazu danas da je to Jelko Kacin (sadasnji izvestitelj EU za Srbiju) sjajno obavio informativni rat protiv JNA. Vuk Obradovic se tada  bas bio proslavio, podneo je ostavku. :-)
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

http://kovacica00-24.blogspot.com/

Eriops

Je, u  agresorskoj i nacističkoj  državi su se držali mitinzi protiv rata, kako to ?  :idea:
U približno slično vreme, bile su demonstracije i u Splitu. Samo tamo nisu bile majke ni sestre, već rulja koja je blokirala JNA i ubila pred kamerama vojnika Sašu Geršovskog.

Meho Krljic

Nije da ja sad hoću nešto da branim Hrvate, ali iz njihove perspektive, na državu koja je po ustavno zagarantovanom pravu proglasila nezavisnost, vojska druge države izvela je agresiju, ili tako nekako, pa slutim da su i oni koji su bili načelno protiv rata takođe mislili da je OK da JNA ode iz Hrvatske. E, sad, neki su to ispoljavali mirnije, neki, nažalost agresivnije.

zoskoz

jna? mislite na one +-40godisnje smrdljive spodobe sto se dovukose u jna-vojarne po hrvatskoj pocetkom 91.?

Meho Krljic

Ne preteruj, bilo je i dosta naočitih momaka.

angel011

Slali su i klince koji su tek završili srednju... Moj bivši je namerno pao četvrtu srednje, i još molio komisiju da ga obore, da ga ne bi slali u rat.
We're all mad here.

Meho Krljic

Dobro je da si se otarasila tog slabića (i sigurno neSrbina).

zoskoz

Quote from: Meho Krljic on 21-01-2010, 20:40:16Ne preteruj, bilo je i dosta naočitih momaka.

ne postoji bivsa jna-vojarna u hrvatskoj koja od proljeca 91. nije bila puna takozvanih rezervista; znamo svi sto su dosli. bilo je i djece, ali smrdljive spodobe su bile glavne. vidi bjelovar i sl.

Джон Рейнольдс

Nemoj bre Zosko toliko da se jediš. Da je JNA još uvek tamo gde je bila ranije, ne bi vas sad ugrožavala jedna Slovenija.
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

JasonBezArgonauta

Čini mi se da ovaj zid izgleda drugačije. Bendžamine, da li su Sedam zapovesti iste kao što su bile ranije?

zoskoz

'ebga, slovenci nemaju izija.

Eriops

Pored ubistva vojnika, svet je obišla i slika kulturnih i miroljubivih građana mlade demokracije, od kojih je jedan davio takođe vojnika iz Makedonije, sve ohrabrivan povicima gomile " Otkini mu glavu ka pivcu ! ". Sve ima snimljeno, može se pogledati.
U Bjelovaru su streljali oficire koji su se sami predali.
Na Koranskom mostu ubijeno je trinest zarobljenih vojnika, a njihov ubica je, ako se ne varam, osuđen na sedam godina zatvora.
U Gospiću je u jesen 91 ubijeno 150 Srba, za par dana. Upoznao sam momka kome su ubili i oca i majku, a čovek koji je komandovao njihovim ubicama danas se slavi kao heroj u Hrvatskoj. U zgradi u kojoj stanujem zivi zena sa Banije, koja je obolela na zivce, jer je silovana u hr logoru.
U Loru su dovodili i civile. Izbacivali ljude iz njihovih stanova, policajci se napiju uveče sa društvom i povedu ih u zatvor da malo tuku " cetnike ".
U koje god selo u Bosni da su usli, redom su palili i ubijali.

Sve to drugacije izgleda iz Beograda, iz tople i sigurne sobe. Ko je osetio
" demokraciju " na svojoj kozi, taj malo drugacije to gleda. Ja razumem motive ljudi koji nisu zeleli u rat. Opet, vecina nas van Srbije, gledala je na te mitinge maltene kao na podrsku onima koji se naoruzavaju i koji nas ubijaju. Kod njih nije bilo problema te prirode, niti su njima majke demonstrirale pred skupstinom.



angel011

Jes' vala, nama je u Beogradu bilo toplo i sigurno, ništa nam nije falilo, ti mitinzi su bili iz dosade.
We're all mad here.

Meho Krljic

Da, da, ali kako već rekoh, Hrvati su kolektivno osećali da su žrtve agresije pa zato teško da se iko bunio protiv ratovanja, jer je ono doživljavano kao odbrambeno. Pazi, ne tvrdim da su bili ili nisu bili u pravu, ali to objašnjava ovo o čemu pričaš. Mi, sa druge strane, nismo imali rat na teritoriji Srbije sve do 1999. pa je sve bilo drugačije.

Eriops

Angel, nemoj sve bukvalno da tumacis. Nije bilo lako, al ti ni blizu nije bilo tesko kao nekom ko je ziveo u ratom direktno zahvacenom podrucju, mislim da to ipak ne moze da se poredi.

angel011

Eriopse, ti ne znaš kako mi je bilo. Recimo, imaš li ideju kako je to ne videti rođenog oca 7 godina, vrlo retko se telefonom čuti s njim (prolazilo je i po više od godinu dana), ne znati da li su ga neki idioti poslali u idiotski rat, da li je živ i kako mu je?

Ne kažem, ne znam ni ja kako je tebi tačno bilo.

Možda bi bilo dobro da se složimo da je teško bilo svima, i ne pokušavati da merimo kome je bilo teže.
We're all mad here.

Eriops

Stalno se poteže neka srpska ratobornost i agresivnost, a i istorija ovih ratova nam pokazuje drugacije, mitinzi, demonstracije, i iz same Hr i Bosne je na pocetku rata otislo mnogo Srba koji nisu hteli da ratuju. U Hrvatskoj je ta " smrdljiva " JNA, dozvolila oko 14 primirja ZNG i HV, pustajuci ih da se naoruzaju, iako nam uporno govore kako je JNA krenula satirati Hrvatsku.
Skoro je bila anketa, na jednom hr portalu povodom Mesićeve izjave- da li ste za podršku vojne intervencije, odnosno napada Hr na RS ? 51 posto je odgovorilo potvrdno. Samo u toku jednog dana stiglo je 6000 glasova " za ".
Niko normalan ne zeli rat, ni da mu neko blizak gine, ali za mir su potrebne dve strane.
Nisam siguran ni da bi danas u Hr bile bilo kakve demonstracije protiv nekog sukoba.

angel011

Pa, čuj, Srbi jesu odlazili u Hrvatsku da ratuju kad je Hrvatska postala zasebna država. I hvalili su se time. I takvo ponašanje se preko državne televizije promovisalo kao poželjno.

Ne kažem da su svi Srbi bili takvi, mnogi nisu, mnogi su bežali od toga (a ti mi sad kažeš da ste u Bosni takvo bežanje i demonstracije protiv rata maltene videli kao podstrek da vas kolju), ali uz takvu medijsku sliku, šta očekuješ da se poteže?

Uzgred, dok sam u jednoj firmi menjala sekretaricu, upoznala sam neke radnike koji su izbegli iz Hrvatske. Jedan od njih mi je rekao da je njemu mnogo žao što je tako ispalo, i da on uopšte ne krivi Hrvate, da su Hrvati samo hteli da se zna šta je čije, nego su političari napravili problem gde ga nije bilo i zavadili narod. Izbegli Srbin je to rekao za Hrvatsku.
We're all mad here.

Eriops

Svakom je bilo tesko, ali onom ko je ziveo na ratistu je ipak bilo teze. Zamisli kako je bilo porodicama ciji su clanovi bili stalno na frontu, cetiri, tri, dve godine. Na kucu ti padaju granate. Moras da odes, napustis sve sto ste sticali decenijama i dodjes prakticno na ulicu, i pocinji sve jovo nanovo kao da imas deset zivota i vremena na pretek. Ne kazem ja da je ljudima bilo lako u Beogradu, pod sankcijama i neimastinom.
Ali je sigurno bilo teze onim koji su ziveli u Hr i Bosni 91-95. I mi smo imali i sankcije i neimastinu, plus direktan rat i smrt svuda oko nas. Koji nismo zeleli. Ja sam ziveo u jednoj drzavi- SFRJ, i preko noci osvanuo u drugoj.
Kada je poceo rat u Hrvatskoj 91, ona jos nije bila medjunarodno priynata drzava. A postojala je nekad i NDH, i znamo kako su Srbi tamo prosli.

akhnaton

I za rat Eriopse su potrebne dve ili više strana... A daleko bi otišlo kada bi se počelo utvrđivati ko je i zašto prvi počeo...
Da je rat bio nepotreban, bio je.
Politically Incorrect member of "Snage Haosa i Bezumlja"

ankh Em Maat  since 1973.

Eriops

Slažem se. Ali se stvara neka slika kao Srbi su samo nagrnuli, a ovi se jadni i nevini samo branili. A postoji debela lista zlocina sa obe strane. U Bosni sa tri. Angel navodi primer izbeglice iz Hrvatske, a joj mogu nabrojati mnogo drugih koji su doživeli daleko goru sudbinu. Nije u Hrvatskoj izabrana 91 neka demokratska vlast, pa se Srbi uplašili bez razloga, već Tuđman i HDZ. Vracali su ustasku emigraciju u zemlju, velicali NDH, ljudi su ostajali bez posla zbog nacionalne pripadnosti.
A sto se tice JNA, na x mesta su ubijani i zarobljavani, od Splita do Tuzle, da su zaista hteli satrti Hrvatsku, ne bi ih razoružavali konobari i vodoinstalateri.

lilit

Quote from: angel011 on 22-01-2010, 12:15:34
(a ti mi sad kažeš da ste u Bosni takvo bežanje i demonstracije protiv rata maltene videli kao podstrek da vas kolju)

Nemojmo generalizovati poglede iz Bosne.  :lol:
That's how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

angel011

Quote from: lilit_depp on 22-01-2010, 12:45:57
Quote from: angel011 on 22-01-2010, 12:15:34
(a ti mi sad kažeš da ste u Bosni takvo bežanje i demonstracije protiv rata maltene videli kao podstrek da vas kolju)

Nemojmo generalizovati poglede iz Bosne.  :lol:

Nećemo. :lol:
We're all mad here.

Eriops

Samo kažem da mitinga protiv rata nije bilo na hrvatskoj strani.
I da u internet anketi stigne za 24 sata 6000 glasova u prilog vojne intervencije.
Pa sad, ko je ratoboran ?

angel011

Rat je bio na hrvatskoj teritoriji. Teško da bi onda mogao da očekuješ miting protiv rata, mada jeste bilo Hrvata koji su od tog rata pobegli i odbili da u njemu učestvuju.

Što se tiče "ja sam za rat" poruka, šta kažeš na "nož, žica, Srebrenica" urlanje? Miroljubiv svet viče takve stvari? Pitanje je koliko bi tih koji iz udobnosti svog doma šalju porukice zaista bilo voljno da obuku uniformu, uzmu oružje u ruke i odu tamo gde bi i njih neko mogao da upuca.

Mislim, zgađena sam time da će toliko ljudi biti voljno da pošalje takvu poruku, ali to ne mora nužno da znači da bi zaista ratovali.

Vidi, kao što je tebi dosta priča o zlim krvožednim Srbima, tako je i meni dosta priča o zlim Hrvatima koji hobija radi kolju srpsku nejač.
We're all mad here.

zoskoz

zanimljivo je procitati uvjerenja osobe koja je formirala misljenje kroz milosevicevu propagandu, poput eriopsa, a ne na licu mjesta.

Eriops

Ja sam upravo i formirao mišljenje na licu mesta, imao sam prilike da vidim divljanje, ubijanje i paljevinu  od strane HV uživo. Uostalom, sreo sam i živeo pored ljudi kojima su čitave porodice pobijene u Hrvatskoj, i to ne vojnici, već civili. Neki su bili ugledni građani koji su decenijama živeli u Splitu, Gospiću itd.
Svakog najviše bole njegove muke i žrtve. Hrvate bole najviše hrvatske žrtve, a Srbe srpske.
Ja ne mislim da će tih šest hiljada nagrnuti preko Save, niti da svi imaju hrabrosti mimo tastature, ali evidentno je da postoji veliki broj ljudi kojima se takve ideje vrzmaju po glavi. Ono što je problem je što se sve svodi na srpski nacionalizam, kao da ne postoje albanski, hrvatski itd. Jeste, meni je dosta priče o zlim, krvožednim Srbima. Gledao sam svojim očima kako ti zli, krvožedni Srbi prevoze Hrvate koji su 93 bežali iz Travnika i Bugojna, kamionima su ih vozili preko srpske teritorije spasavajući im živote. Da bi isti 95 u trupama HVO, zajedno sa HV, lepo vratili uslugu. I stvarno mi je tih priča o zlim, krvožednim Srbima navrh glave.

zoskoz

a krakena? jesi li vidio i krakena kad je proganjao srbe?

Eriops

Ne, video sam Hrvate koji beže od Armije BIH preko srpske teritorije, a Srbi im još i pomažu. I nisam se mogao načuditi kako te genocidne, fašistoidne spodobe imaju toliko Hrvata u rukama i ne ubijaju ih, nego im pomažu..kako je to moguće da su svi živi i zdravi prošli kroz ruke tih monstruoznih četnika, i kroz tu genocidnu RS... ?? :idea:

angel011

Ako je Srbima bilo toliko loše uz Hrvate, kako su toliko dugo opstali među njima, i zašto ih još uvek ima koji bi da se vrate u Hrvatsku? Šta su Srbi, mazohistički nastrojeni retardi kad su toliko dugo živeli uz one koji bi da ih istrebe? I neki bi još i da se vrate među te krvožedne koljače?
We're all mad here.

Eriops

Nisu opstali. Ili su opstali u dramatično smanjenom broju- na oko tri, četri posto.

Alex

Quote from: angel011 on 22-01-2010, 23:05:58
Ako je Srbima bilo toliko loše uz Hrvate, kako su toliko dugo opstali među njima, i zašto ih još uvek ima koji bi da se vrate u Hrvatsku? Šta su Srbi, mazohistički nastrojeni retardi kad su toliko dugo živeli uz one koji bi da ih istrebe? I neki bi još i da se vrate među te krvožedne koljače?

Oni bi da se vrate na svoje! A to što su tu i krvožedni koljači ide uz teritoriju, kao oblast u kojoj ima vukova npr.

Između krvožedno koljački nastrojenih prema Srbima i Hrvata ne stoji znak jednakosti. Oni su samo jedan manji procenat, a problem nastaje kad taj % postane preveliki, kad počne da zauzima pozicije u vlasti i kad ostali počnu da ga tolerišu.
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Eriops

Alex ti je sve lepo rekao. Nemam više šta da dodam.

Tex Murphy

QuoteŠta su Srbi, mazohistički nastrojeni retardi

Da.
Genetski četnik

Novi smakosvjetovni blog!

Ghoul

Quote from: Harvester on 23-01-2010, 04:28:15
QuoteŠta su Srbi, mazohistički nastrojeni retardi

Da.

speak for yourself.
https://ljudska_splacina.com/

Tex Murphy

Ti si partibrejker, namćor i kontraš.
Genetski četnik

Novi smakosvjetovni blog!

zoskoz

bas su nezahvalni ti 'rvati.

Eriops

Svako od nas ima subjektivno mišljenje, ali postoje neke objektivne istorijske činjenice, i brojke, koje jasno pokazuju kako stoje stvari.
Nisu Srbi napravili koncentracioni logor gde su ubijali Hrvate, već je bilo obrnuto, u Jasenovcu su se dešavala masovna pogubljenja Srba.
Uporedi broj ubijenih civila za vreme NDH, i 91-95 za vreme RSK. Najveći zločin ovih poslednjih je Ovčara, sa 200 mrtvih. Samo u crkvi u Glini, 41 ubijeno je i živo zapaljeno više od hiljadu ljudi.
Sam predsednik Hrvatske, pokojni Tuđman, više puta je govorio kako treba smanjiti broj Srba u Hrvatskoj. Postoje snimci tih govora, postoje izveštaji njegovih savremenika, čak i Pupovac koji je večito bio uz hrvatsku vlast, kaže da je Tuđman u razgovoru s njim stalno insistirao na tome koliko vas ima.. što manji procenat.

Ja ne tvrdim Angel, da su svi Hrvati zli i da mrze Srbe, niti da oni nisu patili. Samo tvrdim da hrvatska politika od Ante Starčevića naovamo, ima kontinuitet vrlo loših namera protiv Srba. Brojke i istorijske činjenice jasno govore o realizaciji te politike.

zoskoz

Quote from: Eriops on 23-01-2010, 10:55:14... treba smanjiti broj Srba u Hrvatskoj. ...

potpisujem i ne vidim nista sporno u tome. vecini srba nije mjesto u naprednim drustvima.

Eriops

Jel ti smeta ovakva fašistička izjava, Angel ? Il se slažeš sa Zoskom ?

angel011

Smetala bi mi kad bih je shvatala ozbiljno.

Zosko se zajebava, a ti padaš na to.
We're all mad here.