Preminuo patrijarh Pavle
Patrijarh srpski Pavle preminuo je jutros u 10:45 časova, u 95 godini života, nakon dve godine lečenja na Vojno-medicinskoj akademiji, potvrdio je danas mitropolit Amfilohije.
"Patrijarh srpski Pavle preminuo je jutros", potvrdio je mitropolit Amfilohije, koji je na svečanosti polaganja kamena temeljca obavestio vernike da je upravo saznao da se "upokojio patrijarh". On je preneo da je sveštenik jutros pričestio patrijarha i da je Pavlovo "sveto hristoljubivo srce prestalo da kuca".
I lekarski konzilijum VMA i zvaničnici Patrijaršije Srpske pravoslavne crkve potvrdili su da je patrijarh Pavle preminuo jutros, navodeći da očekuju dolazak mitropolita Amfilohija, kao i da će informacije u vezi sa sahranom uskoro biti objavljene. Zvaničnici SPC nalaze se trenutno na VMA. Prema nezvaničnim informacijama patrijarhovo telo bi tokom dana trebalo da bude preneto u Patrijaršiju.
"Uprkos svim preduzetim merama nege i lečenja, njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle preminuo je danas u 10.45 časova u svojoj bolničkoj sobi, u snu", navodi se u saopštenju VMA.
Zvona Saborne crkve u podne su se oglasile povodom smrti patrijarha Pavla.
Tadić: Nenadoknadiv gubitak za srpski naorod
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je smrt Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Pavla ogroman i nenadoknadiv gubitak za srpski naorod.
"Postoje ljudi koji samim činom svog postojanja povezuju čitav narod. Takav je bio patrijarh Pavle. Njegov odlazak je i moj lični gubitak", naveo je Tadić.
Predsednik Srbije je istakao da se u teškim i kompleksnim trenucima kroz koje je prolazila Srbija uvek konsultovao sa partijarhom i dobijao njegovo mišljenje. Patrijarh Pavle imao je ogroman ugled u čitavom hrišćanskom svetu. Uživao je poštovanje kako moskovskog i vaseljenskog patrijarha, tako i rimskog pape, zaključio je Tadić.
Drašković: SPC izgubila jednog od najvećih duhovnika
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković izjavio je danas da je smrću patrijarha Pavla pravoslavni svet izgubio jednog od svojih najvećih duhovnika.
"Smrću patrijarha Pavla, srpska crkva i ceo pravoslavni svet izgubili su jednog od svojih najvećih duhovnika", izjavio je Drašković Tanjugu.
G17 plus: Veliki gubitak za srpski narod
Stranka G17 plus uputila je danas telegram saučešća Svetom arhijerejskom sinodu Srpske pravoslavne crkve povodom smrti Njegove svetosti patrijarha srpskog Pavla.
"Dobrota i mudrost patrijarha Pavla biće upamćeni ne samo među srpskim narodom i vernicima SPC, već i šire. Njegova smrt je veliki gubitak za srpski narod i zbog toga izražavamo naše najdublje sučešće", naveo je G 17 plus.
Patrijarh Pavle (svetovno ime Gojko Stojčević) rođen je 11. septembra 1914. godine u selu Kućanci kod Donjeg Miholjca u Slavoniji, gde je završio osnovnu školu. Nižu gimnaziju završio je u Tuzli, višu gimnaziju i šestorazrednu Bogosloviju u Sarajevu, a Bogoslovski fakultet u Beogradu. Dve godine je studirao medicinu u Beogradu. Pre odlaska u gimnaziju proveo je jedno vreme na pripremama za školu u manastiru Orahovica.
Drugi svetski rat zatekao ga je u rodnoj Slavoniji, odakle je prebegao u Beograd, gde je, da bi se mogao izdržavati, radio fizičke poslove na građevinama i na dokovima.
U proleće 1942. njegov školski drug jeromonah Jelisej odveo ga je u manastir Svete trojice u Ovčaru, a od 1944. radio kao veroučitelj i vaspitač u Banji Koviljači, u domu za decu izbeglu iz Bosne. Te godine je oboleo od tuberkuloze. Do 1946. je bio u manastiru Vujan, gde se izlečio od tuberkuloze. Zamonašio se 1948. u manastiru Blagoveštenje u Ovčarsko-kablarskoj klisuri i dobio ime Pavle koje mu je dao iguman Julijan Knežević. Te godine je rukopoložen u čin jerođakona.
Od 1949. do 1955. bio je sabrat manastira Rača u Podrinju. Školske 1950/51. radio je kao pomoćni nastavnik bogoslovije "Sv. Kirila i Metodija" u Prizrenu. Jeromonah postaje 1954, ubrzo protosinđel, a 1957. arhimandrit. Od 1955. dve godine je bio na poslediplomskim studijama u Atini. Za episkopa raško-prizrenskog izabran je 29. maja 1957. godine. Hirotonisan je u beogradskoj Sabornoj crkvi 22. septembra 1957. od patrijarha Vikentija i episkopa pakračkog Emilijana, zvorničko-tuzlanskog Longina i žičkog Germana. U oktobru te godine ustoličen je u Prizrenu od episkopa Germana i zahumsko-hercegovačkog Vladislava. Na Kosovu je proveo 33 godine.
Na vanrednom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora 1. decembra 1990, kojem je predsedavao zagrebačko-ljubljanski mitropolit Jovan Pavlović, zamenik tada obolelog patrijarha Germana, biran je novi patrijarh između trojice kandidata tajnim glasanjem. Kako nijedan od kandidata nije dobio dovoljan broj glasova izbor je obavljen žrebom na tzv. "apostolski način" tako što je arhimandrit tronoški Antonije izvukao ime budućeg patrijarha.
Tako je Pavle postao 44. poglavar SPC. Ustoličen 2. decembra 1990. u Sabornoj crkvi Sv. Arhangela Mihaila u Beogradu od strane 12 episkopa, 12 sveštenika i 13 đakona. Patrijarh Pavle je tada istakao da mu je jedini program rada Jevanđelje.
Posetio je brojne pravoslavne crkve: carigradsku, aleksandrijsku, jerusalimsku, rusku, bugarsku, rumunsku, grčku, gruzijsku, kao i srpske eparhije i parohije u Americi, Kanadi, Australiji, Mađarskoj i Rumuniji.
Objavio je dve knjige: "Pitanja i odgovori čtecu pred proizvodstvo" (1988) i "Devič, manastir svetog Joanikija Devičkog" (1989). Zaslugom Patrijarha Pavla objavljeno je i dopunjeno izdanje "Srbljaka" (1986). Bio je predsednik Liturgijske komisije koja je izdala Služebnik.
Počasni je doktor Bogoslovskog fakulteta i Akademije Sv. Vladimira u Njujorku. Vlada Srbije je 13. januara 2005. imenovala Patrijarha Pavla za počasnog predsednika Fonda za Kosovo i Metohiju. Tokom posete Rusiji u januaru 2002. godine partrijarhu Pavlu su uručene dve značajne nagrade: Međunarodnog fonda za unapređenje jedinstva pravoslavnog naroda i Fonda svetog apostola Andreja prvozvanog.
Predsednik SCG Svetozar Marović odlikovao je u septembru 2004. patrijarha Pavla, (na njegov devedesti rođendan), Ordenom Nemanje prvog stepena. Povodom Dana državnosti Srbije, 15. februara 2007. princ Aleksandar Karađorđević dodelio je Partijarhu Pavlu Orden Karađorđeve zvezde prvog stepena. Patrijarhu Pavlu je 2009. dodeljen ruski orden Dostojanstvo zbog "značaja koji je imao u danima iskušenja kroz koje su srpski narod i Crkva prošli".
Od 13. novembra 2007. patrijarh Pavle bio je na lečenju u Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, a 8. oktobra 2008. podneo je molbu Svetom arhijerejskom Saboru SPC da mu "zbog zdravstvenih razloga i nemoći" dozvoli da se povuče iz aktivne službe.
Molba patrijarha Pavla na Saboru SPC 11. novembra 2008. nije usvojena.
Govorio je grčki, ruski i nemački jezik.
...možda je previše očekivati, ali, ukoliko moja molba, vredi, zamolio bih ostrašćene ateiste da se uzdrže barem na ovom topicu, te ako i zaživi, neka bude lišen pošalica/aluzija na temu pedofilije, redovnih pitanja poput "hoće li biti sisa na sahrani?", traktata na temu pogubnosti organizovan vre i odvratnostio prema pravoslavnoj crkvi i sveštenstvu, linkova ka trabunjanjuima (topic-related) Lukovića, Pančića..., peščaničkih mudrosti i/ili fotomontaža na kojima se pokojni patrijarh krčka u paklu uz klima uređaj i slično...
...uostalom, čemu moliti, kada je to neizbežno...
Bio neko ateista ili ne, mislim da ne može a da ne poštuje pokojnog patrijarha. Ja sam verujući čovek, pa bih opet pola vladika na lomaču, ali Pavla sam duboko poštovao i jako me je rastužila njegova smrt.
Pa vidiš da se uzdržavamo.
Ja sam baš hteo da napomenem kako je Pavle bio vegan i doživeo duboku i, u intelektualnom smislu veoma bistru starost. Vredi misliti i o tome.
Quote from: Meho Krljic on 15-11-2009, 15:39:45
Pa vidiš da se uzdržavamo.
Ja sam baš hteo da napomenem kako je Pavle bio vegan i doživeo duboku i, u intelektualnom smislu veoma bistru starost. Vredi misliti i o tome.
Pitali patrijarha: "Oče, kada se posti?" Odgovorio je: "Kada čeljad nije gladna." Čovek je bio mislim najpomirljivija osoba u državi. Ova tema ne može a da se ne pretvori u raspravu o stanju u crkvi, pa ću stoga odmah reći da je njegov izbor u ono vreme bio jasan dokaz Srblju da Bog postoji - u kakvom-takvom obliku, pa makar kao Alanis Moriset.
evo i ja se suzdržavam, ali ne zbog džindžerovih unapred spremljenih anatema, nego zato što mi je bio simpatičan dedica i neodoljivo me podsećao na mog pradedu po majci.
Aj kad ste navalili, ozalite ga par dana pa cemo onda...
Veliki čovjek. Nek počiva u miru.
sad je s bogom, if any.
za njega nema zime.
nego gde će oni koji s nedovoljno poštovanja isprate ovaj osveštani topik? :(
,,Budimo ljudi iako smo Srbi,, Paja je objasnio
Vjecnaja pamjat.
Bog dusu da mu prosti.
Pokoj mu duši.
Pokoj mu dusi.
U SPC on je bio jedini simpatičan lik...R.I.P.
Ceo noć su išli hiljade njih i ljubili daščicu...
RIP patrijarhu i blago uzdignuta obrva na sledeću vest.
BEOGRAD, 16. novembra 2009. (Beta) - Kablovski operateri KDS, IKOM i
Srpske kablovske mreže (SBB) tokom trodnevne žalosti zbog smrti
patrijarha Pavla neće emitovati pojedine radio i televizijske kanale,
saopšteno je danas iz tih kompanija.
Interaktivne kablovske objedinjene mreže (IKOM) su na sajtu
obavestile korisnike da zbog smrti patrijarha neće emitovati programe
sa zabavno-muzičkim sadržajem, 16. 17. i 18. novembra.
U SBB-u agenciji Beta je rečeno da su već ukinuli deo programa i da
spremaju saopštenje.
Kablovsko-distributivni sistem (KDS) u vlasništvu javnog preduzeća
Pošte Srbije obavestio je korisnike da će zbog smrti patrijarha u
danima žalosti trajno ili povremeno biti isključeni svi radio i neki
televizijski kanali.
"Na osnovu uredbe Republičke radio-difuzne agencije zbog smrti
patrijarha Pavla u danima žalosti biće trajno ili povremeno
isključeni svi radio kanali i sledeći TV kanali: Zone Club, Vizant,
Fox life, BBC Prime, VH 1, OBN, Melos, MTV Adria, DSF, TV E, Canale 5,
RT CG, Fashion TV, RAI Uno, MTV Hits, VH1 Classic, Enter, HRT 1 i 2",
saopštio je KDS.
Na kanalu KDS koji taj distributer koristi za obaveštavanje korisnika
stoji "Zbog trodnevnog dana žalosti neki programi neće biti
emitovani".
Od 64 programa koje radna jedinica KDS javnog preduzeća PTT
saobraćaja Srbija trenutno nudi pretplatnicima privremeno su ukinuta
29 kanala zbog trodnevne žalosti.
Uz sve poštovanje za patrijarha Pavla, ovo što su uradili sa satelitskim kanalima nema veze s mozgom. Mogao bih da razumem da se trodnevna žalost odnosi na javne manifestacije, ali da ona obuhvati UKIDANJE čitavih televizijskih programa, i to programa koje građanin bira da plaća - za to nema opravdanja i o tome mora da se priča javno.
I neka mi neko iz RRA objasni otkada su BBC, RTCG, HRT 1 i 2 zabavni kanali?
Šta je onda sa TV Pink?
Sme li država da se meša u privatan život svojih građana na ovakav način?
Ja mislim da ne sme.
Mogli bi i da uvedu patrole po ulicama, pa ako u danima žalosti policajci čuju smjeh iz kakve kuće, da odmah ulete i da hapse. 8-)
Naravno treba u tim danima zabraniti i sve proslave (rođendana i sl.) i zatvoriti sve kafane i kafiće. A i svaki pravi roditelj treba da opominje svoje dijete da se u danima žalosti ne igra i ne zabavlja već da se skrušeno moli Svevišnjem za spas duše preminulog.
(za)žalićete, hteli nehteli!
samo da mi ne uvedu cenzuru na zabavne sajtove i forume na netu, a za TV baš me živo zabole (sebično gledano), mada, principijelno, naravno da je to sasvim gnusno i ogavno.
E, ovo je umobolno! Jes da ne gledam ni ove kanale koje imam (IPTV), ali ne možeš ti meni da ukidaš program! Možeš da utičeš na emitere da menjaju taj program, ali... ma svi seru kreč od RRA, pošto se boje da ih ne klepe preko brnjice, a to sve stoga što RRA može da radi kako joj se nakruti! Idiotizam par ekselans!
Ko sto rekoh, 3 dana zalosti a zapravo 5 dana maltreta. :cry:
Quote from: taurus-jor on 16-11-2009, 19:00:04
I neka mi neko iz RRA objasni otkada su BBC, RTCG, HRT 1 i 2 zabavni kanali?
Malo objašnjenje: u pitanju je BBC Prime koji emituje zabavni program (serije, filmovi, kvizovi...).
Inače, odluka je idiotska, možda čak i nezakonita.
iskrena sucut svim ljudima.
i stvarno nije lijepo kako diskutirate bez obzira na ljude, koji su, pa, ljudi. da.
(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg121.imageshack.us%2Fimg121%2F1528%2Fpatp.jpg&hash=eda48af17add83fd158bd0c650142598783ccb49)
Quote from: taurus-jor on 16-11-2009, 19:00:04
I neka mi neko iz RRA objasni otkada su BBC, RTCG, HRT 1 i 2 zabavni kanali?
Očigledno je problem u tome što nisu srpski kanali. Ne smemo valjda dopustiti ne-srpskim programima da se emituju u doba žalosti?
Eto ga prst u oko svim srpskim antisrbima... Šta će sad oni da gledaju?
Red za Sabornu crkvu pocinje vec kod Zepterove knjizare u Knezu. Pretpostavlja se da su svi primerni gradjani u tom redu i stoga ionako nemaju vremena da gledaju televiziju. A neprimereni, ako vec ne zale za pokojnikom na ocigledan i moralno podoban nacin, bice baceni u tri dana zalosti ukidanjem TV programa. Ako ni to ne urodi plodom, Sveti Sinod, RRA i kancelarija predsednika Republike raspravljace o daljim merama represije. Hteli ne hteli, ima da zalimo.
Quote from: Ygg on 16-11-2009, 19:11:04
Mogli bi i da uvedu patrole po ulicama, pa ako u danima žalosti policajci čuju smjeh iz kakve kuće, da odmah ulete i da hapse. 8-)
Naravno treba u tim danima zabraniti i sve proslave (rođendana i sl.) i zatvoriti sve kafane i kafiće. A i svaki pravi roditelj treba da opominje svoje dijete da se u danima žalosti ne igra i ne zabavlja već da se skrušeno moli Svevišnjem za spas duše preminulog.
Tebi se baš ne gleda onaj Posetitel muzeya, a?
Znači, formalno smo građanska država a suštinski klerikalna.
RRA se nekoliko puta postavila iznad Ustava i zakona. To što su Cekić i Vasić svojevremeno razrešeni funkcija u Savetu RRA očigledno je služilo za zamazivanje očiju.
Nešto se ne sećam da su ukidani kanali kada je Đinđić ubijen. To nije učinjeno ni kad su stradali oni ljudi u Egiptu. Mislio sam da su dani žalosti jednaki. E, neki su jednakiji od drugih.
Mislim da je trodnevno žaljenje ipak prekratko. Trebalo bi da žalost traje 40 dana, kako nalažu tradicionalni srpski običaji!
Btw., samo da se zna, i u Republici Srpskoj se žali:
QuoteДан сахране патријарха Српске православне цркве господина Павла у четрвратк 19. новембра проглашен је даном жалости у Републици Српској.
Влада РС је на данас одржаној шестој ванредној сједници донијела одлуку да се дан сахране патријарха Павла прогласи даном жалости и нерадним даном у Српској, изјавила је Срни шеф Бироа за односе са јавношћу Владе РС Вера Сајић.
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=12104 (http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=12104)
Ma, meni žao patrijarha. Stekao sam utisak da je čovek bio normalan. Ali, ovo što se u njegovo ime radi nije normalno. RRA nije parlament i nije vlada.
Da se razumijemo, nemam ni ja ništa protiv pokojnog patrijarha (Harvi, jel čuješ?), ali čitava ova ujdurma oko njegove smrti i dana žalosti i neradnih dana i sličnih čudesa je naprosto smješna.
Može biti, ali to sigurno nije za ovaj topik.
tako je.
ovaj topik je osveštan.
ovde ljudi smeju da dođu samo da se prekrste i pomole. eventualno da zapale sveću ili ostave neki dinar.
Mitropolit Amfilohije saopstava o smrti Patrijarha Pavla (http://www.youtube.com/watch?v=3pfafRcsnWU#normal)
Kaće Lampalohije?
Quote from: Ygg on 16-11-2009, 22:14:25
Da se razumijemo, nemam ni ja ništa protiv pokojnog patrijarha (Harvi, jel čuješ?), ali čitava ova ujdurma oko njegove smrti i dana žalosti i neradnih dana i sličnih čudesa je naprosto smješna.
To je zato što ne razmišljate dublje od korita.
Tri dana bez okupljanja i javnih manifestacija je dosta ljudi manje obolelih od gripa. Tri dana predaha u jeku epidemije je pravi cilj ove ujdurme.
Zabrinjavajuće je da se i pojedinci koji kao slove za novinare nisu dočepali ove informacije, već moram ja da im otvaram oči.
Jedan dan vanrednog stanja košta sumanuto mnogo.
Jedan dan žalosti sa istim efektima po razboljevanje građanstva košta mnogo manje.
Razmišljajte malo svojim glavama...
A ove hiljade ko bajagi ožalošćenih koji ljube daščicu, to je isto jeftina prevencija protiv gripa?
Quote from: ginger toxiqo 2 gafotas on 15-11-2009, 15:13:58
...možda je previše očekivati, ali, ukoliko moja molba, vredi, zamolio bih ostrašćene ateiste da se uzdrže barem na ovom topicu, te ako i zaživi, neka bude lišen pošalica/aluzija na temu pedofilije, redovnih pitanja poput "hoće li biti sisa na sahrani?", traktata na temu pogubnosti organizovan vre i odvratnostio prema pravoslavnoj crkvi i sveštenstvu, linkova ka trabunjanjuima (topic-related) Lukovića, Pančića..., peščaničkih mudrosti i/ili fotomontaža na kojima se pokojni patrijarh krčka u paklu uz klima uređaj i slično...
...uostalom, čemu moliti, kada je to neizbežno...
Džaba... :-(
šta su hiljade naspram miliona koji se ne okupljaju, ne idu u bioskop, pozorišta, tribine...
Ti što veruju, na primer u grip H1N1... ima ih mnogo više od ovih xdrinka (opijum za narod)
Sluso ja LIVE iz Saborne juce, posto naravno nema nista pametnije na TV-u a ja ovisnik, i Amfilohije izadje i u istoj recenici pomenu Kosovo, Palestinu i Irak...borac protiv ZOG-a u njemu nikad ne spava... :?
Gledajući tog krokodila kako lije suze, počinjem da verujem u ono što priča David Icke...
Quote from: taurus-jor on 16-11-2009, 19:00:04I neka mi neko iz RRA objasni otkada su BBC, RTCG, HRT 1 i 2 zabavni kanali?
ma nisu zabavni al' sire virus!
Mora da je virus mnogo zajeban. xrofl
Skinuli su MTV, a ostavili TV 1000 sa sve pornicima nocu. Totalno ludilo :shock:.
Sam Pavle je koliko znam, trazio da se od njegove sahrane ne pravi nikakva ceremonija ni pompa, ali...
Noću pošteni hrišćani spavaju...
Quote from: tiha voda on 17-11-2009, 18:22:23
Skinuli su MTV, a ostavili TV 1000 sa sve pornicima nocu. Totalno ludilo :shock:.
Sam Pavle je koliko znam, trazio da se od njegove sahrane ne pravi nikakva ceremonija ni pompa, ali...
...Ali ovde narod ne može da se uzdrži da od svega ne napravi cirkus. Jesam ja unbeliever ali verujem u ljude... :( :cry:
Sta kod nas moze da prodje normalno ? Kod nas je postalo nenormalno pokazati bilo kakvu emociju, pokazati postovanje prema necijem zivotu. Ili smrti. Sve je predmet ruganja, zlobe, ponizavanja. Reko je Branko Copic davno jednu dobru u vezi nas.
Sve su to dirigovane emocije, u tome je problem.
a jel proglašen dan žalosti? 3 a ne 1?! sumnjam da to važi za dešavanja na jugu.
Ponedeljak, 16.11.
NIMUS 2009
www.nimusfest.com (http://www.nimusfest.com)
Dvorana Niškog simfonijskog orkestra, 20h
Trio ,,Animal"
Ulaz 300 din
Klub SKC-a, 20.30h
FreeNetWorld Cinema caffe
Filmovi španske produkcije "Kimuak"
Ulaz slobodan
Utorak, 17.11.
NIMUS 2009
www.nimusfest.com (http://www.nimusfest.com)
Klub Vojske, 20h
Svečano zatvaranje: Ansambl Synthesis; dirigent: Le Fi Fi
Ulaz 300 din
Quote from: Lord Kufer on 17-11-2009, 19:36:37
Sve su to dirigovane emocije, u tome je problem.
Tačno. Da sam osetljiviji, još uvek bi me držala patetika Đinđolinove sarane. Onda Toše, sad ovo...
hm, najavljuju pola miliona ljudi na opelu i sarani.
a) pitam se, može li policija da garantuje bezbednost tolikom svetu?
-šta ako se satanisti, homosexualci, sektaši, ateisti i ostali dokazani neprijatelji našeg pravoslavnog bića ostrve na to stado poput vukova?
-zar ova parada hrišćanstva nije idealna prilika za atake koje gorepobrrojani ionako redovno sprovode – ali ovog puta large scale?
b) i može li IKO da im garantuje da se neće zaraziti u toj rulji i tako doprineti pošasti pandemije koju je dobri bog izvoleo na nas pustiti u okviru njegovih trejd-mark 'čudnih puteva gospodnjih'?
dakle, ovaj spektakl je
-bezbednosni rizik
-zdravstveni rizik
-ekonomski rizik (zbog masovnog odsustvovanja s posla zarad idolatrije zemnih ostataka jednog čoveka)
Ovo mi je vec 5-ti put da se suzdravam da napisem nesto. Sve krenem pa obrisem. :|
Quote from: Son of Man on 17-11-2009, 20:56:03
Ovo mi je vec 5-ti put da se suzdravam da napisem nesto. Sve krenem pa obrisem. :|
to te božja ruka zadržava!
samo se vi glupirajte! trebat ce vama preporuke za posao!
rekao bi sad drug precednik omladine... (on se vec ISplakao 8 puta)
Patrijarh je bio skroman covek to treba ceniti,umesto onih koji se skupim dzipovima voze on je iso trolejbusima ,bio je dobar lik,slava mu...
Jednom, blizu kafane Znak Pitanja mu priđe neki alkos iz kafane i kaže "Vasa Svetosti vi i ja smo najbolji ljudi u Srbiji" a Pavle mu odgovori "Jesmo, al' kad popijemo ništa ne valjamo."
Porediti sahranu Pavla sa gej paradom je... hm...besmisleno.
I ja sam ateista, ali manje - vise patrijarh je bio jedini covjek u SPC kojeg sam iskreno postovao...
Mada, kako Ghoul stalno pokrece i vaskrsava gej topike, pocinjem iskreno da se brinem za njega... ;)
ništa ja ne poredim, samo pitam - ima li bezbednosnog rizika ili ne?
može li se garantovati bezbednost TOLIKOM skupu?
pošto se stalno naklapa o neprijateljima pravoslavlja kao brojnim, opasnim i jedva-čekajućim da smrse konce Jedinoj Pravoj Veri, mislim da su moja pitanja logična: zar ovo nije najlogičnija, najidealnija prilika za sve te ateiste i ine ngo elemente da se opašu dinamitom i krenu među Prave Vernike i Svece, jednom rečju - Pravoslavne Džindžere?
Интересантно колика количина пакости, а ginger је лепо замолио...но, ценим покојног јер сам га лично виђао у 21кецу (уместо у еквиваленту папомобила), знам да су га гађали камењем кад је почињао на Косову, решио је мирно ону кордон на кордон ситуацију 97ме када је могло много крви да падне. Једино је требао да анатемише Милошевића много, много раније, али ок, то је моје мишљење.
За кабловском не жалим, бар се нећу нервирати три дана јер ионако свако поподне упалим ТВ и онда се нервирам како на свим каналима нема ништа а има их 50...
No prisetimo se i toga da je Paja '91 sasvim lepo saradjivo sa Milosevicevim rezimom, ko ima malo bolje pamcenje setice se i kako ga je Sloba posle martovskih demonstracija poslo na Terazije da nalozi studentima da se razidju, naravno tad crkva jos nije bila tako jaka, studenti jos nisu bili zadojeni, tako da je komotno izvizdan i poteran sa Cesme. To je samo jedan u nizu ispada i dokaz da se crkva ponasala kako vetar duva, no dobro, davno bese.
E sad druga stvar, povodom pakosti, ja sam ubedjen da niko na ovom topiku ne bi ni rec reko da je kulturno proglasen jedan ili cak 2 dana zalosti kako i prilici, ali kad ti proglasis 4 dana a realno bilo ih je 5 (sa nedeljom) onda je logicno da se nepravoslavni deo stanovnistva Srbije pobuni, jer ovo je valjda sekularna drzava, dakle ja necu da zalim, necu da me neko maltretira 5 dana, ocu da gledam TV i zabavne emisije, samo o tome se radi.
Možda da se otvori novi topik u kome gunđamo povodom svega što nas u ovom slučaju nervira, a ovaj topik da ostane onima koji bi da izraze žaljenje?
Sad je kasno. :|
Evo ja se iskreno izvinjavam dzindzeru, bez zajebancije, i ako je ovo sto sam pisao na ovom topiku greh evo nek u paklu gorim, necu se buniti. Hvala na razumevanju.
Quote from: Son of Man on 19-11-2009, 13:13:41
Evo ja se iskreno izvinjavam dzindzeru, bez zajebancije, i ako je ovo sto sam pisao na ovom topiku greh evo nek u paklu gorim, necu se buniti. Hvala na razumevanju.
U pakao se ide zbog društva, a ne zbog klime.
Ali x ljudi na ovom forumu je pisalo kako uopste ne gleda TV, ili gleda vrlo malo jer ih nerviraju idiotske emisije koje im serviraju. A sad ispade da ne mogu preziveti pet dana bez tog i takvog skrnavog tv-a :).
Iskreno, mene to uopste nije pogodilo, jedino mi je bilo krivo sto nisam mogao gledati BIH-Portugal na HRT-u, ali umesto toga pratio sam Slovenija-Rusija na ruskoj tv :).
Mene je pogodilo to što ne mogu da gledam Midnight Hot na Fashion TVu.
Tihi, radi se o principu. Otimaju ti nešto za šta si platio. Ako odeš u pekaru i kupiš pet kila hleba (ne voliš taj hleb nešto posebno, ali to je tvoja stvar), da li misliš da neko sad ima prava da ti uđe u kuću, uzme ti taj hleb i kaže da je država odredila da zbog smrti tog-i-tog ne smeš da ga pojedeš?
Ma slazem se ja ako je u pitanju princip, cetri dana zalosti jeste previse i ukidanje programa jeste glupost. Samo mi je bezveze da ljudi kukaju kako bez tv ne mogu, a istovremeno ili pre pisu kako su na tv-u ciste gluposti i debilne emisije.
Na razini principa, kritika stoji. Pustali su filmove s erotskim sadrzajem, a ukinuli
muzicke i zabavne emisije, neke utakmice i sl. Totalno nelogicno.
Quote from: tiha voda on 19-11-2009, 14:55:59
Ali x ljudi na ovom forumu je pisalo kako uopste ne gleda TV, ili gleda vrlo malo jer ih nerviraju idiotske emisije koje im serviraju. A sad ispade da ne mogu preziveti pet dana bez tog i takvog skrnavog tv-a :).
Iskreno, mene to uopste nije pogodilo, jedino mi je bilo krivo sto nisam mogao gledati BIH-Portugal na HRT-u, ali umesto toga pratio sam Slovenija-Rusija na ruskoj tv :).
Još nešto. Ustav kaže da smo građanska država, to jest proklamuje načelo sekularnosti. Tu je i pravo na privatnost. Nije dobro puštati državu da gazi ustavna načela i prava. Zažmuriš jednom, dvaput, kao - meni nije smetalo što tokom ta tri-četiri dana nemam TV kanale - i sutra ti se može desiti da uopšte nemaš kanale, to jest da se na njima emituje samo ono što država hoće. Jedno je odavanje žalosti i poštovanje tuđeg prava da žali. Zloupotreba te žalosti je sasvim druga stvar, i o tome mora da se priča - bio neko vernik ili ateista.
Vala ja sam se vec poodavno izjasnio da redovno gledam i VB i Farmu i jos mnoge druge TV emisije, tako da me ova restrikcija zaista bacila u depresiju, jer kad takve programe redovno gledas jbga navuces se na to, i nedostatak toga automatski pravi bokadu lucenju serotonina u ovo malo mozga i ja se osecam jadno, padam u depresiju...evo tek sad mi je malo bolje kad sam cuo da je sahrana gotova...
Jore, na kanalima se već dugo emituje samo ono što država hoće. Ne misliš valjda da iko emituje nešto što nije poželjno? Dakle, ne vidim u čemu je problem.
Tačno je, Pavle je razbio studentski protest u Kolarčevoj, koji Milošević nije mogao da razbije mesecima.
Ovim događajima je svima jasno stavljeno na znanje da je Srbija teokratija a ne demokratija. I predsednik Kluni je javno rekao da pre donošenje važnih odluka ide na konsultacije u Patrijaršiju.
Očekujem u najskorije vreme da se Kluni pobratimi s Ahmedinedžadom. Možda nam poklone neku atomsku bombicu kako bismo se branili od belosvetskih Satana...
(Kluni, izvini, al to ide na dušu Berluskoniju...)
Ahmadinedzad nema atomskih bombica, bar zasad :). Atomske bombe cemo lakse nabaviti od ovih kolevki demokratije, SAD i Britanije, oni toga imaju na bacanje.
Bolje mi njima da bacimo nego oni nama xuzi
Quote...Ali, vrhunac licemerja bio je sam ispraćaj. Žandari i gardisti oko kovčega trebali su da simbolizuju da se radi o državnoj sahrani. Međutim, potpuno tuđ običaj, preuzet iz Rusije, da se kroz čitav grad nosi otvoren kovčeg, uveo je u Srbiju nešto potpuno pagansko. To je valjda učinjeno da bi više ljudi došlo na ispraćaj na ulice Beograda. Da se pokaže da je ovaj ispraćaj veći i od Brozovog, i od Đinđićevog, i od svakog mogućeg. Da je ideja sekularne države za navek sahranjena, da srećno hrlimo u teokratiju, gde se predsednik države, po svom iskazu, "konsultuje" sa patrijarhom oko važnih pitanja.
Izgleda da je sahrana patrijarha Pavla postala i pokušaj sahrane modernog društva, koje se vekovima gradilo upravo odvajajući se od crkve. Podeljena i posvađana crkva nameće se tako kao model organizacije koja treba da vodi društvo. A inače lično skromni i gotovo asketski patrijarh - kao najpoželjniji politički lider.
I tako su država i crkva sve izneverili. Prva svoj sopstveni Ustav, a druga životni primer svog preminulog patrijarha, koji popularnost nije stekao baveći se politikom, već dajući primer stilom svog života.
Zarko Korac
http://www.e-novine.com/stav/32343-Poruka-otvorenog-kovega.html (http://www.e-novine.com/stav/32343-Poruka-otvorenog-kovega.html)
Quoteuveo je u Srbiju nešto potpuno pagansko.
... što je, inače, problem? Pagansko u pežorativnom smislu. Šta je alternativa? Ah, da. I ja pitam gluposti, problem je što je to "preuzeto iz Rusije".
QuoteDa se pokaže da je ovaj ispraćaj veći i od Brozovog, i od Đinđićevog
Pavle, i pored svih svojih grešaka i propusta, a ovde su i navođeni, ipak je kad se sve sabere, veći od ova dva brabonjka.
Čekajte, šta ja bre ovo komentarišem... Gle, E-novine! Uobičajeno sranje. A autor... čika Žare!
Neću dalje habati tastaturu; ipak sam nevernik i bilo bi licemerno da se prema ovoj smrti postavim bilo kako osim onako kako i jeste - indiferentno. Naravno, vedetama tzv. "druge srbije" ne čini se licemerno da sad žvrlja o skromnosti i "životnom primeru" pokojnog patrijarha, a da do juče na tim istim E-novinama objavljuju stripove i foto montaže koje bude osećaj odvratnosti i nevernicima sa minimumom osnovnog vaspitanja.
Jel neko video Slobino telo? Jel sigurno da je on mrtav?
Izvedba najnovije predstave državnog vrha - patrijarhova smrt, pogodila je pravo u živac kolektivne histerije. U nedelju ujutru preneta je vest da je preminuo poglavar Srpske pravoslavne crkve. Iste večeri predsednik sekularne države Srbije Boris Tadić prisustvovao je zasedanju Svetog arhijerejskog sinoda, posle čega je proglašena trodnevna žalost. Četvrti dan od smrti patrijarha zakazana je sahrana. U ponedeljak uveče su kablovski operateri saopštili da će tokom ta četiri dana, bez novčane nadoknade, pretplatnicima biti ukinuto emitovanje dvadesetak kanala zabavnog sadržaja. Kablovski operateri su selekciju pravili odvojeno, ali svi su procenili da treba ukinuti oba hrvatska kanala. U utorak je država svojim zaposlenima podelila dnevnice za odlazak u Rakovicu na sahranu, oslobađajući ih radne obaveze. Nezaposlene, mlade i penzionere država nije posebno motivisala - valjda se računa na to da oni i onako nemaju pametnijeg posla nego da dođu na sahranu.
Kako na prosečnog građanina deluje ovakav odnos države prema crkvi i šta im mediji preporučuju kao društveno prihvatljiv oblik ponašanja? U utorak uveče, kolona građana koji su hteli da obiđu telo pokojnog patrijarha izloženo u Sabornoj crkvi protezala se preko Trga republike, duž cele Knez Mihailove, do ulice Kralja Petra i ulaza u crkveno zdanje. Opšti muk i prinudna tuga zavladali su glavnim gradom. Ljudi druge veroispovesti i ateisti su na par dana izbrisani sa spiska građana i postoje na nivou statističke greške.
Istraživanja javnog mnjenja iz godine u godinu pokazuju da građani Srbije najviše poverenja imaju u crkvu i u vojsku. To nije slučajno - te dve institucije su blisko sarađivale u ključnim trenucima naše novije istorije - tamo gde je uniforma vršila operacije, gazila je, pre ili kasnije, i neka od svetih nogu SPC. Zbog čijeg mrtvog tela građani satima stoje u redu?
Pokojni poglavar Srpske pravoslavne crkve je sa manjim prekidima podržavao režim Slobodana Miloševića sve do 1999. godine, da bi mu konačno okrenuo leđa nezadovoljan ratnim porazima. U Prebilovcima u Hercegovini u avgustu 1991. patrijarh je pred 30.000 ljudi rekao: "Ako je božja volja da vodimo rat, svaki Srbin se mora viteški i herojski boriti, veran istorijskom duhu srpskog naroda". Patrijarh nije imao ništa protiv toga da ga Željko Ražnjatović - Arkan zove svojim ,,vrhovnim komandatom", a u Sokolcu pored Sarajeva 2. jula 1995. blagosiljao je Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Opsadu Sarajeva nazvao je slučajem u kojem ,,Srbi samo malo granatiraju". Projekat stvaranja velike Srbije podržao je u Glasu Crkve iz 1991: "Novo, dopunjeno Načertanije mora postaviti jasne i nedvosmislene granice nove srpske države i mora odbraniti naš narod koji živi u drugim državama".
Patrijarh je imao mišljenje i o ulozi žene u ratnim pohodima: "Mnoge majke koje nisu želele da imaju više od jednog deteta, danas čupaju kose i gorko ridaju nad izgubljenim sinovima u ovim ratnim sukobima, proklinjući često Boga i ljude, ali pri tom zaboravljajući da optuže sebe što nisu rodile još dece, da im ostanu kao uteha."
U beogradskom mimohodu (reč koja se poslednji put pominjala na Titovoj sahrani) hiljade žena čeka da uđe u Sabornu crkvu, pusti suzu i poljubi mrtvog patrijarha. Izvesno je da su neke od njih u menstrualnom ciklusu. Koliko njih je upoznato sa mišljenjem poglavara SPC iz njegove knjige Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere: "Žene nisu poželjne u crkvi tokom menstruacije, ali savremena higijenska sredstva mogu efikasno sprečiti da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, kao i ublažiti zadah koji isticanjem krvi nastaje". U istom delu, pokojni patrijarh poručuje ženama: "Pokrivanje glave je simbol pokornosti žene mužu i crkvi; to je znak vlasti muškaraca nad ženama, to je princip uzvišenosti i časti."
Patrijarh je mrtav. Bira se sledeći.
Dugo se govori o mogućnosti da mitropolit Amfilohije bude "patrijarh umesto patrijarha". U tom slučaju, na to mesto bi došao čovek o kojem oni koji o Pavlu govore kao o skromnom i poniznom čoveku, verovatno ne bi mogli da kažu ništa slično. Ipak, mitropolit crnogorsko-primorski se sa patrijarhom Pavlom slagao u mnogo čemu, naročito u vezi sa stradanjem Srba u bivšoj Jugoslaviji.
One koji su se, milom ili silom, našli na linijima fronta, Amfilohije je tešio rečima da je bolji rat uz crkvu nego mir bez nje: "Truli mir... upravo i jeste suština cjelokupnog novog svjetskog poretka, savremenog sekularizovanog usmjerenja evroameričke civilizacije. Takav mir u stvari nije mir već privid mira, zasnovan na otuđenju od izvora mira i pravde. Kao takav on će biti uvijek iznova uzrok stravičnih krvoprolića."
Mitropolit platonovski veruje da se ratnički zanos najbolje budi muzikom, pa je tako 1991. na dubrovačkom ratištu guslama hrabrio crnogorske rezerviste. 1992. je u sličnoj prilici citirao reči vladike Radeta, poznatijeg kao Njegoš: "Neka bude što biti ne može, nek' ad proždre, pokosi satana, na groblju će iznići cvijeće za daleko neko pokoljenje."
Amfilohije je poznat i po poređenju majke Radovana Karadžića sa majkom Jugovića, ali i po metalnoj crkvi koju je uz pomoć helikoptera vojske SCG prkosno postavio na vrh planine Rumije. Zapamćena je i njegova odbrana prava crkve da se bavi politikom: "To zamjeranje je nasleđe titoističko-brozovske ere. I tada je bila na snazi stroga zabrana crkvenim ljudima da se bave politikom. Crkvi, međutim, saglasno njenoj prirodi i svečovečanskoj misiji, ništa što je ljudsko nije tuđe."
Pre samo nekoliko meseci, baveći se smislenošću uključivanja Crne Gore u Evropsku uniju, Amfilohije je rekao: ,,Integrisati se u Evropu, koja je sve više Evropa bez Boga, Evropa protiv Boga, čiji ustav izbegava da zapiše da se ona temelji na hrišćanskim vrednostima, to znači gubiti svoj kompas, svoj mir duhovni, svoj smisao, znači odreći se svega onoga na čemu je sagrađeno sve što jesmo i što imamo kroz našu istoriju". I dalje: "Ako ulaskom u Evropu izgubimo osećanje za živo prisustvo Božje u svakidašnjem životu, u našim ljudskim delima, onda ni sami sebi ne trebamo, onda nam ne treba ni Evropa. Onda ćemo ličiti na slepce koji padaju u istu jamu."
Ovih dana prisustvujemo najvećem zbližavanju države sa crkvom u poslednjih nekoliko godina. Ubrzo ćemo videti da li to znači da je vlast promenila svoje prioritete i na neko vreme odložila evropske integracije ispod mantije Srpske pravoslavne crkve.
Snežana Čongradin / Matja Stojanović
Peščanik.net, 19.11.2009.
Nisam ni sumnjao da ce sveznajuci mozgovi iz Pescanika popljuvati mrtvog Patrijarha.
To i lici na njih. Cisto poredjenja radi, padose mi na pamet njihovi histericni ispadi kada neko nesto lose kaze o politici pokojnog Djindjica. Onda se naslusamo tirada kako se mrtvi premijer " ponovo ubija ". No, ako je u pitanju patrijarh SPC, onda je valjda dozvoljeno pljuvanje iako nije cestito ni ukopan. Moralno, nema sta.
Zaboravili su napomenuti da je Patrijarh u vreme izgona srpskog naroda s Kosova, pozivao na mir i suzivot, da je cak rekao da je " bolje da nestanemo nego da budemo neljudi ". Da je pozivao na ljubav i toleranciju i prema nasim neprijateljima. Naravno, to u Pescaniku necete cuti. Kako to da pokazu ? Pravoslavni Srbin, pa poziva na mir i ljubav ? Ne uklapa se to u semu emisije o losim momcima.
Politicari su prolazni. Tita, Slobe, Kostunice, Djindjica, Tadica, za 50, 100 godina niko se nece ni secati. Crkva i vera su nesto sto traje vekovima, i opstaje uprkos svemu. Prisustvo velikog broja ljudi na sahrani, pokazuje da ljudi zele duhovnost, neke trajnije vrednosti, a ne jeftino politikanstvo.
A prica oko drzavnih odluka, koje se donese uz blagoslov Patrijarsije.. aha, kako da ne :idea:. Sigurno je Tadic progurao Statut Vojvodine uz blagoslov Patrijarsije.
Sreca pa malo ljudi veruje u ovu histericnu propagandu Pescanika, protiv SPC.
Ovo sto su pisale ove dvije iz Pescanika ne vrijedi ni komentarisati.
Ja ne mogu a da se ne osvrnem na lik i "djelo" Dodika, koji je prije desetak godina otvoreno pricao kako je ateista i kako je protiv mijesanja Crkve u politiku. Naravno, tada je Crkva bila otvoreno na strani SDS-a, pa mu nije odgovaralo. A sada nema problema da mu najbolji jaran bude vladika koji je poznatiji kao fudbaler Grigorinjo i inkvizitor, kao i covjek koji je grdne pare zaradio "poslovanjem" crkvenom zemljom. A Dodiku sada nije strano ici i na Patrijarhovu sahranu i krstiti se, izgleda da je postao veliki vjernik...
Jedinu histeriju primecujem kod ovih drugosrba...
"histerična propaganda"?
"pljuvanje?"
molio bih prvosrbe, tj velikosrbe, tj provaslavne džindžere i tihe svete vode da citiraju deo iz gornjeg texta koji nije tačan, i tako pomognu nama, neosveštanima, da vidimo šta su ovog puta ovi drugosrbijanci slagali!
prosvetlite nas!
Mene su u vojsci učili da se selektivan prikaz fenomena korišćenjem istinitih izjava zove bela propaganda.
Tihi nije vernik al' samo da kaze da je cenio Paju zbog skromnosti xnerd
Quote from: Ghoul on 20-11-2009, 11:52:19
"histerična propaganda"?
"pljuvanje?"
molio bih prvosrbe, tj velikosrbe, tj provaslavne džindžere i tihe svete vode da citiraju deo iz gornjeg texta koji nije tačan, i tako pomognu nama, neosveštanima, da vidimo šta su ovog puta ovi drugosrbijanci slagali!
prosvetlite nas!
Evo, npr:
QuoteLjudi druge veroispovesti i ateisti su na par dana izbrisani sa spiska građana i postoje na nivou statističke greške.
Na koji način su ateisti i ini "izbrisani" sa spiska građana i postoje na nivou statističke greške? Šta to zapravo znači?
Ja jos uvijek ne vidim razlog za bilo kakvo komentarisanje tog teksta...
Znaci po analogiji, ako je u Kanadi 25.decembra sve okiceno zbog Bozica, koji tamo praznuje vecina, po autorkama Pescanika, kanadski gradjani pravoslavci, ateisti, i neki drugi, su diskriminisani i izbrisani sa spiska gradjana tog dana, jer se, zamislite tiranije, vecina usudila da obiljezi nesto SVOJE ?
Leba ti, dal ti mozes da uocis razliku izmedju 5 dana zalosti i slavlja ?
Kolko je trajalo slavlje?
Son, ne pravi se glup, kad nisi. Nebitno je da li je u pitanju zalost ili slavlje, radi se o tome da u svakoj drzavi na svetu postoji vecina, a ta vecina po Pescaniku svaki put kad nesto zali ili slavi, treba valjda da pita za dozvolu pet pripadnika Crkve Galakticke Centrale, ili bilo koju drugu manjinu. O tome se radi. Niko ne spori da je ukidanje programa i trodnevna zalost previse, ali da je bio i jedan dan zalosti, u Pescaniku bi opet kukali kako se taj dan ne moze preziveti.
Quote from: tiha voda on 20-11-2009, 16:35:45
Son, ne pravi se glup, kad nisi. Nebitno je da li je u pitanju zalost ili slavlje, radi se o tome da u svakoj drzavi na svetu postoji vecina,
dobro, pusti to, nego da čujemo gde si ti gore video 'pljuvanje', i šta je istina a šta 'propaganda' (histerična!!!!!!!) u onome textu iz peščanika.
to bih voleo znati.
Nije sve bilo pljuvanje. Evo, ova rečenica nije:
Četvrti dan od smrti patrijarha zakazana je sahrana.
Quote from: scallop on 20-11-2009, 17:29:30
Nije sve bilo pljuvanje. Evo, ova rečenica nije:
Četvrti dan od smrti patrijarha zakazana je sahrana.
ovo je baš tendenciozno i histerično.
Lazi je toliko, da bi mi trebalo par sati da ih sve detaljno analiziram.
Kaze se da je Patrijarh Pavle okrenuo ledja Milosevicu 1999, zavrsetkom ratnih poraza. Pa evo jedne izjave Patrijarha, od 3.februara 1997 :
"Uzdam se u Boga, da ce ovim vlastima otvoriti oci da ovaj namuceni narod prestanu
zlostavljati".
Dakle, kratko receno, autorke-lazu.
O projektu Velike Srbije, Patrijarh je kazao sledece :
" Kada bih bio poslednji Srbin, pristao bih da nestanem, a da ne bude zlocina, pristao bih DA NESTANE NE SAMO VELIKA, NEGO I MALA SRBIJA I SVI SRBI SA NJOM, a ne bih pristao na neljudstvo i necovestvo ". Treba li sta jasnije od ovoga ? Molim te, Ghoule, obavesti me jeli ovo spada u mracne planove " pravoslavnih dzindzera ".
Sto se tice izjave o ratu, Patrijarh nije pozivao na rat, nego je rekao ako se rat desi, tj.apelovao na Srbe da postupaju s junastvom i cojstvom, da ne cine zlocine, da ne ruse tudje bogomolje.. sto ga pojedini nisu slusali, to valjda nije njegova krivica ?
O lazi kako su pripadnici druge veroispovesti i ateisti diskriminisani, vec sam pisao u analogiji s Kanadom. Ako je pravoslavlje RELIGIJA VECINE u jednoj drzavi, normalno je da vecina ima pravo da obiljezava bilo zalost, bilo slavlje, u vezi svoje religije.
Termin kolektivna histerija, i prinudni muk su takodje ciste gluposti. Niko nikoga nije mogao naterati da ode i oda pocast Pavlu. Ko je zeleo, dosao je sam.
Itd, itd, mogu pet dana pisati o ovome. Ja znam da ljudima u Pescaniku skace pritisak sto su stotine hiljada gradjana odali pocast Pavlu, pa eto nisu mogli da sacekaju ni da ga cestito ukopaju, vec su poceli pljuvati. Za njih je " velikosrbin " i
" pravoslavni dzindzer " svako ko bar pet puta dnevno ne popljuje Srbe, Srbiju, SPC, ne spomene Srebrenicu, itd.
Eto , sad znas.
T.V., nije da sumnjam u tvoje reči – podjednako sumnjam i u tvoje, i u peščanikove, i u bilo čije, dok ne pretresem sve ZA i PROTIV dokaze; ali, baš zato, reci mi GDE se mogu naći izjave koje si u gornjem postu pripisao patrijarhu, ima li ih onlajn ili si ih prepisao iz nekog štampanog medija?
takođe, da li je ili nije p. pavle kazao stvari koje mu 'histerici' iz peščanika gore pripisaše, o ženama, menstruaciji, ratnicima, majkama i sinovima za u rat i utehu?
Ko bre čita/sluša/gleda(?) taj Peščanik? 99,95% ljudi ne znaju ni da ta emisija/časopis/tribina/show/sajt(?) postoji. Njegov uticaj jednak je nuli među narodom. Postoju samo među minornim političkim partijama i nevladinim organizacijama.
Treba ti video zapis, Ghoule ? Toliko ne verujes. Izjave se mogu naci svuda, i onlajn, i u medijima, i u crkvenoj arhivi, a i postoje neki zivi ljudi koji su te izjave culi.
Izmedju ostalog, 7.maja 95, nekoliko dana nakon etnickog ciscenja Zapadne Slavonije, Patrijarh se obratio u svojoj poslanici, tako sto je rekao da " trebamo moliti i za neprijatelje nase ". Uporedi recimo tu izjavu, sa nadbiskupom koji je posetio Jasenovac, a onda pola sata pricao o stradanju u Blajburgu :(.
Sve to neces naci u Pescaniku, jer je tamo cilj predstaviti Pavla kao cudoviste, monstruoznog arhitektu Velike Srbije. Od tebe kao obrazovanog coveka, ipak sam ocekivao da ne prihvatis tek tako jedan ocigledno jednostran tekst; da pokusas cuti i drugu stranu.
Pavle je izjavio da nikad ne ide da glasa, ali je toplo preporučivao drugima da to čine. E, baš licemerno...
Quote from: tiha voda on 20-11-2009, 18:27:33Od tebe kao obrazovanog coveka, ipak sam ocekivao da ne prihvatis tek tako jedan ocigledno jednostran tekst; da pokusas cuti i drugu stranu.
ništa ja nisam prihvatio: ni onaj text gore, a ni tvoj 'demanti', jer nijedan ne navode svoje izvore. zato i pitam gde to što se 'citira' može da se proveri.
ti si verujući čovek, tiha vodo, izgleda. tebi je možda dovoljno da ti neko kaže: 'dana 06.06.2006. patrijarh pavle je kazao da je roman NAŽIVO dejana ognjanovića izvanredno štivo koje treba da se nađe kraj uzglavlja svakog verujućeg hrišćanina, i da se neprestano iščitava,' pa da poveruješ.
meni, pak, kao obrazovanom pa stoga neverujućem čoveku, treba malo više od datuma i (navodnog) citata pa da poverujem.
znači, izvori za to što 'navodiš' pa ću onda, kad ih proverim, da to tvoje prihvatim.
Nije licemerno, vec je bash kako treba, jer on kao patrijarh i jeste patrijarh svima i ne sme da se stavlja na stranu nijedne politichke opcije.
Gule,
evo ovdje imas spisak nekih njegovih izjava (negativno konotiranih, obzirom na to ko ih je izdvojio i objavio), sve sa uredno potefterisanim izvorima i njihovim datiranjem:
http://www.e-novine.com/entertainment/entertainment-tema/32282-ene-nisu-poeljne-crkvi-tokom-menstruacije.html (http://www.e-novine.com/entertainment/entertainment-tema/32282-ene-nisu-poeljne-crkvi-tokom-menstruacije.html)
***
@I nekršteni roditelji mogu davati obećanja, ali kako će to oni moći izvesti, i kako će to hteti izvršiti kad sami neće da se krste. Kako će moći dete vaspitavati hrišćanski kad sami ne žele da budu hrišćani, jasno je samo po sebi(...) zbog nečeg spoljašnjeg, nebitnog"
E baš je ovo uradio kad je zvao ljude da izađu i glasaju, a sam to ne čini.
"Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac... Srbin ne može biti ateista... Srbin nekršten ne biva". (,,Da nam budu jasnija neka pitanja nase vere" Beograd , 1998.)
ih, bre, deda – sad si me sad razočaro, posthumno!
znači, ja nisam srbin?
istina, tehnički gledano ja jesam pravoslavac jer sam bez pitanja, kao beba, kršten.
ali, tehnički gledano, verovatno sam još uvek i titov pionir, pošto su mi i te proklete marame i kape metnuli na kvarno, kao malome, bez pitanja i opcije izbora, u I razredu osnovne, zajedn os nekakvom članskom kartom, a nikada nakon toga nisam se 'ispisao' iz tog učlanjenja... :(
Žene ne smeju da uđu u oltar jer su "pogane".
Ja nisam kršten - ne pripadam ni jednoj religiji i ateista sam, ali kažem:
ko ima problema sa time šta neka religija, verska organizacija, njeni poglavari propovedaju, a nije njen član, a javno kritikuje i čak napada stavove te vere i verskih poglavara, u prisustvu vernika, taj je totalna BUDALA!
Kad bih ja krenuo po Indiji, i krenuo da odvraćam ljude od njihovih religija i da im propovedam da one ne valjaju, ili mnogo bliže, po Bosni, Hrvatskoj ili (kao što ovde imamo slučaj) po Srbiji, smatrao bi sebe budalom.
Ali pošto ja nisam taj, vidi se koji jesu.
Ne kažem da treba da se slažem, jer je i nemoguće slagati se sa svim religijama, čak i kad bih hteo, ali ako se ne slažem sa Islamom, kako će to uticati na vernike ove religije da to više ne budu, ma šta ja govorio?
To znači da bih bio idiot, ako bi im propovedao da to ne valja. Čovek može da utiče na svoje dete i ima prava na to, a i to samo dok je malo.
Quote from: Alex on 20-11-2009, 22:57:56ko ima problema sa time šta neka religija, verska organizacija, njeni poglavari propovedaju, a nije njen član, a javno kritikuje i čak napada stavove te vere i verskih poglavara, u prisustvu vernika, taj je totalna BUDALA!
još je veća BUDALA onaj ko misli da neko ovde ide okolo i propoveda vernicima da su budale što veruju u nekakva sujeverja i neproverljive, sumnjive stvari.
ne znam na koga si alex mislio, na ove peščanike, e-novine, na mene, na sina...? ko je to ovde imao problema sa nečijim intimnim ubeđenjima i zabludama?
trebalo bi da ti bude jasno da, bar što se mene tiče, ja problem sa tim fantazmama i budalaštinama imam samo onda kada se one direktno ili indirektno kose sa ljudskim pravima, kada se nameću, kada se svi koji njima ne pripadaju anatemišu ili barem otpisuju (kao što je pavle gore otpisao sve 'srbe' koji nisu pravoslavci) - znači, TADA to više nije pitanje šta neko veruje u privatnosti svoje sobe - jer to VEROVANJE za direktnu posledicu može da ima svođenje na građane drugog reda one koji, npr. nisu kršteni u pravosl. crkvi, ili pak one koji imaju menstruaciju, ili žene koje imaju dugu kosu, ili nose pantalone.
takvo verovanje, i njegovo masovno propovedanje, i prihvatanje za 'svetu istinu', ima vrlo konkretne posledice u svakodnevnom životu.
znači, ja sa religijom imam problem tek onda kada počne da se meša u privatni život ne samo svojih vernika, nego i -direktno ili indirektno- svojih NEVERNIKA.
zabole me dupe dal će neko da veruje da zemljinu koru na leđima nose slonovi i kornjače, ili da će nekada da svi mrtvi ustanu telesno i da im neki strašni sudija strašno sudi, ili da će miki maus i deda mraz da im mere 'grehe', ili da je ovaj ovde pokojnik za života znao o 'bogu' (if any) nešto više od bilo koga drugog.
znači, verujte šta oćete, pa i da je lično hodao po vodi. vaša stvar.
al nemojte mi nametati ništa od toga kao nekakav dominantni diskurs koji i ja moram da prihvatam, tj ako ga ne prihvatam da mi pretite anatemama i isključenjima i nesrpstvom i ostalim sranjima.
ili da svako neslaganje sa vama i vašim 'svetim istinama' proglašavate 'histerijom' i 'propagandom'.
jer i vaše 'istine' su proizvodi neke histerije, i iznose se kao propaganda, kao dominantni (poželjni) disurs, osveštan od strane svetovnih vladara naših života ovde.
Aman covece, ko tebi sta namece ?? Jel te neko tera da ides u crkvu, da budes vernik, jel te neko terao da ides na ispracaj Patrijarha ? Niko te apsolutno ni na sta ne prisiljava. Ti imas pravo da verujes u sta god hoces, ili ne verujes. Kao sto ti ne verujes u ono sto propoveda SPC, tako ja ne verujem da je nesto istina samo zato sto tako pise u Pescaniku. Pise, pa sta ? Oni su pretplaceni da su uvek u pravu ?
Niko tebi ne namece antisrpstvo, anatemisanje, nekakva iskljucenja, ko je to spominjao ? Isto tako, ne mozes ti vecini da nameces svoj stav. Vecina u ovoj zemlji su pravoslavni hriscani, moze ti se to ne dopadati, al to je cinjenica. I da odes da zivis u Ameriku ili Kanadu, i tamo ce ti skoro svi slaviti Bozic, a mnogi su i te kako religiozni. Oces im ti odrzati predavanje kako su glupi sto veruju ?
Propaganda jeste tekst u kome se jednostrano, prezentuju iskljucivo negativne stvari, a i te izvucene iz konteksta i sa laznim podacima. Ako je Pavle zenomrzac, otkud i toliko zena na njegovom ispracaju ? Naterali ih muzevi da dodju ? Procitaj na e-novostima pismo koje je Rabin Jevrejske zajednice u Srbiji, uputio povodom Patrijarhove smrti. Nemoj mi reci da bi Rabin tako lepo govorio o " fasisti " kako ga skoro predstavljaju u Pescaniku.
Bambilend je bese kod Pozarevca ? :evil: :|
Pravoslavci vecina ?! buahahaha, najbolje, od svega toga najrealnije je reci da su vecinski Srbi stoka zatucana...
Ovo je xrofl, TV Zaječar 'REZIME' (vesti) za 19.11.2009.
patite se ako hoćete da gledate timočke vesti do kraja, ali ...
min. 1:55 emisije, voditelj kaže koliko je građana prisustvovalo sahrani preminulog srpskog ... premijera. :x :x
http://www.rtz.rs/page21.html
Quote from: tiha voda on 20-11-2009, 18:27:33... Izmedju ostalog, 7.maja 95, nekoliko dana nakon etnickog ciscenja Zapadne Slavonije, Patrijarh se obratio ...
etnicko ciscenje u zapadnoj slavoniji ste provodili 1991.
pobrkao si datume
tija vodo, zaista je teško biti strpljiv s tobom.
znači, treba da čekam da me neko TERA da idem u crkvu, pa da onda reagujem?
treba da čekam da pravoslavlje bude OBAVEZNO ako se oću srbinom zvati?
treba da čekam da uvedu THE CHURCH POLICE -monty python (c)?
ovo konsultovanje precednika sekularne, građanske (?) države srbije sa patrijarhom i sinodom, ovo brčkanje crkve u stvari politike i vlasti, ovo ukidanje 'zabavnih' kanala, ovo nametanje veronauke, ovi srednjevekovni stavovi o ženama, manjinama, ljudsim pravima i dr. jeresima – to nije ništa zabrinjavajuće?
to je sve ok?
neka ih, njihova stvar?
NE TIČE ME SE?
ako si ti toliko tup da u ovome ne vidiš ništa problematičnoi niti potencijalno opasno, onda samo ti spavkaj i mirno čekaj da ti THE CHURCH POLICE (tm) zakuca na vrata!
Quote from: zosko on 21-11-2009, 00:29:21etnicko ciscenje u zapadnoj slavoniji ste provodili 1991.
pobrkao si datume
'etničko čišćenje' ustaša NIJE etničko čišćenje nego deratizacija.
hm, ne znam, kad god bijase prilika za 'deratizaciju' tihi nestadose u vidu magle...
Monty Pythoh i Španjolska Inkvizicija :evil:
* The Story of the Spanish Inquisition: In the early years of the sixteenth century, to combat the rising tide of religious unorthodoxy, the Pope gave Cardinal Ximinez of Spain leave to move with let or hindrance throughout the land, in a reign of violence, terror and torture that makes a smashing film. This was the Spanish Inqusition...
* Reg: Trouble at th' mill.
Lady M: Oh no! What sort of trouble?
Reg: One on't cross beams gone owt askew on treddle.
Lady M: Pardon?
Reg: One on't cross beams gone owt askew on treddle.
Lady M: I don't understand what you're saying.
Reg: (slightly irritatedly and with exaggeratedly clear accent) One of
the cross beams has gone out of skew on the treadle.
Lady M: Well, what on earth does that mean?
Reg: I don't know! - Mr. Wentworth just told me to come in here and say that there was trouble at the mill, that's all - I didn't expect a kind of Spanish Inquisition!
(The door flies open and in come three evil types in red robes.)
Cardinal Ximinez: NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise! ...Surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency! Our three weapons are fear, and surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical
devotion to the Pope.... Our four...no... (Reg and Lady Mountback look boredly at these loonies. They have obviously blown any chance at a dramatic entrance.) Amongst our weapons.... Hmf... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surpr.... I'll come in again.
(They turn back and escape out into the hall, waiting again for their cue.)
Reg: I didn't expect a kind of Spanish Inquisition.
(They burst in again.)
Ximinez: NOBODY expects the Spanish Inquisition! ...Amongst our weaponry are such diverse elements as: fear, surprise, ruthless efficiency, an almost fanatical devotion to the Pope, and nice red uniforms - Oh damn! (turns to Biggles) I - I can't say it - you'll have to say it.
Biggles: What?
Ximinez: You'll have to say the bit about "Our chief weapons are..."
Biggles: (rather horrified) I couldn't do that...
(Ximinez bundles the cardinals outside again)
Reg: I didn't expect a kind of Spanish Inquisition.
(The cardinals enter. Biggles is now in front, looking lost.)
Biggles: Er.... Nobody...um....
Ximinez: (under breath) Expects...
Biggles: Expects... Nobody expects the...um...the Spanish...um...
Ximinez: Inquisition.
Biggles: I know, I know! Nobody expects the Spanish Inquisition. In fact, those who do expect -
Ximinez: Our chief weapons are...
Biggles: Our chief weapons are...um...er...
Ximinez: Surprise...
Biggles: Surprise and --
Ximinez: Okay, stop. Stop. Stop there - stop there. Stop.
(He has jumped back out into front by now.)
Phew! Ah! ...Our chief weapon is surprise...blah blah blah. Cardinal, read the charges.
Fang: Yew arr hereby charged that yew did on diverse dates commit heresy against the Holy Church. (dances) o/` 'My old man said follow the--' o/`
Ximinez: That's enough! (To Lady M) Now, how do you plead?
Lady M: We're innocent.
Ximinez: Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
Ximinez: (Gesturing wildly) We'll - soon - change - your mind - about - THAT!
Ximinez: Fear, surprise, and a most ruthless-- (controls himself with a supreme effort) Ooooh! (He retches a bit and hits himself) Now, Cardinal -- the rack!
(Biggles produces a plastic-coated dish-drying rack. Ximinez looks at it and clenches his teeth in an effort not to lose control. He hums heavily to cover his anger.)
Ximinez: (furious) You....! (He stops himself and resignedly decides to just pretend.) ...Right. T-tie her down.
(Fang and Biggles make a pathetic attempt to tie her on to the drying rack. They laugh diabolically. Ximinez moves to the other end of the room and looks extremely depressed. When it is over, the rack has been attached loosley to the front of Lady Mountback's dress.)
Ximinez: (trying to seem diabolical) Right! How do you plead?
Woman: (defiantly) Innocent.
Ximinez: Ha! Right! Cardinal, give the rack (oh dear) give the rack... a turn.
Biggles: I....
Ximinez: I know, I know you can't. I didn't want
to say anything. I just wanted to try and ignore your crass mistake.
Biggles: I...
Ximinez: It makes it all seem so stupid!
Biggles: Shall I...?
Ximinez: No, just PRETEND, for God's sake!
Biggles: Ha! Ha! Ha!
(Biggles turns an imaginary handle on the side of the rack.)
Quote from: Ghoul on 20-11-2009, 23:20:09
trebalo bi da ti bude jasno da, bar što se mene tiče, ja problem sa tim fantazmama i budalaštinama imam samo onda kada se one direktno ili indirektno kose sa ljudskim pravima, kada se nameću, kada se svi koji njima ne pripadaju anatemišu ili barem otpisuju (kao što je pavle gore otpisao sve 'srbe' koji nisu pravoslavci) - znači, TADA to više nije pitanje šta neko veruje u privatnosti svoje sobe - jer to VEROVANJE za direktnu posledicu može da ima svođenje na građane drugog reda one koji, npr. nisu kršteni u pravosl. crkvi, ili pak one koji imaju menstruaciju, ili žene koje imaju dugu kosu, ili nose pantalone.
takvo verovanje, i njegovo masovno propovedanje, i prihvatanje za 'svetu istinu', ima vrlo konkretne posledice u svakodnevnom životu.
Pavle je imao pravo da otpiše koga hoće jer on propisuje pravila. Koga će SPC da prizna kao vernika ili Srbina je njihova stvar i tebe se uopšte ne tiče! Ne tiče se ljudskih prava, već samo nekih pravila koja propisuje jedna organizacija. Ako oni kažu nije Srbin kome 73.-e koleno unazad nije, onda za njih nije i tačka. Oni mogu da propišu da njihov pripadnik ne može da bude onaj koji nosi dugu kosu, žene koje nose pantalone, kao što su propisali da ne može da traži popa na sahrani onaj koji se samoubije ili da ne može da bude pravoslavac onaj ko je istovremeno katolik itd.
Sem toga čovek je lepo rekao da uz propisno namešten tampon može i žena u crkvu. :)
ti si ili naivan ili... sporo shvataš.
da su oni neka malobrojna, nebitna, neuticajna sekta zaluđenika, neka veruju u sveti tampon ako oće, njina stvar.
međutim, mene brine, i nimalo mi se ne sviđa, što toliki UTICAJ izvan svojih crkava i 'svetih zemalja' - uticaj na vlast, na jake i velike stranke, na političare, na javni život, na tv program, na školski program - imaju idioti koji veruju u sveti tampon.
suviše su blizu vlasti ti što odlučuju ko je srbin a ko nije da bih reko ko tija voda - ma njihova stvar, šta se brineš, JOŠ UVEK te niko silom ne tera u crkvu...
zar je to toliko teško shvatiti,alexe, ili se namerno praviš još glupljim nego obično?
Uticaj na vlast je jedino moguć ukoliko se ima novac i vosjka koja ga osigurava... To jest, ko ima to ima i vlast. Prema tome, SPC je trenutno vlast u Srbiji, a Ustav, skupština i vlada su samo garderoberi... i glumci (sorry Mr Clonee)
Quote from: Ghoul on 21-11-2009, 01:54:19
zar je to toliko teško shvatiti,alexe, ili se namerno praviš još glupljim nego obično?
Ghoule, ti nisi previše inteligentan, znaš li to?
Црква и политика
Клерикализација друштва или одјеци клирофобије?
Никола Кнежевић
петак, 20. новембар 2009.
У целокупној ситуацији која је одвијала око смрти и сахране патријарха Павла у јавности смо више пута имали прилике да чујемо коментаре да се посреди догађа својеврсна клерикализација друштва, те да Црква има много већи утицај на друштвено политичка догађања у земљи него што би то требао да буде случај а што битно нарушава секуларни карактер наше земље.
Чују се гласови који коментаришу садашњу ситуацију као почетак теократије и наметања црквене власти политичком државном врху. Имајући у виду овакве реакције може се доћи до закључка да појединци који постављају оваква питања олако прелазе преко историјског значаја којег СПЦ има за наше друштво али и својеврсне историјске голготе коју је СПЦ вековима преживљавала како би данас добила заслужено место којој јој без сумње и припада.
Још од времена након Велике сеобе Срба средином седамнаестог века када се Српском црквом управљало из два центра – Сремских Карловаца за српски народ у Угарском царству и Пећи која је имало јурисдикцију над Србима у Отоманском царству, Црква је пролазила кроз велика искушења под ропством ислама и турских паша. Турска власт се цезаропапистички односила према Цркви, не презајући да уклони све неподобне факторе као што је то и био случај са митрополитом Методијем, с почетка 19. века. Нажалост, ни са почецима српске независности и ослобођења од турскога зулума Црква није добила много срећнију улогу у друштву, будући да ју је и нова српска власт стављала у подређени положај.
Сетимо се само тадашњег митрополита београдског и епископа шабачког Мелентија Никшића који је уклоњен по налогу Кнеза Милоша, затим срамне оставке митрополита Петра, који је то учинио након уцене и притиска Скупштине. Шта рећи о срамном закону којег је Скупштина донела крајем 1882. године у којем је одређено да митрополита већином бирају световна лица, када је држава недуго након тога сменила ,,непослушне епископе" и на њихово место довела друге. Парадоксално је то што је по уставном уређењу СПЦ била тада државна црква. Није много другачије било ни почетком двадесетог века када је власт директно утицала на избор патријарха, то јест, Варнаве Росића и неколико година касније Гаврила Дожића. Такав третман државног врха према Цркви био је репресиван и цезаропапистички у једном константном процесу етатизације цркве. "Крвава литија" остаће један од симбола таквих односа.
О голготи коју је СПЦ пролазила за време другог светског рата довољно говоре чињенице да су све епархије које су се нашле на територији НДХ остале без својих архијереја, а било их је укупно девет, а преко 170 православних свештених лица је мучки убијено. Готово исто толико цркава и манастира је порушено, оштећено и онеспособљено за вршење богослужења. У периоду након другог светског рата па све до пада једнопартијског комунистичког система, Црква је била под константним терором власти. Током првих двадесет година комунизма четвртина клира је било оптужено по разним основама а законима о аграрној реформи и национализацији само одузето јој је око 70.000 хектара земље и 1180 црквених зграда.
Неколико историјских чињеница које сам изнео нису ни мали део онога што је СПЦ доживљавала за време новије српске историје. Данас, СПЦ има место које јој по историјском континуитету и кредибилитету без сумње и припада. Сасвим је јасно да Црква дубоко укорењена у историју и уткана у душу српскога народа имала кључан утицај на креирање његовог идентитета. Ова веза је нераскидива, попут душе и тела.
Појединим гласовима који долазе из неолибералног миљеа - а који већ дуже време покушавају да убеде јавност да се у Србији од почетка октобарских промена догађа клерикализација друштва - треба да буде сасвим јасно да је у питању процес ревитализације религиозности и духовне свести нашег народа. Јачање кредибилитета СПЦ у друштву је природна последица тога као и демократизације друштва и уставом и законом гарантованих слобода. Свакако да то не треба априори да подразумева мешање Цркве у државне послове, на концу то и не сме бити случај. Теократија се кроз историју показала једнако погубном као и други тоталитарни системи. Напротив, одвојеност цркве од државе треба бити очувана али исто тако и права цркава и верских заједница да слободно развијају своју социјалну и духовну делатност, али и да искористе могућност да се (цркве) несметано прилагоде изазовима на које их упућује савремено друштво и да, на крају крајева, постану партнер друштву.
Не треба дакле да чуди што поједини политичари дају већи значај цркви него што је то раније био случај. Аналогно са процесом ревитализације oтпочео је процес у оквиру којег ће верници бити све више укључени у политички живот. Формирање демохришћанског блока као респектабилног политичког фактора само је питање времена. Основна политичка поларизација у Европској унији јесте управо између десног блока који је окупљен око хришћанских демократа и левог којег сачињавају социјалдемократе.
Важно је подсетити на чињеницу да по садашњем закону о црквама и верским заједницама нема државне религије док је у неким европским земљама постоје званичне државне цркве.
Узмимо, на пример, Велику Британију, у којој енглеску краљицу крунише нико други до бискуп од Кантерберија, врховни свештеник Цркве Енглеске, то јест, Англиканаца. Многе друге европске земље имају државну религију, нпр. Кипар и Грчка у којој је Православна црква и државна црква. У Финској, Финска православна црква и Евангеличка црква имају посебне односе са државом. У Данској и Норвешкој лутерани такођер имају статус државне цркве. Можемо ли онда закључити да је земље Европске уније дубоко захватила клерикализација? Свакако да не.
Закључци о клерирализацији нашег друштва могу се окарактерисати као претерани и, рекао бих, као субјективно мишљење оних појединаца који би религији дали исту дефиницију и улогу као што јој је својевремено давао и Карл Маркс – јер неретко одишу клирофобичним и увредљивим тоналитетом. Супротстављене стране могу наћи узајамно разумевање и поштовање искључиво кроз политику дијалога који треба да буде афирмативан и плодоносан. Српску православну цркву и друге цркве и верске заједнице не треба посматрати као претњу секуларном карактеру државе већ као потенцијалног партнера у решавању разних социјалних питања, управо као што је то случај у разним земљама Европске уније.
Аутор је магистар антрополошких наука и предавач на Протестантском теолошком факултету у Новом Саду
Crkva mora da se odvoji i udalji od države i vlasti... neka oni brate u miru i tišini nenametljivo sprovode šta god... Jasno je da je srbija imala oseku i proganjanje vere pod komunistima i da se istorijsko klatno sad preljuljnulo na drugu stranu, ali ni jedno ni drugo nije dobro, niti da vere nema, niti da se vera u sve trpa...
Quote from: Ghoul on 21-11-2009, 01:54:19
ti si ili naivan ili... sporo shvataš.
da su oni neka malobrojna, nebitna, neuticajna sekta zaluđenika, neka veruju u sveti tampon ako oće, njina stvar.
međutim, mene brine, i nimalo mi se ne sviđa, što toliki UTICAJ izvan svojih crkava i 'svetih zemalja' - uticaj na vlast, na jake i velike stranke, na političare, na javni život, na tv program, na školski program - imaju idioti koji veruju u sveti tampon.
suviše su blizu vlasti ti što odlučuju ko je srbin a ko nije da bih reko ko tija voda - ma njihova stvar, šta se brineš, JOŠ UVEK te niko silom ne tera u crkvu...
zar je to toliko teško shvatiti,alexe, ili se namerno praviš još glupljim nego obično?
Ja mogu samo da konstatujem da mi je izuzetno drago što TI nisi blizu vlasti.
'proces revitalizacije religioznosti i duhovne svesti našeg naroda?'
pa čita li ovaj kreten novine? gleda li TV?
zna li koje su najgledanije emisije, koja je najslušanija muzika, šta je zabava miliona?
GDE JE ovaj slepac video 'proces revitalizacije religioznosti i duhovne svesti našeg naroda?'
osim toga, ako će taj proces revitalizacije religioznosti i duhovne svesti našeg naroda da dovede do kreacije 600.000 pravoslavnih džindžera, onda smo jebali ježa.
mnogo je i ovaj jedan – sanctimonious, self-righteous, anathema-spewing, right-wing bigot – samo nam treba da poklonoci kulta svetog uloška kloniraju još 600.000 takvih nakaza!
QuoteАутор је магистар антрополошких наука и предавач на Протестантском теолошком факултету у Новом Саду
Špijun.
Ghoule, ti si ili paranoik, il se stvarno pravis tup. Covece, nije ovo petnesti vek pa da se bojis neke crkvene drzave. Pa nase zene u sred zime idu u minicima ( sto ja nemam nista protiv :) ), a pogledaj tek leti kako se hoda, sve maltene se vidi. Taman ce one slusati preporuke svestenstva. Evo i ja slusam rok muziku koja se verovatno ne dopada Crkvi, pa sta ? Niko me ne progoni zbog toga. Da Crkva ima vaznu ulogu u politici, Statut Vojvodine sigurno ne bi bio donet. O politici odlucuje krupni kapital, onaj ko ima veliki novac, poslove i moc. Ljudi tipa Miskovica, a ne Vladike. Nisi toliko naivan da ne znas kako funkcionise svet.
Uostalom, ako ovde vlada Crkva, kako je moguce da malo malo neko pljune po njoj ?
Organizuju se citave emisije gde je seciraju. Nesto mi je nelogicno, ako ona vlada, da to dozvoljava.
Koje su najgledanije emisije ? Pa, recimo Veliki Brat. Jel se on emituje na nekom crkvenom kanalu ? Podseti me koja ga tv emituje ? B92 ? To su oni sto govore o pink kulturi i klerikalizaciji drustva, a najpopularnija emisija im teski kic ?
Kako sad to ? Ovamo se bore protiv kica, a zaradjuju na njemu ?? :shock:
Quote from: tiha voda on 21-11-2009, 09:57:41
Nisi toliko naivan da ne znas kako funkcionise svet.
Nije naivan, nego je satanista.
kao što ti već rekoh, tija vodo, slobodno ti UŽIVAJ u rocku i minićima dok možeš, i mirno čekaj da POČNU da te progone zbog toga, a kad ti dođe CRKVENA POLICIJA, a ti se vajkaj: 'eee, svega ovoga ne bi bilo da sam odmah poslušao ghoula i spalio najbližu crkvu!'
a ovaj kornelijus okultis ne bi prepoznao satanistu ni da se obuče kao rodi!
Tihi, da li ti smatraš da je normalno da u sekularnoj državi budu proglašena 4 dana žalosti zbog smrti verskog poglavara, iako zakon te države propisuje maksimum 3 dana? Da li smatraš da je normalno da ti na nekoliko dana budu ukinuti neki programi koje si platio? Da radnici nekih firmi dobiju dnevnicu za odlazak na sahranu patrijarha (zar to ne bi trebalo da je lični izbor, a ne da te neko plaća za to)? Da neke škole šalju đake na sahranu?
Ili smatraš da to što je tako urađeno nema veze sa Crkvom, da Crkva nije imala nikakav uticaj na to?
Nadam se samo da ce sad da izaberu nekog malo mladjeg patrijarha da se ova ujdurma ne bi ponavljala svakih 5 godina. Kolko ima Amfilohije ? Da znam jbga da se pripremim kad dodje vreme za rikavanje da tih nedelju dana odem uplatim obiliazak gnostickih crkava po Istocnoj Evropi, jer kontam da ce svaki sledeci patrijarh dobijati sve vise dana zalosti, jer eto German nije dobio ni dana, Paja 4, Amfilohije onda po tom principu treba 8, jer takvi smo mi Srbi, mora se dokazemo pred bogom da smo verujuci, da dadnemo prilog za svaki slucaj iako ne verujemo u ta biblijska lupetanja, ako postoji onaj svet da se osiguramo, zlu ne trebalo.
Ne smatram da je to u redu, i to sam vec napisao. Ali, mislim da se ne moze na osnovu toga izvlaciti zakljucak o nekakvoj crkvenoj drzavi. U sustini to vlasti nije narocito bitno. Par dana ce pretrpeti, da se malo kao dodvori crkvi. U sustinskim pitanjima drustva, Crkva ne odlucuje- ne kazem ni da treba, ali stvara se jedna lazna slika. Jel prosao onaj antidiskriminacioni zakon, protiv koga se SPC bunila ?
Jeste. Jel prosao Statut Vojvodine, s kojim SPC nije odusevljena. Jeste.
Drzavom vladaju poslovni i politicki mocnici, a ne Crkva.
Meni je stvarno nase drustvo licemerno, pojavi se Vedran Matic i drugi, da pricaju o pravima dece, pljuju po pink kulturi, a sa ekrana b92 emituje se najgori sund, emisija Veliki Brat, koji uci mlade da ne treba imati nikakvih obzira, da je sve dozvoljeno radi uspeha,da se moze i psovati i imati seksualni odnos na ekranu, vaditi " budalu " i to mladi gledaju mesecima, i to nikom ne smeta, nikog ne brine,al ce propasti mladost ako djaci dodju na sahranu Patrijarhu.
Ne kažem da je crkvena država. Još uvek nije. Ali, kako je krenulo, ide ka tome, a ne mislim da je to dobro.
By the way, i ja mislim da je nenormalno da deca gledaju takve stvari.
Jbt, posle zaluđivanja mase pederbalom, pa svinjskim gripom, napravljena je nova fešta - sahrana patrijarha. I odjednom postade država crkvena! U stvari, ne. Nije još, ali samo što nije. Brrr, sinoć sam primetio da me prate neke bradonje u mantijama. Sad mi je sve jasnije. Run to the hills! Run for your life! (da ne kažem run like hell)
Ma, preterujemo ko i obicno. Ghoul se uspanicio ko da ce ga odma na lomacu za vestice :). Ne brini Ghoule, to se radilo u Spaniji i drugim zemljama, mi nemamo tu tradiciju.
Ovaj Ghoul je stvarno a piece of work...
Quote from: tiha voda on 21-11-2009, 12:29:57
Ma, preterujemo ko i obicno. Ghoul se uspanicio ko da ce ga odma na lomacu za vestice :). Ne brini Ghoule, to se radilo u Spaniji i drugim zemljama, mi nemamo tu tradiciju.
Neka me ispravo neko ako grešim, mislim da su ovde veštice uglavnom davili...
tako je, veštice su u ovim krajevima pretežno davili, mada je efikasnom preventivom ovde uspešnije nego na slobodumnom zapadu bilo sprečeno da se bilo kakvi veći i brojniji jeretici uopšte pojave.
to je ono što je iluzorno uopšte govoriti kratkovidim tih vodama i sl. entitetima...
Ghoule,ti si pismen i obrazovan čovek koji je proputovao i po svetu.Molim te da mi odgovoriš na nekoliko pitanja.
1.Da li si bio u Grčkoj, pa dok šetaš u predvečerje začuješ zvona sa crkava i oko sebe vidiš puno sveta koji ide ka njima,porodica,starijih i mlađih,dece...,a iznutra čuješ pojanje, a na njenoj teritoriji je i Svata Gora,pa da li te je povela misao ka zaključku da se nalaziš u nekoj klerikalnoj državi?
2.Da li ikada bio u Rimu,pa svratio preko Tibra do Vatikana u vreme kada će se Papa obratiti građanima sa balkona i video kako se,zbog broja ljudi reguliše i saobraćaj i kretanje na trgu i oko njega.U srcu te države se nalazi Vatikan ,pa poslao razglednicu nekome a na njoj nije marka Italije nego Vatikana.Da li je Italija klerikalna država?
Da li si bio u bilo kojoj džavi ,ostanimo samo u Evropi,koju je posetio Papa?Da li si u njihovim medijima vide pripreme za takav događaj i broj ljudi koji se skupi?Da li si takođe u medijima kao što su novine,radio i televizija video napise,emisije ,izjave pisane ili izgovorene onqako poganim jezikom kao što se piše i gpvpori u Srbiji(B-92 nije usmljen u tom pogledu samo je najuporniji i ima nacionalnu pokrivenost)
Da li ti je palo na pamet da je ta EU zapravo zajednica klerikalnih država?
u bre, koja HISTERIJA!
a samo sam lepo pitao - šta su tačno slagali ovi u peščaniku, šta jeste a šta NIJE reko/uradio pavle od onoga što mu pripisaše...
phewww!
al ste histerični, vi, hrišćani...
a najviše volite da 'odgovarate' - pitanjima.
ne znam šta si, slavko, tačno hteo ovim pitanjima, ali reći ću ti:
od grčke, boravio sam samo u solunu duže vremena, i nijednom nisam čuo niti zvona niti susreo horde i stada vernika koji hrle u crkvu.
video sam mlade ljude, turiste, studente na onom šetalištu kraj mora...
vatikan je grad-država, vrlo specijalan slučaj, i ne znam tačno koja nam se PROPAGANDA želi na kvarno poturiti ovim lex specialis?
beograd još uvek nije grad-država (mada se često ponaša kao da je država po sebi, a ostala srbija samo izvor resursa) a naročito ne klerikalna (mada, nakon najnovije Parade Hrišćana, možda i jeste...?)
papa nije dolazio u ameriku dok sam ja bio u njoj (mada, velika je to zemlja; možda i jeste al ne u deo u kome sam tada bio); proveo sam i božić i uskrs u krugu nekih usa porodica - što je bila prilika za porodično okupljanje i vrlo prijatno druženje bez primetnijih religioznih parafernalija; ostatak vremena družio sam se sa nekim obrazovanim, prosvećenim, civilizovanim ljudima koji ne veruju u kult svetog uloška, tako da - ne znam šta bih ti još rekao.
najveći IDIOTI koje sam sreo u usa, ne računajući srpsko-crnogorske dobitnike stipendije koja je i mene tamo odvela, bili su članovi jedne religiozne, hrišćanske američke porodice u državi misisipi - vidi moj izveštaj ovde:
http://ljudska_splacina.com/2009/10/my-big-american-adventure-9-humke-i.html (http://ljudska_splacina.com/2009/10/my-big-american-adventure-9-humke-i.html)
Ja sam ti sve lepo napisao sta su slagali, ali ne vredi. Ti neces priznati, za izvore ces reci da lazu, za ljude da su pogresno culi, itd. Jer Crkva, naravno laze; Sveti Pescanik da slaze, sacuvaj boze :).
Bas lepo sto si nas uputio na svoj blog. Putovanje po Americi nije izmenilo tvoje poglede na svet. Zanimljivo je da neko ko stalno trubi o potlacenim gejevima, Indijance naziva marvom i divljacima, rugajuci se radu njihovih ruku i njihovim pogledima na svet. Za tebe je merilo stvari GRANDIOZNOST, Piramide su velike i visoke, i sta tu neke bedne humke da se mere s njima.
Jos su gori komentari s gostovanja. Ti ljudi su ipak bili tvoji domacini; ti si bio njihov gost. Primili su te pod svoj krov; ma koliko ti besmisleno izgledali njihovi obicaji i pogledi na svet, bar za to vreme, duzan si da ih ispostujes, a popljuvao si ih ono najstrasnije.
Quote from: angel011 on 21-11-2009, 10:31:52
Tihi, da li ti smatraš da je normalno da u sekularnoj državi budu proglašena 4 dana žalosti zbog smrti verskog poglavara, iako zakon te države propisuje maksimum 3 dana? Da li smatraš da je normalno da ti na nekoliko dana budu ukinuti neki programi koje si platio? Da radnici nekih firmi dobiju dnevnicu za odlazak na sahranu patrijarha (zar to ne bi trebalo da je lični izbor, a ne da te neko plaća za to)? Da neke škole šalju đake na sahranu?
Ili smatraš da to što je tako urađeno nema veze sa Crkvom, da Crkva nije imala nikakav uticaj na to?
Nije bilo 4 dana, nego 3. Desio se nepredviđen sticaj okolnosti, da država odmah reaguje sa 3 dana, posle smrti, što je regularno, a da crkva, zbog svojih ceremonija, zakaže sahranu četvrtog dana. Četvrtog dana istekao je dan žalosti u državi, na radio stanice vraćeni su dugo iščekivani narodnjaci i zabavni kanali u sbb. Gradonačelniku i gradskim vlastima Beograda, izgleda, je bilo malo glupo da im dolazi toliki narod na sahranu, a da grad domaćin lumpuje i zabavlja se, pa su za BG uveli još jedan dan civilizovanog i doličnog ponašanja. Da je sahrana pala u prva 3 dana do toga ne bi došlo, a ni ovako nije moralo, ali je procena gradske vlasti bila da je to uljudno.
Kao što je procena SBB-a bila da se sa osvedočenim ludacima iz RRA ne treba šaliti, pa su samoinicijativno i, ipak, uvlakački, povukli potez stopiranja privremenog nekih kanala, iako RRA to nije tražila i sami su izjavili da su tražili poštovanje 3 dana samo od domaćih kanala, a ne od kablovskih operatera.
Kod mene su svi u društvenim/državnim/privatnim firmama radili na dan sahrane patrijarha, škole nisu, ali niko nije slao decu na sahranu. To sa školom jeste malo glupo, ali možda su tu neki drugi razlozi.
Vlast ima cilj da ostane na vlasti. Pošto crkva ima uticaja na određeni broj birača, u tom smislu treba shvatiti i poteze vlasti da budu u dobrim odnosima sa ovom organizacijom.
Ovde ne postoji potencijal da se država pretvori u teokratiju iz dva razloga: 1) Narod mrzi popove, iako je voleo patrijarha; 2) Pravoslavlje je u suštini cezaropapistička religija i naviknuto je da sebe posmatra kao državni organ, te da sluša gospodara. Slobi je otkazana poslušnost tek onda kada je prestao da bude gospodar, to jest, kada je izgubio većinsku podršku. Sutra da Čeda dođe na vlast (saklonila nas Prpuša), Amfilohije će odma' da mu osvešta fotelju.
Ми и даље вређамо
Миодраг Зарковић
За разлику од Римљана који су пре два миленијума разапели живог Христа, другосрбијански јуришници који већ данима разапињу покојног патријарха Павла савршено знају шта раде. Зато то и раде.
Знају они да је Српска православна црква једина национална институција која и даље ужива велики углед у народу. Јесте, тај народ често гунђа на похлепне свештенике и њихову тарифу, која је математички феномен – једначина у којој нема познатих вредности, па је онда сваки резултат тачан. Али, тај исти народ, из пуно разлога, ипак воли и поштује своју цркву. Између осталог и зато што она јесте управо то – његова црква. Која увек дели судбину с њим. Пет векова отоманске окупације, па страдања Срба у Хрватској и Босни за време Другог светског рата, па четири и по деценије социјализма, па онда последњих десет година на Космету... У свим тим голготама, обичан човек имао је и има у Цркви оно што му је најпотребније – помоћ, подршку и уточиште.
Не морате да будете верник да бисте то поштовали. Нити да би Српска православна црква поштовала вас. Мало ли је примера, па и у новијој, крвавој историји, да су се католици и муслимани масовно лечили у српским православним храмовима (од којих су неке, на Космету, касније спалили и срушили)! Зато није никакво чудо што СПЦ редовно заузима прво место у оним анкетама "Институције у које грађани Србије имају поверења". Људи могу да се љуте овог или оног свештеника, али не и на цркву која представља, кажу, кичму овог народа.
Патријарх Павле, као неко ко се 19 година, и то каквих 19 година, налазио на челу СПЦ, свакако да у овом тренутку персонификује тај огроман углед у народу. Плус је, захваљујући испосничком понашању и држању, стекао и нешто личног угледа. Његов одлазак с овог света, иако је преминуо с навршених 95 година и после дуге болести, зато представља губитак за СПЦ и српску нацију. А за овдашње нападне безбожнике – идеалну прилику да свој захуктали крсташки рат против Српске православне цркве додатно заоштре.
Прилику користе немилице. Ударна пера Друге Србије, од Петра Луковића, преко Теофила Панчића и незаобилазног Мирка Ђорђевића, па до Жарка Кораћа, исмевају чин проглашења националне жалости, веру у Бога као такву, цркву као свакакву, чак и самог покојног патријарха. Сајтови "Е новина" и "Пешчаника", од како је објављено да је Његова светост преминула, крцати су текстовима у којима се изричу најгоре квалификације о СПЦ и Патријарху Павлу, док се Србија оцењује као заостала, клерикална имитација државе.
Од кога је, није ни за чудити. Али, намеће се питање шта је сврха дана жалости, макар то била и три дана жалости. Неће бити да се том приликом води рачуна једино о томе да на телевизији нема песама и комедија. Ваљда правила у таквим ситуацијама забрањују још нешто, а не само приказивање "Мућки". Рецимо, вређање особе (или особа) због чије је смрти и проглашена национална жалост – то би, барем по логици ствари, морало да повлачи законску одговорност. Иначе, чему уопште служи дан жалости, ако поменути активисти и гласила Друге Србије могу по свом нахођењу да објављују такве гадости и бљувотине?!
Они апсолутно знају шта раде. Знају да је проглашена национална жалост и потпуно свесно је крше. Што значи, испунили су све неопходне и довољне услове да буду кажњени због свог безобразлука.
Да ли ће и бити? Чисто сумњам. Србија ће, како би доказала да није клерикална, поштедети ове који је оптужују да је клерикална због тога што се усудила да тугује за поглаваром цркве која већ вековима делу судбину народа који је и створио ову државу. Невоља је само што ће, у истом трошку, Србија тим нечињењем ко зна који пут показати и да је неозбиљна држава.
П. С. Иако је посебно непријатно било отворено писмо "Грађанске Војводине", самозване "иницијативе невладиних организација" од којих је као прво наведено Независно друштво новинара Војводине, којим председава легендарни Динко Грухоњић, не би га требало тумачити у овом контексту, барем док се не Ненад Чанак и Ивица Дачић не договоре да ли Дан жалости који прогласи Влада Србије важи и у Војводини.
Ajde, saranite već jednom patrijarha! Gori ste od države, crkve, pozicije i opozicije zajedno.
Quote from: nightflier on 21-11-2009, 22:22:07
Sutra da Čeda dođe na vlast (saklonila nas Prpuša), Amfilohije će odma' da mu osvešta fotelju.
Zašto i ne bi? Amfilohije je krstio Čedu negde tokom protesta '96-'97.
A evo i vijesti koje sam se plasio, kriminalac Grigorije je u kombinaciji:
Četvorica u borbi za presto Crkve
Svaki vladika ili sveštenik na pitanje ko će biti novi patrijarh SPC, odgovora: ,,To samo zna Sveti Duh". Međutim, već sada je gotovo izvesno koje vladike će nakon prvog kruga glasanja na predstojećem izbornom Saboru imati najviše glasova. Prema saznanjima ,,Blica", to su vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, mitropolit Amfilohije, bački episkop Irinej i vladika zahumsko- hercegovački Grigorije.
Svaki vladika na Saboru glasa za tri kandidata. Da bi kandidat bio izabran u žreb, odnosno da mu se ime nađe u Jevanđelju na Svetom prestolu, potrebna su 22 glasa. Posle biranja prvog u žrebu, vladike glasaju za po dva kandidata, a posle izbora drugog, za jednog kandidata. Iako je to izvodljivo, malo je izgledno da se već u prvom krugu dobiju sva trojica kandidata.
,,Blic" je kontaktirao s pojedinim episkopima sa različitih strana. Svoje kandidate ne žele da saopštavaju javno, ali može se naslutiti kako će, bar u početku, glasanje teći.
Najviše izgleda da prođe odmah prvi krug ima vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije. Ovaj vladika ima neupitnih 11 glasova, a može se sa sigurnošću pretpostaviti da će najmanje 17 vladika zaokružiti njegovo ime. Bez ovog episkopa, i vladika njemu bliskih nisu mogle da prođu ni neke pređašnje odluke na Saboru, dok je sada počivši patrijarh Pavle bio u bolnici.
Od vladika koje podržavaju zvorničko-tuzlanskog, zavisiće ponajviše i plasman mitropolita Amfilohija. Sadašnji čuvar trona mitropolit Amfilohije imao bi veće šanse i od zvorničko-tuzlanskog, da je izborni Sabor održan ranije. Međutim, mitropolitu je opala podrška u Saboru. Navode se različiti uzroci, ali generalno su vezani za dešavanja u vreme bolesti patrijarha Pavla i način na koji ga je odmenjivao. Pojedine neeksponirane vladike mu zameraju da je on uzrok sleda događa od prošlogodišnjeg Sabora koji je umalo bio izborni, pripisuju mu poigravanje sa izborom. Delu vladika nije prijalo što je ,,radio lični marketing" i smatraju i da se nije ,,pokazao" u vreme odsustva patrijarha Pavla.
Da li će mitropolit dobiti glasove vladika bliskih episkopu Vasiliju, već sada je predmet spekulacija i među arhijerejima i krugovima bliskim SPC. Postavlja se pitanje ,,zašto bi vladika Vasilije dao glas nekome ko mu nikada nije iskreno priznao bilo kakvu zaslugu". U SPC navode da je odavno poznato da mitropolit smatra da je ,,vladika Vasilije poslednji koji bi trebalo biti patrijarh". Kako sada stvari stoje, ukoliko pojedini episkopi ne promene mišljenje na samom Saboru ili ih, pak, više krugova ne prisili da glasaju za mitropolita samo kako bi se dobio kandidat, on će biti primoran da obezbedi podršku kruga oko vladike Vasilija.
Vladika bački Irinej osim glasova u Saboru ima podršku i vlasti. Da se vlast pita, on bi bio poglavar SPC i kvalitet ovog episkopa vide u njegovom obrazovanju i činjenici da je cenjen na Zapadu, to jest u krugovima Katoličke crkve. Niko ne može sa sigurnošću da tvrdi ili negira da li je beogradska vlast kontaktirala s premijerom RS Miloradom Dodikom, koji bi mogao da utiče na vladiku zvorničko-tuzlanskog. Bački vladika ima sedam, osam sigurnih glasova, ali je njemu možda i više nego mitropolitu potrebna podrška ,,bosanaca", to jest vladike Vasilija.
Bez glasova nekoliko vladika koje nisu spremne da oproste drugačije mišljenje, ali sa najvećim simpatijama u narodu je vladika zahumsko-hercegovački Grigorije. Međutim, iako je ovaj vladika izjavio da ne želi da bude patrijarh, na listi od tri kandidata njega će zaokružiti najmanje 12 vladika.
Zahumsko-hercegovački episkop mogao bi da dobije i neočekivane glasove. Jedan od njih je glas mitropolita Amfilohija koji mu je, kako navode pojedine vladike, odao priznanje za organizovanje sahrane patrijarha Pavla. Zahumsko-hercegovački episkop je u skladnim odnosima i sa vladikom Vasilijem.
I pored toga što se zna koje vladike mogu da računaju na najveći broj glasova, dolazak do tri kandidata mogao bi biti veoma mukotrpan posao. Nije isključeno da se u nekom od krugova pojavi i vladika za koga se nije glasalo u prvom jer ranije predloženi kandidat ne može da dobije dovoljan broj glasova. U vreme kada je biran patrijarh Pavle, bilo je devet krugova glasanja. Ukoliko niko od kandidata koji su slovili za favorite ili su pak naknadno ušli u izbore ne dobije 22 glasa, vladike će morati da se konsoliduju. A to znači prevaziđu lični interes, jedni drugima oproste, pa čak i glasaju za nekog za koga inače ne bi glasali.
Blic
meni su svi popovi isti, al ajde, ako neko pomnije prati ovo, ima li neko među ovom četvorkom da nije baš ubi bože loš?
tj koji je najmanje ZLO?
svi su isti, ghoule, nema nam spasenija od zamantijasenih mozgova.
Medju ovom cetvoricom tesko da ima neko ko nije los.
Mada, ako bih nekog morao izdvojiti kao zaista opasnog, to bi bio Grigorinjo. Pa to je neopjevani kriminalac, a uz to i Dodikov licni vladika, taj bi srozao ugled Crkve na najnize grane.
Ni ja nisam vjernik, ali razumijem da u ovom narodu Crkva ipak ima znacajnu ulogu, te da je to mnogima jedina institucija koja uliva povjerenje, sta god ja licno o popvima mislio (a o vecini ne mislim nista dobro)...
Hm, srozao bi ugled crkve na najnize grane ? :idea:
Koacno imam svog favorita, go Grigorije, go !!! :|
He he, onda ti Grigorinho definitivno mora biti favorit...
Imas neku fotku njegove svetosti ? :!:
Nijednu dovoljno provokativnu :( :)
Политички живот
Патријарх и другосрбијанске страсти
Слободан Антонић
четвртак, 26. новембар 2009.
Пола милиона људи на сахрани патријарха Павла створило је код наших ,,грађаниста" поприличну нелагоду. ,,Као и добар део вас", обратила се слушаоцима ,,Пешчаника" његова уредница, Светлана Лукић, ,,и ја се борим са нелагодом да говорим о смрти патријарха Павла, јер је велики број наших суграђана, истинских верника, погођен његовом смрћу на начин који ми, атеисти и агностици, не можемо да разумемо"
Грађанистичка Србија доиста није могла да разуме те ,,колоне људи које у реду, од Теразија до Саборне цркве, некрофилно чекају да додирну мртвог човека", како је то згрожено приметио Динко Грухоњић у Е-новинама. Поготово није могла да разуме то што је ,,у тим целивајућим редовима приметно било присуство великог броја младих људи" (Грухоњић)
Грађанистичка Србија није могла да појми ни искрену жалост милиона обичних људи, за које би се тешко могло рећи да су сви одреда ревносни верници, ни њихово стрпљиво, вишесатно стајање у реду за последњи опроштај, ни бескрајну колону која корача за ковчегом, ни мноштво ходочасника који данима походе један скромни гроб, са једноставним, дрвеним крстом, у једном београдском предграђу...
Заиста је ,,друга Србија" требало да пружи неко објашњење тог феномена, и себи, и својим покровитељима. Најчешће су давана два тумачења. По првом, Србија је суштински националистичко друштво и ,,затуцана клерикална џамахирија" како рече један коментатор Е-новина
Она је састављена, на једној страни, од ,,поданика чија је половина неписмена" (исти) и од елите из ,,САНУ, СПЦ, Клуба књижевника, Црвене звезде и садашњих веома водећих позиционих и опозиционих политичара", како то објашњава Динко Грухоњић, од које је ,,Слободан Милошевић, балкански касапин и крвави прагматик лишен сваке идеологије, украо политику великосрпског наци(онали)зма". Стога су чак и обични Срби, с обзиром на то да овде није извршена лустрација националиста, једноставно и даље ,,ћутљиви саучесници у злочиначкој политици" која је вођена деведесетих, због чега је ,,могуће да се девет година после пада Милошевића дешавају овакве ствари и поганштине" као што је ,,дегутантна прича са сахраном патријарха Павла" (Грухоњић).
Наиме, каже се даље у овом типу објашњења, покојни Патријарх је и сам штедро помагао великосрпски пројекат, због чега се националистичко становништво толико с њиме поистовећивало. Тако је, подсећа нас Светлана Лукић, ,,поглавар СПЦ 1991. године у писму лорду Карингтону поручио да Срби никако не могу остати у саставу било какве независне хрватске државе, већ се морају наћи под заједничким кровом са данашњом Србијом и свим српским крајевима". Такође су, по Лукићевој, ,,Патријарх и СПЦ на чијем је челу био, свих ових година доследно истрајавали на идеји и политици да су Срби водили ослободилачки рат", а, што је најгоре, ,,патријарх је бирао да једини и последњи пут устане са болничке постеље и гласа за нови устав Србије, тј. преамбулу која продужава агонију косовских Срба и свих нас". Пошто је тако, током ратова у деведесетим, упорно био на страни Срба (а не, као што би то ваљда био ред, на страни Хрвата или Американаца?), Патријарх је, као осведочени српски националиста и могао постати омиљен међу националистичким и нелустрираним Србима. У том смислу су, за ,,другу Србију", углед Патријарха и жалост Срба за њим били само још један показатељ опорих чињеница о колективној болести српског народа.
Тако је Свјетлана Рашић, из Е-новина, згрожена због ,,актуелних хвалоспева легендарној скромности покојног патријарха, највећег духовног ауторитета верујуће Србије, за кога се чуло како сам крпи своју обућу, те да не гледа телевизију, не слуша радио и не чита новине. И све то на почетку 21. века. За то време, његов парњак у Ватикану (тј. римски Папа – А. С.) носи ,,прада" ципеле и управо се спрема да сними свој први музички CD. Шта рећи, а не заплакати?"
,,И после свега тога", депресиван је и Грухоњић због примитивизма Срба, ,,остаје факат да је СПЦ 'једина национална институција која и даље ужива велики углед у народу'. Па јебеш такав 'народ' онда!", искрено је изрекао Грухоњић оно што цела ,,друга Србија" о грађанима ове земље мисли.
Али ова ,,поганштина" са ,,дегутантном сахраном патријарха Павла" не би, по ,,другој Србији", била могућа да није било систематског ,,индуковања туге" Тибор Јона, Б92,од стране Бориса Тадића, његових институција и медија. Они су, по ,,другој Србији", увођењем тродневне жалости ,,,принудне туге", како то назваше Снежана Чонградин и Матја Стојановић у ,,Пешчанику
привременим укидањем ХТВ-а и осталих кабловских канала, позивом послодавцима да пусте запослене на сахрану, давањем деци слободног дана у школи и облачeњем у црно водитељки РТС-а, нарушили секуларни карактер државе и омогућили националистичку еуфорију. ,,Одавно нисам осећала такав бес и пониженост", жалила се Светлaна Лукић слушаоцима ,,Пешчаника", ,,као поводом циркуса који су поводом смрти патријарха Павла направили Тадић и његова маркетиншка дружина. (...)Они су од смрти патријарха направили не дане жалости, него неку врсту ванредног стања у коме свака будалетина може да изиграва моралног полицајца, а свако ко не каже да је патријарх био светац ризикује да буде проглашен за српског издајника".
,,Зашто би цела једна држава официјелно жалила због природне смрти у врло дубокој старости једног човека који је, на крају крајева, био предводник додуше већинске, али ипак само једне од безброј верских заједница у Србији", питао се и Теофил Панчић
То је зато, објашњавало нам се из ,,друге Србије", што су Тадић и његови маркетиншки магови желели да се окористе популарношћу Патријарха, па нису ни приметили да су тиме ,,погодили право у живац колективне хистерије" (Чонградинова и Стојановићева).Резултат те хистерије, за коју су свакако најодговорнији Тадић и ДС, било је ментално насиље над атеистима, који су они морали да претрпе уочи и током сахране Патријарха.
,,Људи друге вероисповести и атеисти", жалиле су се Чонградинова и Стојановићева, ,,на пар дана су били избрисани са списка грађана и постојали су на нивоу статистичке грешке". ,,Атеисти су у овој држави нон-стоп шиканирани на ситно од стране свих институција, обесправљени, омаловажени и угушени...", вајкали су се и коментатори по Б92 блоговима
Због тога су, вероватно ради успостављања неопходне равнотеже, коментатори и блогери по другосрбијанским медијима користили сваку прилику да омаловаже како старог Патријарха, тако и све његове поштоваоце. Гордана Логар је, рецимо, у Данасу људе који су сатима чекали да одају почаст Патријарху назвала ,,стоком грдном", а на једном од блогова Б92, уз одобравајући ,,осмејак" , пренет је текст са босанског портала ,,Бошњаци", карактеристичног наслова: ,,Одлазак велико-српске сотоне Патријарха Павла".
Ова другосрбијанска критика власти била је, наравно, у идеолошком смислу само ,,свађа у (евроатлантској) породици". Друга Србија је оптуживала Тадића да је овим ,,највећим зближавањем државе са црквом у последњих неколико година" заправо не само изневерио секуларни карактер државе, већ и довео у опасност даљи пут евроатлантских интеграција. ,,Убрзо ћемо видети", претећи су написале Чонградинова и Стојановићева, ,,да ли то значи да је власт променила своје приоритете и на неко време одложила европске интеграције испод мантије Српске православне цркве?". Тако се, и у овој прилици, ,,друга Србија" јавила као ,,идеолошки кербер", чија је основна функција да чува чистоту догме и пази неће ли власт, неким својим потезом, одступити од ,,свете ЕУ–НАТО идеје". На који начин, тачно, масовна присутност сахрани Патријарха и тродневна жалост за њим ,,одлажу европске интеграције" Србије, то је обичном људском уму остало несхватљиво. Али не и правоверним, евробиготним главама из ,,друге Србије" које су прве осетиле опасност од јереси и одмах алармирале јавност да нас због тог одступања ,,Европа неће хтети". И заиста, не би се требало зачудити ако у следећем извештају Европске комисије о Србији, у одељку о кршењу људских права, не буде поменута и сахрана Патријарха Павла као пример ,,дискриминације атеиста, агностика и НВО активиста". И не би се требало зачудити ако се у том извештају затражи да се, као један од услова за приступање Србије ЕУ, усвоји и забрана таквих и сличних ,,немилих и дискриминационих појава".
Ипак, има нешто истине у инстиктивном осећају Друге Србије да доста тога везано за патријарха Павла може представљати опасност по евроатлантску иделогију и евроатлантске култове. Јер, није ли стари Патријарх ипак одбијао да прихвати хедонизам и конзумеризам као основне животне принципе? И нису ли грађани Србије, који су га баш због те његове животне скромности волели, и сами, масовним присуством сахрани, показали до којих вредности им је истински стало? Није ли Патријарх Павле управо оличавао постојање виших животних идеја од згртања материјалних добара и ,,доброг провода"? И нису ли грађани Србије, који су га тако масовно ожалили и испратили, тиме заправо желели да демонстрирају шта мисле о евро-мантри по којој је ,,народу најважнија економија и пун новчаник"? Није ли нас Павле целокупним својим животом учио пре свега моралности и људскости? И нису ли грађани Србије, својим дивљењем за њега и његов живот, јасно ставили до знања шта мисле о систему који нам се намеће, а у коме ,,свако гледа само свој интерес" и у коме је врховни морални закон ,,беспоштедна борба за опстанак"?
Патријарх Павле је оличавао и многе друге вредности до којих нам је стало, али за које можда нисмо имали довољно снаге да се изборимо. Те вредности, као што је то лепо приметила Мирјана Бобић, некако немају баш много везе ни са НАТО, ни са Бриселом, ни са ,,денацификацијом и културном деконтаминацијом", ни са професионалним борцима за људска права, ни са ,,ширењем антидискриминаторних пракси"... Патријарх Павле никада није рекао ружну реч ни о коме, па ни о Другој Србији. Али, самим својим постојањем, он је сведочио да постоје другачије, више и боље вредности од оних које нас наговарају да прихватимо ,,како бисмо се што пре интегрисали у евроатлантске структуре". Зато је он, за живота, био стални предмет напада и оспоравања ,,модернизаторских" идеолога и бојовника, баш као што је, након смрти, био предмет типичног другосрбијанског потцењивања и изругивања.
Али, и патријарх Павле, и сви људи који су га волели, били су изнад тога. Патријарх је живео као човек мира, и отишао као човек помирења и покајања. Ко у овим ,,Павловим данима" није осетио жељу да буде бољи него што јесте, ко није осетио потребу да се бар у нечему преиспита и поправи, томе заиста није остало превише од људскости. Али, и сви ови несрећни ругачи и вербални насилници такође су наши ближњи, за које се морамо молити да се уразуме. Смрт једног доброг старца била је фина прилика за њихово преиспитивање и уразумљивање. И ту добру прилику су они, нажалост, пропустили.
Sad cu ja da reknem jednu onako kako to samo Tihi ume samo obrnuto :
Zasto li im smeta taj Pescanik, pa to je jedna marginalna radio emisija koju slusa jedva 100-tinak hiljada ljudi ako i tolko, mora da tu ima jos necega kad ga vecito citiraju i analiziraju ovi DSS analiticari ?! :idea:
Hmmm...pa svako se valjda češe gde ga svrbi? Ovi DSS analitičari dobili nekakave ospice, šta li...Nije da mi ih je žao...:roll:
Quote from: Son of Man on 27-11-2009, 18:24:40
Sad cu ja da reknem jednu onako kako to samo Tihi ume samo obrnuto :
Zasto li im smeta taj Pescanik, pa to je jedna marginalna radio emisija koju slusa jedva 100-tinak hiljada ljudi ako i tolko, mora da tu ima jos necega kad ga vecito citiraju i analiziraju ovi DSS analiticari ?! :idea:
I govance ume da bude malo, ali veoma smrdljivo.
Quote from: Son of Man on 27-11-2009, 18:24:40
Sad cu ja da reknem jednu onako kako to samo Tihi ume samo obrnuto :
Zasto li im smeta taj Pescanik, pa to je jedna marginalna radio emisija koju slusa jedva 100-tinak hiljada ljudi ako i tolko, mora da tu ima jos necega kad ga vecito citiraju i analiziraju ovi DSS analiticari ?! :idea:
To se zove glasna manjina koja teži da postane glasna većina. Skoro me je jedan prijatelj podsetio na latinsku izreku da nijedan rob nije sanjao o slobodi, već o tome da postane gospodar. Tako i ove demokrate ne žele slobodu, već nametanje svojih svetonazora drugima. Što se mene tiče, ja sam nation of one, što bi rekli bajkeri - ali mi debelo idu na gladiole ti što misle da njihov izmet ne smrdi.
Sećam se slične izreke: sve što anarhisti hoće je vlast...
Quote from: nightflier on 27-11-2009, 21:48:01
Tako i ove demokrate ne žele slobodu, već nametanje svojih svetonazora drugima.
Pa baš
samo demokrate to žele? Neće biti... :roll:
A gde sam ja to rekao "samo demokrate"?
Quote from: nightflier on 27-11-2009, 22:23:45
A gde sam ja to rekao "samo demokrate"?
Pa ako to već rade i drugi, ne vidim poentu da se demokrate zbog toga prozivaju...
Poenta je u tome što je reč o deklarativnim borcima za prava i slobode. Ne možeš da se fašizmom boriš protiv nacizma, a da pri tom očekuješ da ti slučajni prolaznici tapšu. Dakle, da pojasnim, ja im zameram na licemerju.
Ma u redu je to, nego moram jos jednu TIHOtapku :
Ali oni non-stop samo o Pescaniku i e-novinama bruje, dakle to nije usamljeni slucaj, jer ja kad prozivam crkvu ja prozivam nesto sto je realna opasnost, nesto iza cega stoje milioni fanatika, a ovi otkad su krenuli da pljuju i po LDP-u pogubili su dosta slusalaca, mada je moguce da je i LDP zbog njih izgubio dosta glasaca, evo moja keva npr. nece vise da izlazi na izbore a bila je fanaticni glasac LDP-a. Znaci taj Pescanik naionalno osvescenim Srbi zapravo treba da slave, jer sjebase LDP. Sumnjam da ce LDP preci cenzus na sledecim izborimo posle sarane na Pescaniku. No videcemo...
Quote from: nightflier on 27-11-2009, 22:40:13
Poenta je u tome što je reč o deklarativnim borcima za prava i slobode. Ne možeš da se fašizmom boriš protiv nacizma, a da pri tom očekuješ da ti slučajni prolaznici tapšu. Dakle, da pojasnim, ja im zameram na licemerju.
Ama šta je tu čudno, bore se za
pravo i
slobodu da svoj svetonazor nametnu drugima... :lol:
Kako beše...sloboda je kad radiš šta hoćeš i pritom ometaš druge, koji to isto žele... ;)
Do what thou willt shall be the whole of the law, Viljo. Jeste. Ali da bi se nekome nešto nametnulo valja imati snage, a bogami i kohones. Ovi nemaju ni jedno ni drugo. Samo seru i ne rade ništa, sem što debelim guskama mažu trtice i pune džepove kojekakvim spodobama. Dakle, ako hoće da zavedu diktaturu demokratije - samo napred. Međutim, ne pokazuju da im je zapravo stalo do toga, jer da jeste - lako bi to učinili. Dapače, stalo im je samo do lagodnog života i medijskog eksponiranja, čime opravdavaju svoje mizerno parazitsko postojanje. Da me ne shvatiš pogrešno, ja sam pobornik Bizmarkove realpolitik. LDP i SNS su mi identična govna, Koštunjavko i onaj njegov batinaš su mi statistički izbljuvak našeg izgovora za političku scenu, a DS i SPS su mi tragikomični srpski Romeo i Romeo (Julija je u Moskvi) - ako sam nekoga propustio, duboko se izvinjavam. Dakle, svejedno mi je koji je Murta tamo gore, sve dok me plaćaju na vreme, sve dok imam telekomunikacione usluge za pristojne pare i dok - u ovom trenutku mi je to jako bitno - zdravstvo funkcioniše makar na nivou trećerazredne afričke zemlje. Za sada nemam ništa od pobrojanog.
Quote from: Son of Man on 27-11-2009, 22:54:24Znaci taj Pescanik naionalno osvescenim Srbi zapravo treba da slave, jer sjebase LDP.
Ili - rakom je pobeđena sida. Živeo rak!
Quote from: nightflier on 28-11-2009, 00:07:39
Do what thou willt shall be the whole of the law, Viljo. Jeste. Ali da bi se nekome nešto nametnulo valja imati snage, a bogami i kohones. Ovi nemaju ni jedno ni drugo. Samo seru i ne rade ništa, sem što debelim guskama mažu trtice i pune džepove kojekakvim spodobama. Dakle, ako hoće da zavedu diktaturu demokratije - samo napred. Međutim, ne pokazuju da im je zapravo stalo do toga, jer da jeste - lako bi to učinili. Dapače, stalo im je samo do lagodnog života i medijskog eksponiranja, čime opravdavaju svoje mizerno parazitsko postojanje. Da me ne shvatiš pogrešno, ja sam pobornik Bizmarkove realpolitik. LDP i SNS su mi identična govna, Koštunjavko i onaj njegov batinaš su mi statistički izbljuvak našeg izgovora za političku scenu, a DS i SPS su mi tragikomični srpski Romeo i Romeo (Julija je u Moskvi) - ako sam nekoga propustio, duboko se izvinjavam.
E, sa ovim se sad slažem. :)
I to je znaci taj cuveni novinar, Gruhonjic, veliki borac za slobodu i pravdu, i naravno ravnopravnost svih naroda & narodnosti. Ne postoji li u nasem zakonu krivicno delo izazivanja i raspirivanja nacionalne mrznje itd ? Cini mi se da bi proglasavanje citavog jednog naroda " primitivnim " i slicne kvalifikacije, spadale u to.
Naravno, u tiranskoj i fasistickoj VelikoSrbiji mozes da pljujes po vecinskom narodu kolko oces. Obratno nemos- kad Davidovic spomene Gruhonjica i njegovu nacionalnu pripadnost, e onda se ide na sud.
Kako su onomad rekle bakice iz NVO, vecina je vecina, tako da vredjanje iste nije sovinizam, ali kad vecina spominje manjinu onda jeste sovinizam.
vladika niški irinej izabran je za patrijarha srpske pravoslavne crkve.
Ovo je već treći topik na kome se to objavljuje. S obzirom da su u plejofu s njim bili i Irinej B. i Amfilohije, još smo dobro prošli :lol:
Upravo shvatih da je ovo 3. topik na kome se objavljuje, a zabavno je koji topici su odabrani za te 3 objave. xrofl
Quote from: Meho Krljic on 22-01-2010, 16:51:42
Ovo je već treći topik na kome se to objavljuje. S obzirom da su u plejofu s njim bili i Irinej B. i Amfilohije, još smo dobro prošli :lol:
Ko? Muslimani? :lol:
Quote
-Господо и госпођо, заигра Мечка и пред Српском Црквом.
Владика Иринеј нишки је некадашњи професор Призренске богословије из које су излазили најбољи богослови, па је логично мислити да је и он као и његови васпитаници истога духа и вере.
На то нас упућују издвојене речи многих дискутаната из његових интервјуа. Чврсто на бедему вере, противу ватиканског дрипца.
Признаћу отворено, мишљења сам да је новоизабрани патријарх фарсична личност. Тобожњи бранитељ и "помиритељ" (мудар - како једва дочекују да кажу безкарактерни) само не знам чега и на којој основи?
Помиритељ самовољника и дрзника и експериментатора литургије са прогоњеним по истој основи?
Хвала, не треба нам такав помиритељ.
"Боље рат, него мир који нас раздваја од Бога" - свети Григорије Богослов.
А овде нас "несуштинска" питања раздвајају и деле итекако. Шта су суштинска питања владико?
Ако нису она на која је Сабор вишекратно давао суштинске одговоре?
Да је изабран био м. Амфилохије било би подела и невоља.
Да је изабран Иринеј бачки дошло би до колапса црквеног живота у Бг епархији. Свакако ниједан није био "подобан" да се попне на трон Светог Саве. Ко онда? Онај који је по питању литургије старотарац (и ово је лажно) и присталица екуменизма срамног истовремено.
Одличан кандидат који се допада и Држави и ватиканским осовинама и још понекима. Само да, патријарх Иринеј је прележао инфаркт, зашао у 80. годину живота и логично је очекивати да ћемо врло брзо да бирамо новог патријарха. Само да новоизабрани дочека Папузгару у Наисусу. После тога нека дође "всејадица смерт".
Ништа ново у СПЦ, и даље ћемо да гурамо проблеме под тепих, да народ правимо магарцима који не виде царево ново одело, дакле, статус кво.
Иринеј је типичан представник, оне народне: нит` смрди, нит` мирише, као и некадашњи председник Владе.
Колико је "необавештен" о проблемима у сопственој Цркви видећемо ускоро.
Божја воља је једно, Божје допуштење друго, али и једно и друго бива ради нас и по нашим гресима. Критикујући изабраника Божијег допуштења, не критикујем Божју вољу, само изражавам сопствену згроженост над одвратном дипломатијом и квазимиротворство које нам се показују све огољеније, како у политици народа тако и у Цркви.
А да су ретки који бих волео да видим на трону, јесте тачно је. Јер, ме на такав став стварност приморава. Људи који не брину ниочему другоме осим о својој угодности.
Миливоје
-Екумениста је засио на трон Св.Саве који се са ставовима уклапа у концепт евроатлантских интеграција и процеса глобализације.
Успијели су и Цркву да нам узрпирају сада је ред на обрачун са часним владикама како они кажу конзервативцима,јер се Црква мора очистити од како они опет кажу снага ретрогрдних из прошлости,који нас коче на том путу.
Убрзо ће и нови календар да усвоје,јер свих 10 православних Помјесних Цркава које су у сада тренутно у ЕУ користе нови календар.
Један од услова ЕУ је и компактибилност наше Цркве са осталим Помјесним Црквама по питању прославе и Божића и Васкрса,а уједно и са осталим Хришћанима у ЕУ.
Глобализација једнако унифомизација друштва нема разлика на културлошком,националном и духовном плану,тако да Срби ако желе да славе нешто не може мимо свијета већ кад и сви остали.
Овај нови патријарх је најбољи избор за њих екумениста који се не буса јавно као Атанасије Јевтић или Григорије Дурић,Иринеј Буловић,или Амфилохје Радовић који се крсти шаком цијелом,већ дјелује из потаје понекад шта проговори,али и то ријетко да остави утисак мудрог човијека,а путем медија такав да изгледа народу као неко сличан покојном Павлу смирен и тих.Вук у јагњећој кожи!!!
Свети Дух је тако одлучио то јесте чињеница,али јесте по Божијем промишљу слажем се,добили смо патријарха каквог смо заслужили.
Грешан народ грешан патријарх општа апостасија на сваком кораку.
Свијет је у злу у оној мјери колико је од Бога Истинитога отпао,али то није оправдавање да се ништа не чини,Бог нас кажњава не зато што нас мрзи већ из љубави јер жели да се поправимо и њему вратимо,а тамо гдје се жели дочек Папи и гдје овај новоизабрани патријарх поручује да ће то подржати СПЦ ту нема Цркве ту је јеретичка или расколничка заједница.
На реду су часне владике да покажу да стоје иза свега што су досад говорили о негативним појама у СПЦ,нека добро размисле шта и како даље,јер требају да покажу да ли им је важнија борба за Истину или владичанска столица тј саучествовање у апостасији.Даће Бог да паметну одлуку донесу.
...али проблеми у Цркви нису од јуче,они се само нагомилавају,а баш не видим ни да их је претходни како каже о.Жарко "млаки" патријарх ријешавао мислим на самовољу појединих епископа како уношењем промјена у богослужбеном поретку тако и у самом екуменском дијеловању.
Ако је тај човијек као епископ подржавао долазак папе у Ниш,шта да очекујем од њега на мијесту патријарха?
Да ли ће се то папа у међувремену захваљујући Игњатију Мидићу,Иринеју Буловићу и Амфилохију Радовићу,па и Таси можда до тада покајати за гријехе учињене према нама као народу кроз историју од крсташких ратова па до НДХ и Олује.
Јел се тиме жели кроз овај текст што је наведен рећи,битно је само да не уводи новине у Литургији и добро је.
Па није Патријарх Црква,рече све је добро док се јерес не исповиједа јавно,па шта раде епископи поједини,један чак учи да је Епископ Црква и не одговара зато,један опет каже да се моли када ће наступити дан,да са ујединимо са браћом римокатолицима,један каже опет да су хомосексуалци природна појава јер нису пали са неба и примјера колико хоћеш.
Па зар није нарушено јединство канонско и црквено устројство Цркве тиме.Ако нема јединства епископата,свештенства,мирјана и анђела на небесима неко рече гостујући у једној емисији на телевизији да је нарушено јединство Цркве.
Много се таласа како ја видим,али даће Бог да они који таласају знају шта раде јер немамо ми више права на чекање глобализација нас гази.
Ко има очи да види,види, а ко уши да чује,чује само да не буде касно.
Сви смо ми достојни да коментаришемо и да се боримо за вјеру чисту и молитву честу јер тако кажу Свети Оци : ,,Боље ти је дати да ти се језик отсече, него ли ћутати када покушавају праву вeру да искваре"
(Св. Теодор Студит), Заповест је Господња да не останемо неми у временима кад је вера у опасности.
Када је вера у питању нико нема право да каже, ко сам ја?
Нико нема право да каже није моја ствар или то ме не занима.
Камење ће завикати а ти зар да останеш нем и незаинтересован?"(Св. Теодор Студит),не може се нама силом нешто наметати јер како каже Св.Јован Дамаскин "Нема врлине у ономе што бива по сили",о блаженопочившем патријарху Павлу се да дискукотовати,гријешио је и он,не оспоравам ја његов православни начин живота ревност у посту и молитви и испуњавање дословно монашких завјета за разлику од њему потчињених епископа,спорим му то што по том питању ништа није подузимао,не ја као ја, не уздижем ја себе већ и већи ауторитети и далеко образованији људи који се баве теологијом.
Црква је народна,храмови су народни епископат и свештенство је пролазна категорија,они долазе и одлазе,они су ту само намјештеници,и наравно да се треба борити за сваки храм,ако је свештеник грешан иако не поштује одлуке Сабора,без обзира што му је епископ заповиједио да ради другачије,али добро вас Зизјуласова догматика учи да је епископ Црква па ме и не чуди.
... ово се и очекивало обновљеници су истурили своја два кандидата,а трећи само марионета у њиховим рукама тј овај што је изабран.
Сад ми би као требали бити сретни,класична тактика тврда струја стављена пред свршен чин тако да се у суштини као бирало мање зло,али је опет исто.
Довољно ти о избору патријарха говори то да се радују екуменисти како на њиховим форумима,па и вјерски аналитичар Живица Туцић,па и ови на Б92 су узбуђени.
Видјећемо шта ће бити како ће се часне владике понијети према новонасталој ситуацији.Неки ће се борити,неки ће таласати зарад уских интереса,али сваком своје.
Српско Хрге
-Naravno, i dalje smatram da ako pozove papu da je trojsnski konj.
Sve je mozda to rekao zarad smirivanja strasti kod irineja backog i njegove rimske bulumente, ali i za smirivanje politickog vrha u Srbiji (evrope i amerike),sto je bilo slicno i kod Patrijarha Kirila, pa je posle pokazao sta zaista misli ,ne vezano za diplomatske aktivnosti koje je imao kao "ministar za vanjske poslove ruske Crkve".Na kraju bolje da je dosao on nego Amfilohije ili ne daj Boze biskup backi.
Grantujem da bi smo otisli u raskol nakon mesec dana, da je dosa biskup.Ovako samo kupujemo vreme dok se ne desi ono sto se mora desiti i ne prolomi se jednom ZAUVEK; jesmo Crkva ili crkva.
Da mi se ne svidja sto je rekao za papu ne svidja, ali ne mogu zbog toga da ga ne priznam za Patrijarha, ovo je crkva Hristova,a ne nekih struja modernista koji misle da mogu svojim frljokama promeniti ono sto je krvlju gradjeno 2000. godina.
Хомољац
-Izgleda da je i ''man form above'' na našoj strani. Jednostavno takvi smo mi Srbi, prihvatite to! SRS će jedva preći cenzus, imamo liberalnog patrijarha, beli šengen, put ka Evropi je otvoren... . Hvala bogu i ja jednom da budem ponosan na ovu zemlju! Samo napred!
Biohazard Waste
Bre, čoveče, objasni nam zašto moramo da gledamo ovakve budalaštine?
(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages2.kurir-info.rs%2Fslika-620x910%2Fpatrijarh-pavle-1384978315-400357.jpg&hash=16336167ecef635e34f2f3575fc3c04b3b59c5af)
SVETAC: Slika patrijarha Pavla sa suprugom iz 1937. godine!
Patrijarh, tada Gojko Stojčević, fotografisao se u Beogradu sa svojom suprugom Darinkom i sa školskim drugom Dušanom Kašićem
Njegova svetost Patrijarh Pavle zamonašio se 1948. godine, a 11 godina ranije, 1937. godine, fotografisao se u Beogradu sa svojom suprugom Darinkom i sa školskim drugom Dušanom Kašićem, koji je kasnije bio profesor i rektor Beogradske bogosovije. Patrijarh Pavle na ovoj slici ima mantil umesto mantije, a tada se zvao Gojko Stojčević.
Kada se patrijarh upokojio, 15. novembra 2009. godine, vaseljenski patrijarh Vartolomej je svojim rečima potvrdio ono što smo svi znali, rekavši da je "javna tajna crkve širom vaseljene da nekadašnji episkop raško-prizrenski, kasnije patrijarh Pavle, nije bio prvojerarh obične mere".
- Braćo Srbi, možete mirne duše da kažete za usnulog patrijarha ,,takav nam trebaše prvojerarh", dostojan naslednik Svetog Save i dorastao složenim i bolnim okolnostima ovog vremena. Patrijarh Pavle je anđeo srpske crkve koji se vinuo na nebesa. Braćo, javna je tajna crkve širom vaseljene da nekadašnji episkop raško-prizrenski, kasnije patrijarh Pavle, nije bio prvojerarh obične mere, njegov lik i prisustvo zračili su svetošću i pravednošću, njegov etos bio je čvrst kao dijamant - poručio je tada Vartolomej tokom opela preminulom patrijarhu Pavlu ispred Hrama Svetog Save u Beogradu.
http://www.kurir-info.rs/svetac-slika-patrijarha-pavla-sa-suprugom-iz-1937-godine-clanak-1096545 (http://www.kurir-info.rs/svetac-slika-patrijarha-pavla-sa-suprugom-iz-1937-godine-clanak-1096545)