• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Botaničar - Marica Josimčević

Started by caterina de medici, 21-06-2010, 11:20:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

caterina de medici

,,Armagedon je svugde gde postoji stecište satanskih uticaja, ali... i angelskih..."

Ova drama mogla bi se po rečima autorke odrediti kao ,,deo tajne za Novo doba" i ako je čitate iz te ravni, pratićete vrlo usložnjenu simboliku kako samih likova, tako i ezoterijskih niti, što, baš kao i u prethodnim Maričinim knjigama refleksije produbljuje do neslućenih dubina. Inače mogu čitati i oni koji prate samu dramsku ravan bez ulaženja u njenu simboliku i interesovanja za ezoterijske simbole.

Cvet čiji će kalem biti nasleđe za Osvit novog doba je tzv.Ramondija.
Ramondu je pronašao poznati srpski prirodnjak Josif Pančić 1874. godine. Nazvao ju je srpska ramonda (lat. Ramonda serbica). Na istom području kao i Ramoda serbica živi još jedna endemska vrsta sličnih osobina: Ramonda nathaliae. Ime je dobila prema kraljici Nataliji, supruzi srpskog kralja Milana Obrenovića.
čudna je pojava da ove biljke mogu usred veoma nepovoljnih vremenskih uslova (stravične suše i hladnoće), da praktično obustave svoj život, obamru i pri prvoj promeni vremenskih uslova na bolje, da se vrate normalnim vegetacionim procesima, to jest, da ožive, omlade, ozelene i opupolje se. Takav proces se zove ANABEOZA.

Kroz neverovatne životne likove i njihove priče Marica Josimčević je dala čitav jedan mozaik oblikujuću likove dolaznika – pripadnika jedne vrlo razuđene familije, odnosno predstavnika ljudskog roda. Ono što je naročito ovde interesantno i dopadljivo jeste relativizacija pojmova dobra i zla. Makar je i dobro predstavljeno u svom pravom oličenju i zlo u svojem pojavnom svojstvu, postoje blaga senčenja kod izvesnih likova, koji na prvi pogled, dakle onom svojom fasadom ne bi mogli da se uvrste u ono što prozaično nazivamo pozitivnim, međutim sagledavajući dublje i odlazeći u metafizičko promišljanje likova poput Klošara, Kurtizane ili Dželata dobićete pravi primer ove relativizacije.

Tematska ravan drame proteže se dobrim delom i kroz podmetnutu istragu sprovođenu nad Botaničarem, koji je sumnjiv policijskim islednicima, samo zato što je neobičan, kako oni kažu čudak. Lakrdijaško suđenje i smrtna presuda po svojoj atmosferi imaju nešto od atmosfere najboljih romana Mihaila Bulgakova. A sam ishod gde dželat odlučuje da bude dobrotvor pruža izvesnu, mada nedovoljnu nadu koju je čak teško i definisati. Recimo to rečima Slikarke: ,,Sada na početku 21. veka naš bagaž iskustva je pun. Veoma smo blizu kolektivnoj duši čovečanstva... ako se ne urazumimo ta će se duša rasprsnuti..."
"I will not serve that in which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church: and I will try to express myself in some mode of life or art as freely as.."

Mica Milovanovic

Iako proza Marice Josimčević nije baš u sferi mog najužeg interesovanja, daj nam nekakvu naznaku gde se ovo može nabaviti, da li je već objavljeno, itd.
Mica

caterina de medici

Da, objavio je LUX MUNDI PRESS.

Ista izdavačka kuća Lux Mundi Prss Publishers LLC New York je objavila prošle godine prevod Maričinog romana "Dno na vrhu sveta" i to se mislim može i videti na ovom linku:

http://www.luxmundipress.info/index4_files/Page1166.htm

Botaničar se može nabaviti u njihovoj knjižari Balkanska 6, tržni centar Ivanijum.
"I will not serve that in which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church: and I will try to express myself in some mode of life or art as freely as.."

Boban

Zar ovo nije bilo na konkursu ZS?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

Pravo da ti kazem, ne secam se...
Mica

Loni

   Josimčevićka je pre dvadesetak godina izdala odličnu zbirku priča ,,Škorpion je znao''. Preporučujem svima, ako još uvek ima negde da se nađe.

caterina de medici

Quote from: Boban on 21-06-2010, 12:43:49
Zar ovo nije bilo na konkursu ZS?

Nije bilo sigurno na konkursu ZS.

Inače "škorpion je znao" je prva zbirka priča Marice Josimčević, izdata 1989. u Prosveti. I rasprodala se za 3 meseca. Zbog naslova su valjda mislili da se radi o nekoj špijunaži. Autorka priprema drugo izdanje, sa posebnim pogovorom. Ali još se uvek nije opredelila za izdavačku kuću.

"I will not serve that in which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church: and I will try to express myself in some mode of life or art as freely as.."

scallop

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.