• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Oj, NINo, NINo, NINo, uzeću te ja...

Started by ginger toxiqo 2 gafotas, 09-01-2008, 23:18:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

scallop

I o pisanju u ovom periodu će se jednom kritički pisati. Vreme je nepodmitljivi sudija.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

džin tonik



Alexdelarge

moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

scallop

Jebeš izbor bez Vladislave Vojnović.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Alexdelarge

U užem izboru 17 romana

NIN-ov žiri u sastavu Marija Nenezić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Branko Кukić i Teofil Pančić (predsednik žirija), načinio je drugu selekciju romana koji konkurišu za roman godine za 2020. U užem izboru za NIN-ovu nagradu (spisak sačinjen po redosledu pristizanja) nalaze se, između ostalih, nove knjige dva književnika koja su ranije već dobila prestižno književno priznanje, tri pisca kojima je nagrada prethodnih godina zamalo izmakla i čak četiri romana-prvenca.
1. Vladan Matijević, SLOBODA GOVORA – Laguna
2. Darko Cvijetić, ŠTO NA PODU SPAVAŠ – Кnjiževna radionica Rašić
3. Svetislav Basara, КONTRAENDORFIN – Laguna
4. Enes Halilović, LJUDI BEZ GROBOVA – Laguna
5. Uroš Dimitrijević, SIROTI MALI RATOVI - Presing
6. Filip Grujić, PODSTANAR – LOM
7. Jovica Aćin, POLAZEĆI OD КRAJA SVETA – Laguna
8. Vladimir Кopicl, PURPURNA DEКADA – Dereta
9. Savo Stijepović, PREКRASNE RUŠEVINE – Dereta
10. Nenad Teofilović, FRAКTURA – Dereta
11. Srđan Srdić, LJUBAVNA PESMA – Partizanska knjiga
12. Zvonka Gazivoda, HOSTEL КALIFORNIJA – Geopoetika
13. Boris Miljković, JUGOSLOVENI – Geopoetika
14. Bojan Savić Ostojić, NIŠTA NIJE NIČIJE – Кontrast izdavaštvo
15. Lazar Pašćanović, SPAM – Imprimatur
16. Radovan Beli Marković, STOJNA VETRENJAČA: četiri kanata – Srpska književna zadruga
17. Ognjen Spahić, POD OBA SUNCA – Кontrast izdavaštvo
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Krsta Klatić Klaja

otprilike izbacili su one kojima ni naslovi nisu bili neki

fix: navijam za Partizansku knjigu, pobjeđuje Dereta
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Alexdelarge

НИН-ов жири у саставу Марија Ненезић, Бранко Кукић, Иван Миленковић, Марјан Чакаревић и Теофил Панчић (председник) на седници одржаној 17. јануара 2021. од седамнаест наслова из ужег избора одабрао је седам романа за финале: 

Владан Матијевић, СЛОБОДА ГОВОРА – Лагуна
Дарко Цвијетић, ШТО НА ПОДУ СПАВАШ – Књижевна радионица Рашић
Светислав Басара, КОНТРАЕНДОРФИН – Лагуна
Енес Халиловић, ЉУДИ БЕЗ ГРОБОВА – Лагуна
Саво Стијеповић, ПРЕКРАСНЕ РУШЕВИНЕ – Дерета
Бојан Савић Остојић, НИШТА НИЈЕ НИЧИЈЕ – Контраст издаваштво
Огњен Спахић, ПОД ОБА СУНЦА – Контраст издаваштво

У понедељак 25. јануара у 13 сати сазнаћемо име 67. добитника НИН-ове награде.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Alexdelarge

Dobitnik 67. NIN-ove nagrade je Svetislav Basara za roman "Kontraendorfin", saopštio je žiri. Prvi put, ovu nagradu pisac je dobio 2006. za roman "Uspon i pad Parkinsovnove bolesti".

www.glif.rs/blog/svetislav-basara-po-drugi-put-dobitnik-nin-a/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

dark horse

Sve je više dokaza da su Pravoslavlje izmislili Hrvati da zajebu Srbe!!

Meho Krljic

Ja nemam ništa protiv Desanke, nikad nisam imao, ali jeste malo bizarno da u 2021. godini tamo neko izdaje saopštenja kako se u svetu Desanku ne sme dirati. Jebote, jesu li oni čitali Basaru, ikada???

Krsta Klatić Klaja

šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Alexdelarge

O sličnostima i razlikama između Ninove i Nagrade "Beogradski pobednik"

Novo priznanje za najbolji roman – doprinos književnosti ili bolest koja se prenosi prljavim rukama

Na predlog zamenika gradonačelnika Gorana Vesića ustanovljene su dve nove književne nagrade – Nagrada ,,Beogradski pobednik" za najbolji roman i Nagrada ,,Dušan Radović" za književnost za decu i omladinu.

Novčani deo nagrade Beogradski pobednik isti je kao i za Ninovu nagradu 10.000 evra, oba priznanja se dodeljuju za najbolji roman na srpskom jeziku objavljen u prethodnoj godini, a žiri u oba slučaja ima pet članova, pa ova situacija prilično podseća na onu s "Utiskom nedelje" i "Hit tvitom".

Zamenik gradonačelnika je, međutim, odmah konstatovao da su dva novoustanovljena priznanja "velika vest za srpsku književnost" i da su već sada finansijski najvrednija jer je Grad Beograd obezbedio da novčani deo nagrade "Beogradski pobednik" bude 10.000 evra, a za nagradu "Dušan Radović" 5.000 evra.

Dodao je i da je uveren da će se Biblioteka grada Beograda, koja je prihvatila njegov predlog da se ove nagrade osnuju, pobrinuti da one "izborom nezavisnog i stručnog žirija tako i kvalitetom odluka" postanu među najznačajnijim nagradama u srpskoj književnosti.

Sagovornici Danasa, međutim, različito vide ovaj, uslovno rečeno Vesićev doprinos književnosti.

Dragan Jovićević, urednik kulture u nedeljniku Nin, kaže za Danas da je još rano govoriti o nagradi "Beogradski pobednik", koja još uvek u nukleusu i nijedanput nije dodeljena za razliku od Ninove koja ima tradiciju dugu šest decenija.

On podseća i da je Nin više puta tražio od države da Ninovu nagradu podrži i brendira, ali da od vlasti nikad nisu dobili podršku kakvu prema njihovom mišljenju zaslužuje ovo priznanje.

– Poznato je da smo mi godinama pokušavali da skrenemo pažnju državi da je Ninova nagrada nacionalno priznanje, koje je među najstarijim u regionu, pa i u Evropi, i da bi država trebalo da učestvuje u njegovom brendiranju ali nikad nismo dobili adekvatan odgovor – kaže Jovićević.

On podseća da je Ninova nagrada učestvovala na konkursima, ali da bi država odvajala sredstva isto koliko i za druge nagrade, koje su manje značajne.

– Daleko od toga da želim da potcenjujem, ali smatrali smo da država treba da učestvuje više u nacionalnom priznanju kao što je Ninova nagrada, koja postoji tako dugo i koja je specifična po mnogo čemu – ističe Jovićević.

Prema njegovim rečima, glavni i odgovorni urednik Nina Milan Ćulibrk je svaki put vraćao pare Ministarstvu jer se radilo o besmisleno malim sredstvima koje je država bila spremna da izdvoji iz budžeta.

– Država je htela da nam uvek da nešto malo da bi imala učešće ali mi nismo pristajali na te kompromise, a Ćulibrk bi uvek u svom uvodniku obavestio da su te pare vraćene državi. Paralelno s tim, postojao je i trend da se bojkotuje Ninova nagrada, pokušaji da se ona otrgne od Nina i da se institucionalizuje. Ustanovljenje nagrade ,,Beogradski pobednik" je došlo kao kruna ta dva toka – smatra Jovićević.

Prema njegovim rečima, više je to potreba gradskih vlasti da imaju neko svoje priznanje, nego književne scene.

– Koliko ja znam, u Srbiji ima više od 400 nagrada, još jedna nije bila neophodna, međutim, ono što odmah upada u oči je da taj odnos između Ninove nagrade i Nagrade "Beogradski pobednik" vrlo sličan onoj situaciji Utisak nedelje i Hit tvit. Statut nagrade Nina je gotovo prepisan. S druge strane, postoji i očigledna razlika u tome da je nagrada ,,Beogradski pobednik" finansirana kompletno iz budžeta, odnosno, gradske kase – skreće pažnju Dragan Jovićević.

Saša Ilić, pisac i dobitnik Ninove nagrade 2020. godine za roman "Pas i kontrabas", koji je terorisan u režimskim tabloidima nakon što je postao laureat ovog priznanja, baš kao i žiri koji mu je to priznanje dodelio, smatra da je nagrada "Beogradski pobednik" stvorena da bi parirala Ninovoj i ceo slučaj vidi kao rezultat decenijske kulturne politike koja bi da stigmatizuje sve što nije na kursu aktuelne vlasti.

– Nakon velike kampanje protiv Ninove nagrade u zimu i proleće 2020, koju je koordiniralo Ministarstvo kulture pod rukovodstvom Vladana Vukosavljevića, bilo je očekivano da će se vladajuća partija na neki način odužiti prvoborcima tog malog rata protiv mračnog stranog kapitala koji su prepoznali u amalgamu Ninove nagrade. Tako je došlo do čitave serije vraćanja duga "prvoborcima". Neki su dobili direktorska mesta (Marko Krstić), neki su ovenčani Andrićevom nagradom (Dejan Stojiljković), što se u normalnim okolnostima ne bi moglo dogoditi ni u snu (sastav žirija: dr Aleksandar Jovanović, dr Petar Pijanović, Marko Nedić), neki su dobili Nagradu grada Beograda (Igor Marojević), koju je "književnik" i zamenik gradonačelnika Goran Vesić samoinicijativno preimenovao u "Despot Stefan Lazarević". Ovaj geački čin je prethodio ustanovljenju nove Vesićeve nagrade koja bi trebalo da parira omraženoj Ninovoj nagradi. Tako se SNS inženjeringom došlo do ustanovljenja Nagrade "Beogradski pobednik" za najbolji roman napisan na srpskom jeziku, kao i Nagrade "Dušan Radović" za književnost za decu. Ovde bi trebalo da svoje mesto pronađe akademski tim bojkota (kao članovi žirija), dok će književni pešadinci u narednim godinama prodefilovati kao laureati. Nema sumnje da je to kruna decenijske kulturne politike koja je na kraju dovela do potpune diskriminacije svega što nije na kursu SNS-a – konstatuje Saša Ilić.

On dodaje da bi "trajni benefit od novoustanovljenih nagrada trebalo da inkasira i važan partner u državnom bojkotu Ninove nagrade – izdavačka kuća Laguna", koja će, kako kaže "umeti da napravi dobar pazar u vesićevskom duhu beogradskog pobednika".

Nasuprot njemu pisac Dejan Stojiljković, koji se zalaže za bojkot Ninove nagrade, ne vidi nikakav problem u priznanju koje je ustanovljeno na predlog Gorana Vesića, štaviše smatra njegov žiri daleko relevantnijim od Ninovog, a inače, kako tvrdi, bavi se samo pisanjem, a ne dnevnom politikom.

– Koliko sam čuo, većina kolega nema ništa protiv nove nagrade, naročito nakon što je saopšten sastav žirija za nagradu ,,Beogradski pobednik" gde je predsednik profesor Pijanović – ugledni književni kritičar i akademik. Dok u Ninovom žiriju stoluje Teofil Pančić, koji je dnevnopolitički pamfletista i tipična balkanska ,,sveznalica" opšteg tipa. Pored Pijanovića, u žiriju nove nagrade su tri doktora književnih nauka. U tom segmentu, to svakako nimalo ne podseća na Ninovu nagradu jer žiri za istu imenuje redakcija Nina – po principu koca, konopca i političke podobnosti. Da li će sve ovo produbiti sukob između politički i ideološki suprotstavljenih struja u domaćoj književnosti i kulturi – ne znam. A i ne zanima me. Ja se bavim svojim pisanjem a ne dnevnom politikom. Ko je u književnost ušao zbog politike i ideologije, nek trlja glavu oko toga – zaključuje Dejan Stojiljković.

Dejan Atanacković, pisac i dobitnik Ninove nagrade 2018. godine za roman "Luzitanija", pak ne ne vidi ništa dobro u onome što dolazi na inicijativu zamenika gradonačelnika.

– Ne znam da li nagrade Gorana Vesića spadaju u virusno ili bakterijsko oboljenje. U svakom slučaju, reč je o bolesti koja se prenosi prljavim rukama – poručio je za Danas Dejan Atanacković.

    Lokalni pobednik

    Moglo bi se reći da ni ime novoustanovljenog priznanja za najbolji roman nije baš srećno izabrano. Pored toga što se nagrada ,,Beogradski pobednik" već dodeljuje na Festu, neobično je da se nagrada za najbolji roman na srpskom jeziku imenuje nazivom koji je lokalnog karaktera.

    Januar

    O dobitniku nagrade ,,Beogradski pobednik", koja se dodeljuje za najbolji roman napisan na srpskom jeziku, odlučivaće žiri u sastavu: Predrag Petrović (predsednika žirija), prof. Petar Pijanović, dr Slađana Ilić, dr Nataša Anđelković i dr Vesna Trijić. Konkurs je otvoren do 15. decembra, a odluka o dobitniku/dobitnici biće saopštena 28. januara 2022. godine.

https://www.danas.rs/kultura/novo-priznanje-za-najbolji-roman-doprinos-knjizevnosti-ili-bolest-koja-se-prenosi-prljavim-rukama/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Alexdelarge

U užem izboru za Ninovu nagradu 17 romana

NIN-ov žiri u sastavu Marija Nenezić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Branko Kukić i Teofil Pančić (predsednik žirija), načinio je drugu selekciju romana koji konkurišu za roman godine za 2021.

U užem izboru za NIN-ovu nagradu (spisak sačinjen po redosledu pristizanja) su:

Milica Vučković: SMRTNI ISHOD ATLETSKIH POVREDA (Booka)

Boško Tomašević: PREDEO KROZ KOJI SE PROBIJAM (Presing)

Ilija Đurović: SAMPAS (Treći trg / Srebrno drvo)

Elvedin Nezirović: ONO O ČEMU SE NE MOŽE GOVORITI (Laguna)

Milena Marković: DECA (LOM)

Milica Sniva: SIMPTOMI (Partizanska knjiga)

Nebojša Milenković: SAVRŠEN ANTITALENAT ZA SREĆU (Akademska knjiga)

Vladimir Kopicl: ŠPANSKA ČIZMA (Laguna)

Nenad Racković: SLUZ I ŽUČ (Laguna)

Branko Ćurčić: IZ MRAKA (Književna radionica Rašić)

Srđan V. Tešin: MOKRINSKE HRONIKE (Arhipelag)

Bojan Babić: KAKO SE JEDE NAR (Partizanska knjiga)

David Albahari: POGOVOR (Čarobna knjiga)

Nina Savčić: U LANCIMA (Arhipelag)

Laslo Blašković: CARINSKA ULICA U NOVOM SADU (Arhipelag)

Aleksandar Novačić: KO JE UBIO GOGOLjA? (Logos)

Siniša Tucić: POPINO PRASE (Zenit books)

U NIN-u će od 13. januara biti objavljeni  kratki prikazi odabranih dela, a u narednom broju, 20. januara razgovori sa finalistima. U ponedeljak, 24. januara, saznaćemo ko je 68. dobitnik Ninove nagrade.

Pokrovitelji ovog značajnog književnog priznanja su Sberbank, jedna domaća, kao i dve strane kompanije, koje žele da ostanu anonimne.

https://www.danas.rs/kultura/u-uzem-izboru-za-ninovu-nagradu-17-romana/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

ALEKSIJE D.

Pitanje: da li je roman dobio nagradu ili poema?

Dybuk

Što je ignorisana Milena Marković kao dobitnica nagrade, ove godine? Nije odobreno iz centrale? :)

Alexdelarge

Objavljen spisak romana koji su se našli u širem izboru za NIN-ovu nagradu

Lista sa trideset jednim romanom koji ostaju u konkurenciji uređena je hronološki, po redosledu pristizanja u NIN-ovu redakciju:

Goran Babić: VIDNO POLJE (Laguna)

Slobodan Tišma: ASTAL TIŠ RIBA FRIŠ. ŽIVOT PESNIKA: political nigredo (Nojzac)

Branko Rosić: DOLAZAK MATADORA (Laguna)

Vedrana Rudan: DOŽIVOTNA ROBIJA (Laguna)

Jelena Lengold: LAKONOGI DAN (Arhipelag)

Vladimir Jaćimović: POVRATAK NA ZEJREK (Arhipelag)

Danica Vukićević: UNUTRAŠNJE MORE (Nojzac)

Siniša Soćanin: MAPA OPROŠTAJA (Laguna)

Zorana Maravić: NE MOŽE SUNCE DA ČEKA (Književna radionica Rašić)

Bora Ćosić: BERGOTOVA UDOVICA (LOM)

Milan Tripković: KLUB ISTINSKIH STVARALACA (Fabrika knjiga)

Goran Petrović: PAPIR SA VODENIM ZNAKOM (Laguna)

Goran Petrović: IKONOSTAS SVEG POZNATOG SVETA (Laguna)

Saša Mladenović: KOZJI USTANAK (Viaprint)

Saša Dimoski: IZMEĐU SVETOVA – hronika sa zvučnim bukmarkerima (Treći Trg/Srebrno drvo)

Bojan Vasić: VLASTELINSTVA (Treći Trg/Srebrno drvo)

Ana Marija Grbić: MRTVI NA DODIR (Geopoetika)

Saša Savanović: NOVO SADA (Partizanska knjiga)

Vladimir Mirkov Živanović: SLEPI PUTNIK (Partizanska knjiga)

Olivera Zulović: PRIRUČNIK ZA SOLIDAN ŽIVOT (LOM)

Vladimir Kopicl: PAKLENA PUTARINA (Laguna)

Goran Marković: DOKTOR D. (Laguna)

Predrag Crnković: ISTORIJA TAJNIH SLUŽBI U SRBIJI 1835 – 1903 (Presing)

Mirjana Drljević: NIKO NIJE ZABORAVLJEN I NIČEGA SE NE SEĆAMO (Booka)

Uglješa Šajtinac: KOLJKA I SAŠENJKA (Arhipelag)

Marijana Čanak: KLARA, KLARISA (Bulevar books)

Predrag Marković: ZEMUNSKA KNJIGA MRTVIH (Solaris)

Miloš K. Ilić: DECA NEDOĐINA (Plato izdavaštvo)

Dalibor Pejić: MESEČARI (Geopoetika)

Mirjana Novaković: MIR I MIR (Laguna)

Vida Davidović: MUČNINA: O NEODRASTANJU (Kontrast)

https://www.danas.rs/kultura/objavljen-spisak-romana-koji-su-se-nasli-u-sirem-izboru-za-nin-ovu-nagradu/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Truba

Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Alexdelarge

Danica Vukićević dobitnica NIN-ove nagrade

Ovogodišnja dobitnica NIN-ove nagrade je Danica Vukićević za roman "Unutrašnje more", kako je odlučio žiri za dodelu ovog uglednog književnog priznanja.

https://n1info.rs/kultura/danica-vukicevic-dobitnica-nin-ove-nagrade/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Alexdelarge

NIN-ova nagrada: U užem izboru 12 romana

U pitanju su sledeća dela:

Adnan Repeša – ,,Godina bez proljeća" (Laguna)

Filip Grujić – ,,I onda opet, iz početka" (Booka)

Vladimir Pištalo – ,,Pesma o tri sveta" (Agora)

Stevo Grabovac – ,,Poslije zabave" (Imprimatur)

Nađa Petrović – ,,Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate" (Geopoetika)

Bojan Krivokapić – ,,Vila fazanka" (Areté)

Vladan Matijević – ,,Pakrac" (Laguna)

Marko Pišev – ,,Tajni svat" (Orfelin izdavaštvo)

Dejan Ognjanović – ,,Zadušnice" (Autorsko izdanje i štamparija ,,Sven")

Laura Barna – ,,Skupljači slučajeva" (Niški kulturni centar)

Srđan Srdić – ,,Autosekcija" (Partizanska knjiga)

Ljubomir Koraćević – ,,U zemlji Franje Josifa" (Književna opština Vršac)

https://nova.rs/kultura/u-uzem-izboru-za-nin-ovu-nagradu-12-romana/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Meho Krljic


Truman

Ima li iko stav o novom dobitniku i njegovoj knjizi?
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law." A.C.

Meho Krljic

Uhapsilo Dejana Atanackovića zbog borbe da most ostane, jelte. Ovo je prvi put da se hapsi dobitnik Ninove nagrade otkad imamo na vlasti, jelte, ove?