• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Slobodan Nenin (1950-2011)

Started by zakk, 27-10-2011, 23:15:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zakk

Ilija Bakić javlja da je umro Slobodan Nenin, novosadski pisac, novinar i urednik RT Vojvodina, poznat i po svom bavljenju istočnjačkom filozofijom i aikidom. Nosilac je nagrade "Lazar Komarčić" za svoj roman "Divlji bagrem i čuvarkuća" iz 1994. godine, a njegovi drugi romani su često bili u najužem izboru (Isus bez lica, Bakrenjak u čanku sudbine...)


http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/preminuo-novinar-radio-televizije-vojvodine-slobodan-nenin_280759.html

QuotePreminuo novinar Radio - televizije Vojvodine Slobodan Nenin
27. oktobar 2011.   |  12:19 | Izvor: RTV

NOVI SAD - Od posledica teške bolesti juče je iznenada preminuo književnik i dugogodišnji novinar Radio - televizije Vojvodine Slobodan Nenin.

   Slobodan Nenin rođen je 1950. godine u Subotici. Diplomirao je na Grupi za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, a proučavanje razvoja zapadne filozofije odvelo ga je temeljnom istraživanju raznorodnih tokova istočnjačkog mišljenja.

Po završetku studija, 1976. godine zaposlio se u tadašnjoj Televiziji Novi Sad, gde je proveo ceo radni vek kao novinar i urednik. Osamdesetih godina počeo je da radi u Dokumentarno-obrazovnom programu TV Novi Sad, kao autor brojnih i veoma zapaženih dokumentarnih filmova, emisija i serijala koji su nailazili na izuzetan odjek gledalaca.

Bio je vrstan dokumentarista široke erudicije i neiscrpne radoznalosti, koji je u naizgled uzgrednim i teško uočljivim pojavama i događajima svakodnevnice iznalazio povode i teme za filmove koji su na jedinstven način, hrabro i otvoreno, pristupali suštinskim, egzistencijalnim životnim pitanjima.

Uporedo sa novinarskim poslom, Nenin se intenzivno bavio i literaturom. Premda je rano počeo da piše, relativno kasno se javio na književnoj sceni. Roman "Divlji bagrem i čuvarkuća", objavljen 1994. godine, privukao je izuzetnu pažnju publike i kritičara.

Usledili su potom romani "Bakrenjak u čamcu sudbine", "Isus bez lica", "Čajanka sa sudbinom", "Hram i uzdizanje", "Rasadnik na raskršću", takođe i zbirka pripovedaka "Čvorovanje", (zajedno sa dr Ljubišom Stojanovićem).
Nenin je objavio i filozofske rasprave "Doprinos površnog poznavaoca Zena" i "Duh samuraja – Bušido kodeks", koje predstavljaju svojevrsnu rekapitulaciju njegovog dugogodišnjeg bavljenja istočnjačkom filozofijom.

Odlaskom Slobodana Nenina, naša kulturna scena ostala je bez jednog izuzetno značajnog i samosvojnog stvaraoca, koji je iza sebe ostavio impresivno i vredno dokumentarističko i literarno delo.

Komemoracija Slobodanu Neninu biće održana sutra u 14 časova, u sali na prvom spratu Radio - televizije Vojvodine u ulici Sutjeska 1.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.