Author Topic: Harvi, reaguj!  (Read 40551 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Harvi, reaguj!
« on: 15-02-2006, 11:08:32 »
Grbavica

Dan Fainaru in Berlin 13 February 2006 04:00

Dir: Jasmila Zbanic. Aus-Ger-Bosna-Herz-Cro. 2006. 90mins.

The recent past looms dark and fearsome over Jasmila Zbanic's debut feature Grbavica, set in a suburb which witnessed some of the worst massacres of the 1990s Balkan war.

Whatever its weaknesses, this coming-of-age story about a teenager and her relationship with her single mother succeeds in revealing the wounds barely healed by several years of relative peace.

Mirjana Karanovic, behind some of the best pictures from the region during the last 20 years, is splendid as the parent desperately trying to protect her daughter from the past.

As the child, Luna Mijovic, is a fresh and energetic new face who should go far. So should the film, whose festival career may be delayed by its prior commitments to Sarajevo and Thessaloniki (both helped finance) - but that should not hinder sales.

Seamstress by day and waitress by night, Esma (Karanovic) is trying to support Sara (Mijovic), with who she has a good relationship despite the absence of a father.

When her class is about to go on a trip, Sara is told that children of dead war heroes can go for free but that others have to pay full rate.

Sara expects her mother to produce a document proving dad died for his country, as she had been told. Esma meanwhile desperately looks for a loan to pay for the excursion - since there is no document to produce.

As the story reaches its climax, so Esma has to confess a terrible truth.

The plot may be thin, with a soft belly in the middle, but Zbanic compensates with a strong gallery of secondary characters, all trying to forget the past and get back to normal life.

Group therapy is one solution but even the most innocent everyday occurences or encounters remind them of something terrible.

Sensitively shot, the camera moves with ease from brightness to gloom, with a soundtrack juxtaposing plaintive litanies to deafening techno beats.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #1 on: 17-02-2006, 22:51:07 »
Tek sad vidjeh topik (neredovan sam na forumu).
Elem, već sam spominjao ovaj film nekoliko puta na drugim topikovima i obrazložio zašto ga mrzim i prije nego što sam ga pogledao. Kako u naša kina dolazi početkom marta, pogledaću ga specijalno zato da bih mogao da pljujem po njemu  :wink:
A materijala za pljuvačinu će, hvala Bogu, biti u neizmjernim količinama. Hell, pa ubosni čak ni matori ljudi ne znaju da režiraju, a kamoli neka tamo Jasmila.
Btw, nemam pojma otkud im ovo "set in a suburb". Grbavica nije nikakvo predgrađe, radi se o dijelu grada koji je vrlo blizu centru Sarajeva. To vjerovatno ima neki podtekst - naime, fakat da je dio grada bio pod srpskom kontrolom tokom rata nikako se ne uklapa u opšte poznatu priču o Srbima koji isključivo žegaju s brda i hrabrim bošnjačkim nenaoružanim braniocima iz grada. Eto, još malo besplatnog šovinizma s moje strane, Cripple za ovo si ti kriv!
Suma sumarum, javljam se čim pogledam film (ako me neko od vas već ne prestigne), a nastojaću da to učinim što prije.

U međuvremenu, stay tuned - još jedno vrhunsko remek-djelo će ubrzo da hitne the theatres - riječ je o ratnoj gay-romansi GO WEST koju radi debitant Dino Mustafić, u glavnim ulogama Tarik Filipović, Mario Zaboraviosamkakoseprezivaalisigurnonijeništaspektakularno i RADE ŠERBEDŽIJA! U je!

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #2 on: 17-02-2006, 23:54:42 »
ljudi poster je odličan  :lol:

a film neću gledati

tooliki mazohista nisam  8)
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #3 on: 18-02-2006, 10:19:01 »
GO WEST sam gledao. rezirao Ahmed Imamovic. lepo ime. krstio sam se i levom i desnom rukom. prvi auenticno rasisticki film koji sam gledao. Harvi, brate, izgleda da smo ubili pogresne ljude za vreme nedavnih neprijatnosti... :x

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #4 on: 18-02-2006, 18:00:02 »
hm... :oops:  :roll:  :arrow:  :?  :P  :twisted:  :!:  :D  :x  :o  :cry:  :(  :wink:
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #5 on: 18-02-2006, 18:55:36 »
e moj Trubo, ako nekad, ne daj Boze, uhvate Ratka, zavapices kao Kakihara u ICHI THE KILLERUu, `Who is going to kill me now, Ratko!`

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #6 on: 18-02-2006, 20:15:09 »
Film "Grbavica" rediteljke Jasmile Žbanić dobitnik je Zlatnog medvjeda na Berlinaleu
Igrani prvijenac rediteljke Jasmile Žbanić "Grbavica" dobio je glavnu nagradu 56. međunarodnog filmskog festivala "Berlinale." FIlm je dobio i nagradu Ekumenskog žirija i nagradu za mir.

Prilikom primanja nagrade Jasmila Žbanić Izjavila je da će "pokušati ostati mirna jer sve ovo sanja i kada se probudi za pet minuta biće u Sarajevu".

Žbanić je, takođe, napomenula da su "Karadžić i Mladić, koji su organizovali silovanja 20 000 žena, još uvijek na slobodi i da joj je žao što niko nema interesa da ih uhapsi."

http://www.coop99.at/grbavica_website/

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #7 on: 18-02-2006, 21:03:06 »
Quote from: "crippled_avenger"
GO WEST sam gledao. rezirao Ahmed Imamovic. lepo ime. krstio sam se i levom i desnom rukom. prvi auenticno rasisticki film koji sam gledao. Harvi, brate, izgleda da smo ubili pogresne ljude za vreme nedavnih neprijatnosti... :x

Of kors, maj mistejk. Dino Mustafić je režirao RIMEJK, sudeći po komentarima ljudi koji su ga gledali, mislim da bi TO mogao da bude prvi autentično rasistički film, ali vidjećemo.
Da ocijenim kvalitet tog GO WEST bila mi je dovoljna scena kad Šerbedžija tegli beznogog sveštenika i psuje mu majku huškačku. Mislim stvarno... E, a kad si to i gdje pogledao ovo remek djelo? Mislim da još nije u bioskopima.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #8 on: 18-02-2006, 21:15:30 »
Film "Grbavica" rediteljke Jasmile Žbanić dobitnik je Zlatnog medvjeda na Berlinaleu
Igrani prvijenac rediteljke Jasmile Žbanić "Grbavica" dobio je glavnu nagradu 56. međunarodnog filmskog festivala "Berlinale." FIlm je dobio i nagradu Ekumenskog žirija i nagradu za mir.

Prilikom primanja nagrade Jasmila Žbanić Izjavila je da će "pokušati ostati mirna jer sve ovo sanja i kada se probudi za pet minuta biće u Sarajevu".

Žbanić je, takođe, napomenula da su "Karadžić i Mladić, koji su organizovali silovanja 20 000 žena, još uvijek na slobodi i da joj je žao što niko nema interesa da ih uhapsi."

http://www.coop99.at/grbavica_website/

Ovo je zaista tužna vijest i pokazuje da stranci još uvijek nisu prošli fazu dijeljenja nagrada Bošnjacima iz samilosti. Mislim stvarno. Ničija zemlja - Oskar, Ljeto u zlatnoj dolini - isto nekakva nagrada na nekakvom festivalu, sad ovo  :x Ja ne mogu da vjerujem koji idioti sjede u tim žirijima kad tako očigledno LOŠI filmovi dobijaju nagrade. Votahel? Nešto se šuškalo da bi ovaj film mogao da "pogura" Goran Paskaljević, nadam se da to nije tačno, ali ako jeste onda ništa ne treba da se čudimo. Zaslužili smo sve što nam se desilo i masu toga što se još nije desilo. U čitavom desetogodišnjem postdejtonskom periodu nijedan Srbin nije snimio nijedan film u Bosni (naravno, ako ne računamo Alijinog Srbina Srđana Vuletića). I sad naravno idiotizmi kao što je ovaj kruže svijetom i "edukuju" ga. Grozota. Odo da se ubijem.

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #9 on: 18-02-2006, 23:04:04 »
e moj Trubo, ako nekad, ne daj Boze, uhvate Ratka, zavapices kao Kakihara u ICHI THE KILLERUu, `Who is going to kill me now, Ratko!`

gledah film ali imam konstantni priblem s pamćenjem njihovih imena
jel to ona koja puši  :arrow:

Armagedda

• 5
  • 2
Harvi, reaguj!
« Reply #10 on: 19-02-2006, 08:47:39 »
Quote from: "Truba"
gledah film ali imam konstantni priblem s pamćenjem njihovih imena jel to ona koja puši  :arrow:

Ne. U pitanju je muško. Mada ima ogromne pušačke potencijale, sa onakvim usnama...
Pretty Lisa took an axe
Gave her captor forty whacks
When she saw what she had done
She gave his partner... forty-one

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #11 on: 22-02-2006, 17:48:06 »
Jasmila o Grbavici (dijelu grada, a ne filmu):

Grbavica is a neighborhood just across from the building where I live. During the war this area was held under siege by the Serbo-Montenegrin Army, and transformed into a special war camp where the population was tortured.

IS THIS WOMAN FOR REAL??????????????????????  :x  :x  :x  :x

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
Harvi, reaguj!
« Reply #12 on: 22-02-2006, 17:58:13 »
harv, ako jos uvek cuvas svoj snajper iz 'onih dana', i ako si ga redovno uljio, sad je vreme da ga ponovo upotrebis.

uvek mozes da se branis sa 'ghoul told me to', 'society is to be blamed', 'proradila mi ratna rana', 'svemu su krivi ovi trash horror filmovi koje svakonocno gledam' i slicno.

Kastor

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #13 on: 22-02-2006, 18:19:14 »
Spremi i nekoliko primeraka The Catcher in the Rye, u slučaju da se pozoveš na Ghoulovu odbranu.

by the Serbo-Montenegrin Army and transformed into a special war camp where the population was tortured.

Mislio sam da je žena samo glupava, ali očigledno je da ima ljudi kojima taj "rat", i publicitet koji im je donosio, nedostaje.
"if you're out there murdering people, on some level, you must want to be Christian."

col. von Strohm

• 2
Harvi, reaguj!
« Reply #14 on: 23-02-2006, 01:37:40 »
Mislio sam da je žena samo glupava, ali očigledno je da ima ljudi kojima taj "rat", i publicitet koji im je donosio, nedostaje.

Ne samo da im nedostaje nego sam u jednoj diskusiji sa nekim bosnjacima naisao na ovakvu izjavu:

"I suggest you clean up... bla bla bla... before making such fantasy links to 'justify' that savage behaviour of yours displayed in the last 15 years."

Za ovog momka rat se nije zavrsio u Dejtonu. Rat se i dalje vodi u njegovoj glavi i srbi nikad nisu ni prestali da ga ugnjetavaju.  :roll:

I sta onda dalje da pricamo?

A isti baja mi je objasnio i da su "serbian hordes" [diskutovali smo na obostrano stranom forumu zvanom IMDB :lol: ] dosli preko Drine pocetkom devedesetih i napali starosedeoce muslimane.  :x Kada sam se u svoju odbranu pozvao na knjigu istorije objasnili su mi i ovo:

"you little history lesson is just laughable and not even worth replying. Owning a history book and owning a serbian comic pretending to be a history book are two different things."

Dakle ko god ima srpskog-komicara-koji-se-pravi-da-je-knjiga-istorije treba da ga sto pre izbaci iz kuce. Ovakva vrsta infiltratora cesto se ponasa veoma slobodno prema vasim zalihama hrane u frizideru i bas zato cete verovatno kao prvi simptom neispravnosti vas knjige istorije da uocite misteriozno nestajanje vocnih jogurta iz vaseg frizidera cak i kada su vam svi ukucani otputovali iz grada pa nema nikoga u stanu ko bi mogao da porice vase optuzbe da je bas on krisom popio gore pomenuti jogurat. Ako vam se desi ovo ili neko slicno nestajanje hrane, nemojte praviti paniku u kuci ili delovati na svoju ruku vec mirno i stalozeno pozovite specijalizovanu ekipu! Niposto nemojte knjizi da otkrijete da ste provalili njen "cover". Ponasajte se normalno i kao da nista ne znate dok ne dodje ekipa za uklanjanje opasnih materija. Niposto ne uzimajte knjigu u ruke posto ce to biti sumnjivo jer to ni inace ne radite!

Ovakvi otpadi moraju se propisno ukloniti da bi se izbegla dalja kontaminacija prostora [jerbo kada se prepadne, ovaj komicar moze i veoma neprijatno da prdne, a ponekad cak i vise od toga!]. Takodje ove strucne ekipe znaju i odgovarajuce procedre za odlaganje ovakvog materijala [misli se i na knjigu i na sve ostalo sto se moze pojaviti prilikom uklanjanja] koji se ne moze samo baciti u kontejner gde inace odlazemo lose glumce i rezisere, vec se mora nositi direktno na deponiju gde se zatrpava sa dvadeset kubika staklenog otpada, ali tek nakon sto se polomi ili probusi [uobicajen postupak i kod staklenih ambalaza za pesticide].

OPREZ!!! Ako dospe u oci ispirati hladnom vodom 20min pa potraziti pomoc lekara na infektivnoj klinici za polne i tropske bolesti!
Drzati van domasaja dece.

Uh... ne znam sta mi bi? Doslo mi... :P

Uz ovakve filmove zaista jedino sto preostaje je upravo predlog iz originalnog posta koji je okacio Cripp.

Group therapy is one solution but even the most innocent everyday occurences or encounters remind them of something terrible.

To njima treba - grupna terapija! Pa ko god objavi da je po necijem naredjenju silovano 20 000 zena prevazisao je mogucnost lecenja grupnom terapijom i treba odmah preci na elektro-sokove.

Znaci radnja filma je otprilike ovakva:
Mirjana Karanovic je neka fina muslimanka koju su silovali zli srbi u okupiranom predgradju Grbavica koje su... ne cekaj, nisu obicni srbi nego srpski vojnici?... I onda se ona tako muci i odgaja svoju cerku koja nema pojma ko joj je otac i to je ta strasna tajna? A ona verovatno jos i ima traume pa kad vidi kamo-uniformu sve joj se nesto zamanta pred ocima pa joj lupa srce i tako to? I onda na dve trecine ona kaze cerci ko joj je u stvari otac [ne, druga deca u skoli to ne znaju i nisu je vec pet godina zezala za to... kako da ne!?] i cerka pobegne od nje i onda se jos i povuce u sebe i tako to... I do kraja ona se ipak pomiri sa svojom cerkom koja joj prasta sve dotadasnje lazi i njih dve ce nastaviti normalno da zive, ali to se ne vidi na filmu jer kraj treba da bude pun optimizma. Jel' to to?
"El Fary estas dios!" - José Luis Torrente

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
Harvi, reaguj!
« Reply #15 on: 23-02-2006, 02:20:31 »
Quote from: "col. von Strohm"
To njima treba - grupna terapija! Pa ko god objavi da je po necijem naredjenju silovano 20 000 zena prevazisao je mogucnost lecenja grupnom terapijom i treba odmah preci na elektro-sokove.

amen.

nego,
nisi pazio na času, pukovniče.
film, kolko sam ja skonto, ba, ima tragičan kraj.
ti paćenici se najbolje osećaju valjajući se u samosažaljenju, i zato su im potrebna sva ta naricanja i tugaljive popevke, i mračni krajevi, kako bi pokazali svetu koliko su njihove, i samo njihove, rane duboke, koliko su jadni patili, koliko im je zlo naneto, kolko su velike žrtve itd.

nego, jebeš ti ta govna.

ja imam konstruktivnu ideju.

mislim, pored one da harv izvadi iz naftalina svoj snajper i raspali po komšinici grbavici u grbinu li je grbavu...

dakle, konstruktivni predlog br. 2:

predlažem kriplu da napiše scenario koji bi bio loosely based na tim ljudskim (?) šljamom koji vampirizuje realno postojeću nesreću da bi poluistinama i falsifikatima sebe pred svetom samooplakivao i prikazivao kao sirotu napaćenu žrtvu.
dakle, film o režiserki koja pravi film 'po stvarnim događajima', a koji se dešava na mestu gde nije bilo zločina, i koja svesno 'prilagođava' dešavanja na terenu da idu na vodenicu predodređenih žrtava... a koji bi kulminirao njenim dobijanjem nagrade na nekom prestižnom festivalu.
ja osećam da bi od ovoga mogao odličan film da se napravi.
vidim dva moguća pravca: 1) gorka i ljuta drama, nešto kao 'anatomija ljudskog beščašća', nešto kao bosanski cannibal holocaust (sa punchline-om u stilu: 'Pitam se ko su ovde pravi zločinci!')
ili 2) urnebesno groteskna brutalno crna komedija (nešto kao LEPA SELA + TORENTE + SEUL CONTRE TOUS + LE MELPRIS)

krip, ako si voljan, možemo da shoot the crap i da ovo razvijemo u neki storyline.

mogu i ostali forumaši da učestvuju u šejpovanju.

oko za oko, film za film!  :twisted:

Kastor

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #16 on: 23-02-2006, 03:30:21 »
Quote from: "Ghoul"
film o režiserki koja pravi film 'po stvarnim događajima', a koji se dešava na mestu gde nije bilo zločina

BOG TE... Pa ovo uopšte nije loša ideja!
Još ako je u glavnoj ulozi Indijanka koja snima film o događajima kod Ranjenog kolena, može da se proda u Ameriku.  :arrow:
Ne, sada bez za*ebancije, ovo ti je Ghoule stvarno odlična ideja.
"if you're out there murdering people, on some level, you must want to be Christian."

col. von Strohm

• 2
Harvi, reaguj!
« Reply #17 on: 23-02-2006, 03:32:19 »
To je prava ideja majstore!   :?:

Ali ja bih se opredelio za varijantu u kojoj sve to izgleda komicno bez da su likovi komicari. Dakle preskocio bih "zivopisne likove" i takva sranja i "viljuskom boc, boc, boc..." i druge imbecilne kenjaze. Bolje bi bilo kada bi to bilo vise u duhu Wag The Dog gde je sve to katastrofalno smesno iako se likovi ubise od ozbiljnosti. Dakle razvijati komediju kroz neverovatne scene cija je konzistentnost za pocetnom premisom jos dodatni pojacavac smeha. Znas kako Baz Lajtjer odlepljuje nalepnice sa sebe ili onaj kauboj place "i'm a lost toy"? E tako uci skroz u psihu kretena kao sto je da zena i iz njihove vizure potpuno prenaglasiti celu stvar. Odatle treba crpeti komicnu komponentu i tako do samog kraja... Dakle snimati kako ona ide unaokolo i neko joj kaze "ali Grbavica je bila srpska?" a ona odgovori "ma puca mi onoliko, vazno je da mi natrpamo par hiljada mrtvih muslimana u film i da pri tome budu jako izmuceni i napaceni i ne mozemo da ne dobijemo oskara"... Nesto u takvom totalno komercijalnom duhu. Nesto bas surovo realno gde ce ona da se folira da saoseca sa zenama koje su silovane, a onda kada zavrsi sa poziranjem za medije da se okrene i da kaze "nemaju one pojma sta znaci biti silovana, slusati njih pola sata je gore seksualno zlostavljanje od par minuta srpskog k@#$% u dupetu!"

Znaci sve u tom fazonu sve do samog kraja. Znaci saosecanje sa zrtvama, ali ne kroz glavnu junakinju nego kroz blagonaklon prikaz tih zena, bez ikakvih ruganja, sve da bude toliko dirljivo da covek prosto zaplace. A onda taman kad zaigra suza u oku preseci scenu sa time kako ona prekida neku zenu u pola recenice, napadno se grli sa njom kao da je utesi, i onda hita ka vratima, pali pljugu, trazi da joj se odmah rodi jedna kahva i u svemu tome ova recenica odozgo! Tako bi ja to odradio.  :!:

Tako ceo film seci nozem sloj po sloj sa debelog dupeta licemerja i na kraju vrhunac: ona dobija neku prestiznu nagradu za svoju patetiku od filma, obavezno sa tragicnim krajem, i onda dok stoji pred publikom u sali za oskare i publika joj skandira, reflektori joj sijaju u lice i ona prosto pocinje spontano da place od srece i da objasnjava da prosto ne moze da veruje da joj se nesto tako lepo desava i da se ona toliko namucila i napatila da stvori jedan tako misaon film i da je proplivala kroz more bola i nemira da bi stigla tu gde je sada i zahvaljuje se americkom narodu i svima prisutnima i objavljuje da je sa profitom od filma pomogla nebrojenim zrtvama nasilja i do tog trenutka vec iskreno place da sve suza suzu sustize i kulminacija treba da je u tome da ona do kraja i samu sebe ubedi da je uradila nesto za opste dobro. A onda lepo sedi u holivudu i snima nove filmove o ratu u bosni sa americkim glumcima i americkim zapletima i zaradjuje do jaja puno love i onda joj na vrata njene prelepe vile sa bazenom i meckom na drajvveju zakucaju predstavnici udruzenja zrtava silovanja i zlostavljanja bosnjackih zena i ona ih odjebava najstrasnije i kaze im "dokle cete da me maltrerirate, kako se usudjujete, ne dam vam ni filera paraziti jedni, ovamo silovali srbi a onda po klinikama u svajcarskoj radjaju se crncici,.... i tako ih najstrasnije otpusi i tu treba da padne zavesa na kojoj naravno pise the end posto je to film za strano trziste.

To je dobra ideja i za pocetnu scenu: Klinika u Svajcarskoj; Muslimanka sa sve feredzom, dimijama i ako treba i turbanom, cisto da niko ne pobrka o cemu je rec, razgovara sa psihologom kako su je srbi maltretirali; porodjaj; I naravno beba je crna.  :D  Mogu cak i da se navedu imena posto je to istinit dogadjaj.  :wink:

A onda se prica vraca na prave zrtve ratnog nasilja gde se te zene maltretiraju i sikaniraju i niko ih ne jebe ni pet posto.

A glavnu junakinju u njenom filmu koji ona kao fol snima tokom naseg filma, treba da glumi "glumica iz srbije" koja je prihvatila na sebe tesku odgovornost da ide po bosni i da dok snima film za filmom ne prestaje da se izvinjava napacenom muslimanskom narodu za sva zla koja su im pocinile one horde srpskih prostaka koji po ceo dan nose neke seeeljacke kaaape, smrde na rakiju i znoj i samo prde i podriguju.  :? Znate vec kako beogradske frajlice dozivljavaju svog dedu iz Trbusana koji nosi cojane caksire, kondure, sajkacu i gunj. Cesto mu cak i travka stoji zabodena medj' zube.  :!:  :arrow:

Imam jos puno ideja ali ako ne posaljem ovo sad zaspacu... :o

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #18 on: 24-02-2006, 23:55:20 »
Cripple, reaguj! Ovde imamo neke sjajne ideje!  :!:
Ghoule, pogodio si u srijedu, cheers!
Elem, film o kojem govorimo ne bi bio potpun bez jedne razorne i duhovite kritike medija u Sarajevu. Poznato je, naime, da sve javne ličnosti misle potpuno isto o svemu. Npr. svi su potpuno ubijeđeni da Republika Srpska mora da se ukine iako nikom zapravo nije jasno kakve bi to koristi njima donijelo.
Daklem, ukalupimo nekako vijesti različitih televizija (koje zvuče potpuno isto) i umontiramo sa scenom konja koji vuku nekakva kola, a imaju ona metalna čuda pored očiju koja ih sprječavaju da gledaju bilo gdje osim pravo.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #19 on: 25-02-2006, 01:09:57 »
ma ne, najbolja je sledeca prica...

autorka pozeli da snimi film o devojcici koja ide na ekskurziju, kao teen komediju... neki bosanski AMERICAN PIE, kao cash-in flick, a onda joj neko kaze, `aj napravi foru da devojcica nema pare za ekskurziju, to je dobar device`. autorka to napravi. medjutim, Bosna je malo trziste za komediju, a komedija ne moze na festivale, koji je interes? hajde napravi dramu pa da moze i na festivale. napravivsi dramu dobije trecinu budzeta.  ona to i uradi, ali film ni tada ne moze da se spakuje. onda joj kazu a sta ako moze da otkrije neku tajnu iz proslosti koja joj iznenada resi problem, mozda da je tata bogatas i da se iznenada vrati kuci. ali u Bosni se ne snima melodrama ako nema politike, tradicija je takva, sve bosanske melodrame imaju istorijski kontekst, aj da stavimo da je tata uginuo u ratu. medjutim, na kraju kazu joj, hajde da uradimo najludju stvar of all, Evropljani ce dati pare ako je tata Srbin pa da bude multi-kulti... i tu uzmo trecinu Euro love. ali ako je user friendly multi kulti ne daju Mujage lovu... kako da Srbin bude tatica? a ako izbaci Srbina, nema evropske love. hmmmmm, ali ako je Srbin silovao moze i jedna i druga lova, PA DAAAAAA!

i tako nastaje GRBAVICA...

a film pravimo kao Woody Allen, idu iste scene u raznim zanrovskim i ideoloskim kontekstima a izmedju njih diskusje o pakovanju filma. diskusije o pakovanju radimo kao DOGME a scene su snimane kao pravi film, a?

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
Harvi, reaguj!
« Reply #20 on: 25-02-2006, 04:25:53 »
ne sviđa mi se ovaj storyline.
prema njemu ova đubrad ispadaju tek simpatične protuve koje pokušavaju da zajebu zlikovce iz evro unije i uzmu im pare, pa će tako mnogi strani pa možda čak i ovdašnji gledalac zapravo da NAVIJA za njih: ceo taj 'pojedinac protiv sistema' shebang! režiserka ispada simpatičan lik, čiji je zločinački film 'opravdan' samo komercijalnim razlozima.
ne sviđa mi se ideologija toga.
odnosno, odsustvo ideologije - to, što je primarni motiv snimanje teen komedije.
jebo te, koja je to naučna fantastika! pa koji bi musli u svojoj glavi stvorio takav koncept! za 50 godina filma u bosni ja ne znam da je neko ikada napravio JEDAN teen flick!
NE!
primarni motiv mora da bude propaganda – dakle, krip, molim te ostavi se tih tvojih projekcija i privatnih opsesija tinejdžerkama; ovo je ozbiljan projekat, i mora da bude promišljen i ideološki dosledan!
autori bosanskog filma moraju OD POČETKA da planiraju lažljivi, podmukli, patetični film – između ostalog i da bi se dobro prodali i nakitili nagradama, ali ne primarno zbog para, nego primarno zbog propagande.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #21 on: 25-02-2006, 05:01:07 »
kako ne shvatas da kako god ih postavis cim su glavni junaci filma odmah su i pozitivci?

ako bi uzeli neki horor film sa najstrasnijim villainom, i stavili njega da bude glavni lik, onda bi taj villain bio pozitivan a zrtve negativne ili barem kolateralna steta. zar ne?

to je pitanje percepcije filma i odnosa medju likovima.

bolje ih je prikazati kao totalne oportuniste i budale nego kao sracunate genije propagande.

a teen je film jer sam u ovim varijacijama izneo plot prave GRBAVICE you dummy.  :x that`s the whole fuckin` point, kako nisi shvatio?

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #22 on: 26-02-2006, 16:56:11 »
Izgleda da je Emir Kusturica izjavio da Jasmila može da mu... URADI NEŠTO  :evil: , ali ne mogu da nađem nikakve informacije o tome na netu. Čuh maloprije na emisiji Nedeljom u 2, gdje je gostovao pomahnitali Čedo Jovanović.

Kastor

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #23 on: 26-02-2006, 17:04:33 »
Ma, Kusturica redovno promašuje poentu...
On je naš pravi predstavnik i baš zato ne bi trebalo da nas predstavlja.  :(
Zabavan je, ali nam samo odmaže.

Jedina njegova dobra izjava je onomad o britanskim cenzorima povodom Život je lep:

"I am not cutting my film for this jerk," he insists. "Was he brought up by pigeons or something? I love Ken Loach and your football and your working class, but I do not believe the great English culture is going to be undermined by one eastern European cat.

"I just don't get it. The pigeon was already dead, we found it in the road. And no other censor has objected. What is the problem with you English? You killed millions of Indians and Africans, and yet you go nuts about the circumstances of the death of a single Serbian pigeon. I am touched you hold the lives of Serbian birds so dear, but you are crazy. I will never understand how your minds work."

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #24 on: 26-02-2006, 19:42:58 »
Hm, pa ne znam koliko nam pomaže, ali još je veće pitanje koliko nam pomažu dupeuvlakači poput Gorana Paskaljevića, infamozne Mirjane Karanović i da ne nabrajam dalje.

Kastor

• 4
  • 3
Re: Hm...
« Reply #25 on: 26-02-2006, 20:04:54 »
Quote from: "Harvester"
Hm, pa ne znam koliko nam pomaže, ali još je veće pitanje koliko nam pomažu dupeuvlakači poput Gorana Paskaljevića, infamozne Mirjane Karanović i da ne nabrajam dalje.

Ma Karanovićka je u, ovom smislu, potpuno beznačajna osoba. Ko nju zna van ovih uskih granica? Za Paskaljevića ne znam, ne sećam se njegovih političkih izjava, ali je Kusta prilično uticajan reditelj u Evropi i njegove izjave se često shvataju preozbiljno, a on izgleda ne shvata da nije baš umesno da izgovori sve što mu padne na pamet.

col. von Strohm

• 2
Harvi, reaguj!
« Reply #26 on: 27-02-2006, 02:58:15 »
Ma nije bitan Kusta. Bitno je da se drzite mog autlajna za scenario i sve ce da bude do dzadze! I nije tacno da publika mora da gotivi glavnog junaka sta god da on radi - pa pogledajte filmove Nikole Koja ili Dragana Bjelogrlica!!!  :D

Dakle napravimo je da bude iritantna fuksa i to likom i delom i odatle krenemo. Moze pocetak da bude u duhu Kriplovog, ali ideja ne treba da izraste u sitnu prevaru finansijera. Ova ljanka treba da bude smesna upravo u gluposti svojih postupaka. Publika ne treba da se identifikuje sa njom nego da se distancira od nje. Treba da bude likom i delom small-minded-prick i niko nece da je gotivi. A do zamisli sta ce da snima moze da dodje lutajuci preko teenflicka pa prepravljajuci zarad ovoga ili onoga i onda da skapira da bi bilo do jaja da ona snimi neku dramu o teskim patnjama  i onda dalje onako kako sam vam rekao vec.

@Harv:
A sto se tice konja i onih stitnika za oci, ja bih predlozio da umesto konja budu magarci i da to bude scena gde je kamera u studiju i snima kako voditelji sede levo u kadru, kamerman i kamera su desno [nasa kamera sve to prati iz profila], gosti u emisiji kenjaju gluposti... i tada kamera prelazi na ugao iz kojeg televizijska kamera prati emisiju. Gosti se sada vide anfas. Kamera se jos udaljava kao zumaut i pojavljuje se milje na vrhu televizorskog ekrana. Sada smo vec u stanu nasumicnog bracnog para bosanskog izgleda. Kamera kao da je izasla iz njihovog tv ekrana. Kamera se zaustavlja nedaleko od ekrana i okrece u mestu. Sada u kadar ulazi kauc gospodina i gospodje Iks i na njemu vidimo njih dvoje kako sede i blenu netremice u televizor sa glupavim pogledima i izrazima lica. Esencijalno je da oni ni ne trepcu. Rasirili su oci da bolje upiju sliku posto im od reci i tako nista nije jasno. Na tv-u bosnijanci i dalje trabunjaju o ukidanju genocidne tvorevine RS i to monotonim glasom nalik na uciteljicu iz Snupija. Muz je u majci bez rukava. Debeo je i ima okruglo lice i buljave oci. Rukom zahvata semenke od bundeve i kada ih promulja po ustima pljuje ih na pod [naravo i po sebi kada ne dobaci do poda posto glavu i ne pomera]. Desno je zena za koju ne znam sta radi ali takodje netremice gleda tv. Jos je nisam smislio. U sredini i koji metar iza je ormaric ispod prozora. Prozor je otvoren. Na ormaricu je saksija sa muskatlama ili tako necim. Magare je gurnulo glavu kroz prozor i [sa sve onim stitnicima oko ociju] takodje blene u tv i takodje zvace nestno [tj. muskatle]. Magaretovo suvo, uzano i matoro lice je nalik na g-dju Iks. Njegovo zvakanje je nalik na g-dina Iks. Njegova pozicija je u sredini i malo iza. Balans kadra je savrsen. Onda nagli rez i krupan plan g-dina, pa uz nekakav muzicki timpan skok na d-dju, onda na magare, onda jos krupnije na njegova zvacucua usta, i onda na tup pogled sa blokiranim perifernim vidom. Kamera odatle okrece nazad ka tv-u gde vidimo da su gosti vec poceli da pene od propagande i pricaju o bosanskom patriotizmu i kako zitelji RS ne smeju da navijaju za reprezentaciju SCG kada ona gostuje u Sarajevu i da je prosto neverovatno kakvi su to kreteni posto em sto navijaju za SCG em zvizde njenoj himni. Gospodin iks sada po prvi put progovara posto je najzad cuo nesto sto moze da shvati te time i da prokomentarise i kaze nesto tipa "Ma bolan frajeru kod ti kreteni nemaj' mozga nimalo. Trebalo je sve to pobit do jednoga '96.." ili naravno tako nesto. Taj panclajn bi stilizovao neki nas covek na terenu da bi celu stvar ucinili sto pribliznijom.

I tako dobismo ukomponovane kretene, Sarajevske televizije, i naravno magare.  :!:

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #27 on: 02-03-2006, 13:23:14 »
Kolonele podržavam tvoju ideju!

Elem, definitivno nema distribucije ovog filma na području RS u neko skorije vrijeme, tako da će prije mene imati priliku da ga pogledaju oni među vama sa malo izraženijim mazohističkim sklonostima, jerbo će to čudo da bude na Festu. Cripple, eto ti prilike da se opet krstiš i lijevom i desnom rukom (a vjerovatno i nogom).

Milosh

• 5
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #28 on: 09-03-2006, 17:30:21 »
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Izitpajn

• 4
  • 3
    • http://b3.blog.hr
Harvi, reaguj!
« Reply #29 on: 09-03-2006, 18:35:02 »
Quote from: "Milosh"
http://www.popboks.com/film/grbavica.shtml

Svaka čast xjap

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #30 on: 09-03-2006, 18:56:51 »
:evil:

taman kad sam htio reći da ova nije napisala kritiku ... možda nije ni gledala film

Ako mislite da ovo nije kritika filma, braniću se činjenicom da ni Grbavica Jasmile Žbanić nije film!

Jake Chambers

• 5
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #31 on: 09-03-2006, 20:48:38 »
Čujem da je u Sava Centru u ponedeljak uveče dobila standing ovations...
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

Izitpajn

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #32 on: 09-03-2006, 21:05:30 »
Tko? Film ili kritika?

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #33 on: 10-03-2006, 02:39:36 »
Tek kad se u školama bude učilo da smo izgubili rat, da smo činili zlo i da nam je zbog toga žao, imaćemo šanse.

Zbog ovakvih stvari se zalažem za uvođenje smrtne kazne za novinare koji pišu svinjarije. Ko je činio zlo? JA sigurno nisam, ili se bar toga ne sjećam. I zbog čega MENI treba da bude žao? Što se tiče rata, svako normalan zna da u ratu svi gube, i "mi" i "oni". Dosta mi je više idiota koji se izvinjavaju u moje ime.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #34 on: 10-03-2006, 02:42:42 »
sutra idem na malu ekspediciju ubosnu...

da vidim kakve su perspektive za povratak...

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #35 on: 10-03-2006, 02:45:47 »
Ehej, u koje "gradove" dolaziš? Ako svrneš do Banjaluke, mogli bismo na čaj od kamilice.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #36 on: 10-03-2006, 03:20:57 »
dolazim samo u Sarajevo...

ali, bicu jako kratko, do subote ujutru...

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #37 on: 10-03-2006, 11:41:36 »
Ko je činio zlo? JA sigurno nisam, ili se bar toga ne sjećam. I zbog čega MENI treba da bude žao?

Kriv si što na početku sukoba nisi više vremena potrošio da babi, dedi, komšijama, i svima ostalim objasniš zašto ne smeju da podržavaju Slobu i ideju "svi Srbi u jednoj državi". I ja sam za to kriv  :oops:

Narod Srbije je podržavao čoveka koji je zauzvrat sistematski uništavao sve vredno ne samo u Srbiji nego i šire. I zašto? Zbog ideje koja nije mogla ni krvlju da se odbrani. Kasnije ni od te ideje nije ostalo ništa, ostao je samo mali diktator.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #38 on: 10-03-2006, 12:41:46 »
Ja sam na početku sukoba imao 12 godina  :cry:
Vidiš meče, problem je u tome kako su stvari postavljene. Ispada da jedino Srbi treba da čiste pred svojom kućom i da se izvinjavaju za raznorazne zločine koje su počinili kao narod (obratiti pažnju da nema pojedinačne krivice, vec je isključivo kolektivna u pitanju), baš ko da Muslimani nisu svi podržavali Aliju koji je deset puta veći manijak od Slobe (sva sreća te nije rukovao nekom moćnijom državom pa da nam to demonstrira).

Nastavak slijedi, sad moram da zdimim iz stana.

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #39 on: 10-03-2006, 12:47:28 »
sutra idem na malu ekspediciju ubosnu...

da vidim kakve su perspektive za povratak...

jesi ti to izbeglica  :idea:

otaku

• 4
  • 3
    • http://nasdvoje.mojblog.com/
« Reply #40 on: 10-03-2006, 15:56:54 »

Nastavak slijedi, sad moram da zdimim iz stana.

don't bother
Proooobaj da u glavi budes sam

Ivan Bevc

• 3
Harvi, reaguj!
« Reply #41 on: 10-03-2006, 16:16:23 »
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=445693

Harvi, ne uzbudjuj se, ovo su dokazano izdajnicke novine. :wink:
Teenage crime now fashion's dead
Shoot it up
There goes my love rocket red
Shoot it up

mac

• 3
« Reply #42 on: 10-03-2006, 17:02:01 »
Ja sam na početku sukoba imao 12 godina  :cry:

Pojedinačni zločini moraju pojedinačno i da se kažnjavaju, ali zbog onog što smo mi kao narod uradili mi kao narod i ispaštamo (ali ne nekom sudu u Hagu, nego "višoj instanci"). Deca plaćaju zbog grehova svojih roditelja. Ako posmatramo samo odnose između država (a ne i pojedinačne zločine) onda dolazimo da zaključka da zaista jesmo samo mi "krivi". Samo su Srbi radili na prekrajanju granica. Drugo je sad pitanje povoda, razloga, opravdanja i svega ostalog. Srbi u Krajini su imali razloga da budu zabrinuti i da dižu barikade kad se Hrvatska odvojila, ali svoje probleme su bili obavezni da reše sa Hrvatskom, a ne dodatnim otcepljenjem...

Ivan Bevc

• 3
Harvi, reaguj!
« Reply #43 on: 10-03-2006, 17:09:45 »
Mac...jel ti to namerno provociras Bobana da ponovo krene sa svojim "pricama broja 1" o tome kako su jos pre 25 godina 'rvati sve isplanirali...a tek naziv hale Zetra (zelena transverzala  8) )...
Teenage crime now fashion's dead
Shoot it up
There goes my love rocket red
Shoot it up

Izitpajn

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #44 on: 10-03-2006, 17:28:51 »
Just for the record, i Hrvati su krenuli u prekrajanje granica (Hrvatska Republika Herceg-Bosna), ali samo kratko, '93-94. Onda su, na sreću, dobili po prstima (u nekom "hrvatskom" gradu u srednjoj Bosni, ne znam koji je, Busovača, Vitez, što li (Truba, znaš li ti što o tome?), ima groblje vojnika HVO-a. Desetak ih je poginulo u borbi sa Srbima, a 700 u borbi s Armijom BiH) i odustali. Pomoglo je i to što su glavni krojači umrli od raka i ostalih konstruktivnih bolesti.

mac

• 3
Harvi, reaguj!
« Reply #45 on: 10-03-2006, 18:13:13 »
Quote from: "Ivan Bevc"
Mac...jel ti to namerno provociras Bobana ...

:) Ne bih da komentarišem pa da me uzme na zub... Ne, naravno, to su prosto moji stavovi, ali su pod slobodnom licencom...

Lurd

• 3
Harvi, reaguj!
« Reply #46 on: 10-03-2006, 18:24:02 »
Ej, Izi, čestitam!

Tebi na ispunjenju životne svhre svih nas, a gospodji na dobijanju ličnog roba.
 :wink:
My trees...They have withered and died just like me.

Truba

• 4
  • 3
Harvi, reaguj!
« Reply #47 on: 10-03-2006, 19:02:27 »
IZI
ja ne znam ko je tebe i gdje filovao propagandom ali situacija je mnogo mnogo kompleksnija i vi iz sigurnosti hrvatske metropole ne možete znati niti vam se može objasniti kako je ovamo bilo niti kako jeste

mislim da misliš na Vareš

naravno da ih je 10 poginulo u borbama sa srbima kad takvih borbi i nije bilo u srednjoj bosni iz prostog razloga što nije bilo mnogo srba  :arrow:

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
Harvi, reaguj!
« Reply #48 on: 10-03-2006, 20:00:40 »
Sta da kazem. Imam rezervi prema filmovima koje snimaju pobednici na temu "zlocini porazenih". Vise imam simpatija za filmove koje snimaju pobednici na temu "zlocini pobednika". Onaj Dragojevich, dok je bio normalan, snimio je mnogo subverzivniju stvar, i to u doba dok je rat josh trajao i dok se cinilo da su Srbi pobednici - sta god to znacilo u klanici u kojoj stvarno niko ne pobedjuje osim ratnih profitera.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Lurd

• 3
Harvi, reaguj!
« Reply #49 on: 11-03-2006, 01:42:43 »
Lepa sela lepo gore su SVE osim subverzivna. Štaviše, sramno sakrivanje, bežanje od stava i kvazineutralnost. A i loš je film.
My trees...They have withered and died just like me.