Author Topic: Klasicni novinski strip  (Read 12840 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« on: 29-12-2007, 00:41:38 »
Tema o klasicnom americkom novinskom avanturistickom stripu zlatnog doba, ili vec kako bi ga formulisali. Izdanja, preporuke, secanja, otkrica, reprinti, first printi i sve ostalo.
Neposredan povod - otkrih da IDW objavljuje Dika Trejsija od pocetka, sto je za mene must have. A vidim da su najavili i Noela Sicklesa.
 :!:  :!:  :!:

http://www.idwpublishing.com/titles/dicktracy/1.shtml
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

Man Of Steel

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #1 on: 29-12-2007, 18:36:38 »
Sjajna stvar.
Novinski strip je prava stvar i prava je steta sto se u nasim novinama nemoze naci nesto vise stripova.
When ever you need hard center i will be there

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #2 on: 04-01-2008, 01:53:40 »
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

zstefanovic

• 4
  • 3
Re: Klasicni novinski strip
« Reply #3 on: 04-01-2008, 23:03:23 »
Quote from: "marlowe"
Tema o klasicnom americkom novinskom avanturistickom stripu zlatnog doba, ili vec kako bi ga formulisali. Izdanja, preporuke, secanja, otkrica, reprinti, first printi i sve ostalo.

Хвала ти за ову тему. Фан у мени сматра да је амерички новински стрип један од најлепших културних и уметничких феномена 20. века.

Јбм ти и ту земљу која није била у стању да их репринтује коју деценију раније.
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #4 on: 04-01-2008, 23:58:59 »
Da, cudno je to. Nisu ovo prvi pokusaji reprinata, ali cinjenica je da gotovo nista nije uspesno reprintovano u potpunosti u proslosti, a neretko su izdavacke kuce koje bi pokusale tako nesto potpuno i bankrotirale.
Uglavnom, ova izdanja sam stavio na spisak i nabavka ce uskoro. :!:  Americki novinski strip je meni prva ljubav unutar medija, a tome se covek uvek vraca s vremena na vreme.
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #5 on: 24-02-2008, 22:03:47 »
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

Grimazo

• 1
Klasicni novinski strip
« Reply #6 on: 01-03-2008, 01:40:42 »
Da li su ljubitelji novinskog stripa upoznati sa "Comics revue", magazinom koji i dan danas reprintuje velik broj kaiševa?
Tarzan, Fleš Gordon, Stiv Kenjon, Maca Šiza, tj. Krazy Kat, Siroče Eni, Fantom, Modesti Blejz...

Mogao bih, ako ima zainteresovanih da malo podrobnije izanaliziram jedan broj.

Boban

• 3
Klasicni novinski strip
« Reply #7 on: 01-03-2008, 23:16:01 »
imaš te brojeve u papirnom obliku ili skenirane?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Grimazo

• 1
Klasicni novinski strip
« Reply #8 on: 02-03-2008, 01:38:27 »
Nažalost, raspolažem samo jednim papirnim brojem, od prošle godine. Izašlo ih je preko 260.
Magazin je tako koncipiran da u svakom broju ima 10ak različitih stripova. Jeftin papir i jeftina štampa, većeg formata od klasične američke sveščice, manjeg od a4.

Boban

• 3
Klasicni novinski strip
« Reply #9 on: 02-03-2008, 02:07:23 »
znači, sitno, smuljano i neupotrebljivo.

Grimazo

• 1
Klasicni novinski strip
« Reply #10 on: 02-03-2008, 02:13:50 »
Zanimljivo sa tačke gledišta da to neko danas objavljuje i kupuje. Ispada da nismo samo mi opsednuti Američkim novinskim stripom, ima i po koji Amerikanac.
Postoji i sajt (sa minimalnim brojem informacija) preko kog se može kontaktirati izdavač, pretplatiti se i kupiti albume koje povremeno izbacujui koji se brzo rasprodaju.

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #11 on: 02-03-2008, 09:54:49 »
Znam za to. Covek izdaje i Princa Valijanta u najvecem formatu ikada, i u boji. To bih voleo da vidim, ali knjige su po 150 dolara.
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

marlowe

• 4
  • 3
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

Boban

• 3
Klasicni novinski strip
« Reply #13 on: 09-04-2008, 23:00:40 »
Pre neki dan sam video komplet Džefa Hoka (prvih 4000 tabli) u deset knjiga, ukupno procenjeno na 350 evra... ogroman format, gotovo kao one tri knjige Flaša Gordona od Dečjih novina.

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #14 on: 09-04-2008, 23:03:40 »
Kako procenjeno? Neko izdanje, ili printovi, ili sta?
Kako izgleda? :!:
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

Boban

• 3
Klasicni novinski strip
« Reply #15 on: 09-04-2008, 23:15:43 »
regularno izdanje, ali dosta staro.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #16 on: 01-08-2008, 14:31:59 »
Naleteo na blog čijiv vlasnik svaki dan kači po neki novinski strip. Ima prilično bizarnih naslova. http://pappysgoldenage.blogspot.com/

Nekoć si bio punk, sad si Štefan Frank.

Alex

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #17 on: 01-08-2008, 14:45:42 »
Dušmane, poznavaoče, znaš li ti šta je novinski strip?

To nije!
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #18 on: 01-08-2008, 14:53:02 »
:lol:  :lol:  U pravu je Aleks.. Nije.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #19 on: 01-08-2008, 14:53:12 »
Ou fak. Nije sve što je matoro novinski strip.

Ah... potpuno sam poludeo, vidim ja. Biće da me je spičila sunčanica kad sam išao da kupim integralni hleb.

Nema veze, ionako nisam znao u koji drugi topic da metnem ovo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #20 on: 01-08-2008, 14:59:11 »
Zaista nema veze jer su skenovi hilarijs.

Quote from: "DušMan"
Biće da me je spičila sunčanica kad sam išao da kupim integralni hleb.

Integralni hleb??? Zar nema kraja tvom padanju u ponor dekadencije i metroseksualnosti???

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #21 on: 01-08-2008, 14:59:14 »
Quote from: "Meho Krljic"
U pravu je Aleks.

Eto rečenice koju nikad nisi mislio da ćeš reći.  8)

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #22 on: 01-08-2008, 15:00:49 »
Naprotiv, oduvek sam bio siguran da ćemo se u nečemu složit, samo nije bilo do sada prilike. Mi smo skoro ista generacija i imali smo slična interesovanja kao djeca (Eks Almanah!!!), tako da, tu mora da bude primetnih kompatibilnosti.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #23 on: 01-08-2008, 15:00:53 »
Integralni hleb??? Zar nema kraja tvom padanju u ponor dekadencije i metroseksualnosti???

Ermmm... pa to je zato što beli hleb goji, a ja pokšavam da smršam. Hm... That doesn't make it any better, does it?

Usput naša zadnja dva posta su poslata u isto vreme!

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #24 on: 01-08-2008, 15:01:51 »
I prethodna dva.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #25 on: 01-08-2008, 15:04:37 »
E, a šta bi tek rekao kad bi znao da sam sinoć kidnapovao Zakka i odveo ga na Rundekov koncert u Inđiji???

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #26 on: 01-08-2008, 15:12:14 »
Hmmm... recimo da u Inđiji očigledno nema patriota koji bi se sa Rundekom obračunali kao onomad u Beogradu...

Nego, juče sam u Podgorici između plakata koji najavljuju nastupe u kafićima takvih veličina estrade kao što je Boban Piroman (madrfaking osom), kao i nastupe na Jazu veličina kao što su Leni Kravar, Brega & Čola, video i plakat za Rundeka i Cargo okestru i nikako nisam mogao da se odlučim da li je ovo logično ili ne. Koji je engl iz koga u Podgorici gledaju na Rundeka??? Narodna muzika??? Haustor & beyond? None of the above???

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #27 on: 01-08-2008, 15:17:16 »
Hmmm... recimo da u Inđiji očigledno nema patriota koji bi se sa Rundekom obračunali kao onomad u Beogradu...

Zapravo su neki fini i bubuljičavi momci došli na pola koncerta sa sve kapuljačama i white pride majicama i dizali ruku u zieg heil, uz naravno neizostavne uzdignute srednje prste ili samo tri prsta, u drugojačijoj varjanti. Pokušali i fajt da započnu sa publikom, ali su se odjednom stvorila trojica-čevorica pandura u civilu i pristojno ih odstranili sa koncerta. Inđija - Evropski grad budućnosti.

Imam druga u Baru koji gotovi Rundeka, i još jednog koji je bio pre par dana na koncertu u Budvi. Mislim da nije laž reći da vole Rundeka zbog Rundeka, a to bi potpalo pod kombinaciju Haustor & beyond.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #28 on: 01-08-2008, 15:21:44 »
Pa, da, Voevodina zapravo nije Srbija pa i ima logike da je stepen civilizovanosti viši.

Hmmm, s obzirom da rokenrol u Crnoj Gori nikada nije zaživeo, iznenađen sam da actually ima dovoljno publike koja bi došla na Rundekov koncert po osnovi ljubavi prema Haustoru, pa da se to isplati. Zato se i pitam, ima li tu neka narodnjačka veza. Doduše, kapiram da su njegovi narodnjaci veoma umiveni i da to nije to...

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #29 on: 01-08-2008, 15:28:03 »
Evo publike iz Indjije, možda ti pomogne:

Obrati pažnju na lika sa šeširom. zakk tvrdi da je tvoj lookalike.
Prve redove na njegovim koncertima uglavnom čine mortus pijane padavičarke željne seksa u javnosti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #30 on: 01-08-2008, 15:36:07 »

Obrati pažnju na lika sa šeširom. zakk tvrdi da je tvoj lookalike.

Er... mislio sam da je Zakk moj lookalike. A na ovoj slici se jedva vidi i šešir, nekmoli lik himself...

Prve redove na njegovim koncertima uglavnom čine mortus pijane padavičarke željne seksa u javnosti.

:x  :x  :x  :x  Znao sam da ne treba da sviram u Ventolinu, nego da nađem neki proper bend...

Alex

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #31 on: 01-08-2008, 15:54:35 »
Naprotiv, oduvek sam bio siguran da ćemo se u nečemu složit, samo nije bilo do sada prilike. Mi smo skoro ista generacija i imali smo slična interesovanja kao djeca (Eks Almanah!!!), tako da, tu mora da bude primetnih kompatibilnosti.

Aaah, ona stara arhetipska priča, bili nerazdvojni i voleli iste stvari u detinjstvu, a danas, svaki dan je samo jedan dan više do konačnog obračuna. :lol:
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #32 on: 01-08-2008, 18:00:55 »
Taj fazon!!! Ja tvoja a ti moja Nemeza!!!

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Klasicni novinski strip
« Reply #33 on: 01-08-2008, 19:05:51 »
Hmmm, s obzirom da rokenrol u Crnoj Gori nikada nije zaživeo

Jel ima još neki rok bend odatle sem pokojne Crne dame? Stao mi mozak ponovo, ne mogu da se setim...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Klasicni novinski strip
« Reply #34 on: 01-08-2008, 19:18:27 »
Pa, da, Voevodina zapravo nije Srbija pa i ima logike da je stepen civilizovanosti viši.

Pravo da ti kazem, bio sam pre neki dan u tazbini i mogu ti reci da sam misljenja kako je u ovoj kvazidrzavi jos samo Vojvodina - Srbija. Za pocetak, ama bas sve table duz saobracajnica imaju natpise na cirilici, latinici i jezicima manjina, tamo gde je prikladno. U Backom Petrovcu - mestu u kojem zive gotovo iskljucivo Slovaci - video sam vise cirilice na izlozima ducana nego u Beogradu, Pozarevcu i Nisu zajedno, a bogami i svakom selu izmedju tih gradova na kamaru.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

cutter

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #35 on: 01-08-2008, 19:20:50 »
Quote from: "zakk"

Jel ima još neki rok bend odatle sem pokojne Crne dame? Stao mi mozak ponovo, ne mogu da se setim...

http://www.youtube.com/watch?v=3OYlYukLGoQ&feature=related

Meho Krljic

• 5
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #36 on: 03-08-2008, 08:26:23 »
Quote from: "nightflier"

Pravo da ti kazem, bio sam pre neki dan u tazbini i mogu ti reci da sam misljenja kako je u ovoj kvazidrzavi jos samo Vojvodina - Srbija. Za pocetak, ama bas sve table duz saobracajnica imaju natpise na cirilici, latinici i jezicima manjina, tamo gde je prikladno. U Backom Petrovcu - mestu u kojem zive gotovo iskljucivo Slovaci - video sam vise cirilice na izlozima ducana nego u Beogradu, Pozarevcu i Nisu zajedno, a bogami i svakom selu izmedju tih gradova na kamaru.

To je ta sveprisutna zabuna da ćirilica automacki znači i srbstvo. Da je tako Rusi bi bili najveći Srbi na svetu... oh, wait!!!

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Klasicni novinski strip
« Reply #37 on: 03-08-2008, 10:31:41 »
Quote from: "cutter"
Quote from: "zakk"

http://www.youtube.com/watch?v=3OYlYukLGoQ&feature=related
xjap
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

BladeRunner

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #38 on: 03-08-2008, 23:50:00 »
zakk

Rambo Amadeus je bar porijeklom odavde, mada je meni jedini pravi CG ponos Miladin Šobić - glas svih propalih studenata, gdjegod da su. Odličan je bio i ultrakvalitetan bend 'Little Radojica', a u pitanju su bili podgoričani na tragu trip-hop estetike nekoliko godina prije nego što je ova kroz Massive i Portishead počela da hara top listama (bend završio svoju misiju tragičnim smrtnim slučajem, bar sam tako čuo). Sličan izraz su imali i 'Gospoda Glembajevi', koji su pomalo ličili na EKV (ja bio student i slušao kako su ih obrađivali), mada se taj bend zbog nekih narkomanskih ispada raspao veoma rano. Ipak su uspjeli da izbace par dobrih singlova, dok su uživo razbijali. Od trenutno aktivnih, tu su 'Books of knjige', iritantna verzija TLND koju gotovo svi vole, a meni idu na nerve. Rade Rapido je bio duhovit (Đe si brate što činiš), ali to teško da je rok muzika. Bend vrijedan pomena je i nikšićki DST koji je prije par mjeseci imao poslednji koncert, a nakon njega još jedan, pri čemu im je fan baza veoma jaka u CG (ni njih ne volem). Qtera bi bio još jedan 'noviji' bend koji bi se mogao podvesti pod post-rok ala Virvel ili Sonic Youth, solidno do dobro. Za ostale ili nisam čuo ili su bezveze (češće drugo nego prvo). Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #39 on: 04-08-2008, 02:14:01 »
A Crnogorci su imali do pre par godina i zanimljivu black metal scenu. Deucalion.

Duh_koji_hoda

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #40 on: 04-08-2008, 02:14:53 »
... hm... Rambo Amedeus je r'n'r... tnx na informaciji... nisam znao...

BladeRunner

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #41 on: 04-08-2008, 14:01:34 »
Duh_koji_hoda
... hm... Rambo Amedeus je r'n'r... tnx na informaciji... nisam znao...

Nije problem. Imaš i njegov sajt (www.ramboamadeus.cg.yu), pa možeš da čuješ kakva mu je muzika. Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Klasicni novinski strip
« Reply #42 on: 04-08-2008, 18:38:28 »
:D
E nek' si mu rekao.
 :D

marlowe

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #43 on: 25-02-2009, 01:33:57 »

Hermes to Collect Phantom Strips
Beginning in September
Published: 02/23/2009 02:46am
Hermes Press will collect the complete run of daily and Sunday The Phantom newspaper strips, beginning with a first volume of dailies in September.  The full project will collect over 70 years of The Phantom, from the original Lee Falk and Ray Moore strips that began in 1936, to the Sy Barry strips from 1994.

Because the daily and Sunday strips ran in two different continuities, Hermes plans three volumes of dailies each year, and one volume of Sundays collecting five years of the strip in full color.  

The Phantom the Complete Newspaper Dailies: Volume One   1936-1938, the first volume in the series, will street on September 30th at $39.99.  The 320-page 9” x 11.75” landscape format hardcover, with deluxe dustjacket and endpapers and 100# matte finish coated stock paper, will include a 16 page color section with an introduction by Ron Goulart.

Press proofs will be used as the primary originals for the reprints, with special care taken with the Sundays.  

“Hermes Press will digitally recolor all of the Sundays so our complete version of The Phantom will be the definitive version of the most important action/adventure strip ever,” Hermes Publisher Daniel Herman said.[
Fly like a butterfly,
Sting like a bee.

DeanSavage

• 1
Klasicni novinski strip
« Reply #44 on: 25-02-2009, 12:13:45 »
Uff...ovo je ultimativni must-have.  :!: Samo je veliko pitanje hoće li se ovo moći nabaviti bilo gde u Srbiji i po kojoj ceni. Možda se npr. IPS smiluje da ih distribuira, ali čak i tada je pitanje u kojoj količini i da li bi održali kontinuitet. Not to mention da bi cena verovatno bila barem dvostruko viša.

Ima li negde informacija koliki će biti tiraž? Mislim, hoće li biti ultra-rare kolekcionarsko izdanje ili je namenjeno i običnim smrtnicima?

Gil-galad

• 4
  • 3
Klasicni novinski strip
« Reply #45 on: 26-02-2009, 01:43:08 »
A onaj najavljeni Fantom od Belog puta, kad god bude izašao - kakvog će sadržaja biti, mislim u odnosu na ovu najavu? :!:

Dnevne table, ili nedeljne? I hoće li to možda biti reprint epizoda iz Biblioteke Nostalgija? :wink:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #46 on: 26-08-2021, 00:25:28 »
Da oživimo ovu hibridnu temu o novinskom stripu/domaćem roku! Ja ću da se fokusiram na ovo prvo, a vi kako hoćete.

Sa druge teme:

Vidim da su uradili i Bena Bolta i Ciska Kida... Šteta što ne rade digitalne verzije kolekcija, u toj verziji bih razmišljao o kupovini nečeg od njihovog autputa. Marfi i Salinas su u popriličnoj meri obeležili moje detinjstvo.

Meni je Rip Kirby bio draži od Bena Bolta u ono vreme, i crtački i tematski. Ne znam kako bih reagovao na Bolta danas. Ali Kirbija su Amerikanci krenuli da objavljuju vrlo brzo pošto je Classic Comics Press (aka Charles Pelto) krenuo sa On Stage. Na ex-Yu teritoriji sada imamo dva izdanja: Fibrino i od Čarobne knjige.

Obrati pažnju i na vesterne Warrena Tuftsa, Cassey Ruggles i Lance - oba izgledaju fantastično.

Elem, Stan Drake i Leonard Starr. "Mikelanđeli umetnosti novinskih kaiševa", reče Bill Sienkiewicz, kome je Drake bio "mentor i prijatelj", tako da je jedan vid uticaja objašnjen. Način na koji je Bill crtao žene (osim Elektre - to je drugačije!  :lol: )... nekoć sam mislio da je u pitanju uticaj Neala Adamsa, ali i Adams se učio na Drake-u, tako da je to to.

Iako se Stan Drake nadovezuje na fotorealizam Alexa Raymonda, doveo je glumu likova - da upotrebimo tu analogiju sa filmom - do neslućenih visina. "Glumu" kao naturalističku ekspresivnost, ne karikaturno preterivanje. (Mada je i ovo drugo zvano "glumom" u vreme nemog filma.)

Ovo je iz druge kolekcije The Heart of Juliet Jones, koja sakuplja dnevne kaiševe u periodu 1955-57. Ovaj položeni format mi se više dopada od prakse domaćih izdavača da slažu kaiševe po kraćoj strani, jer su ovako kadrovi veći, a samim tim svi detalji vidniji. Gledanje kostimirane istorijske drame na ekranu veličine osciloskopa nije moj fetiš, a slično je i kod novinskih kaiševa.

Kao što vidimo, ima dosta teksta, ali baloni nisu samo u gornjem delu kadrova. Takođe, imamo i kadrove bez teksta i krupne planove lica.
"Reference to the artist's 'intentions' is usually a sign that the commentator has lost touch with the essentials of the poetic work."
G. Wilson Knight, The Wheel of Fire

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #47 on: 26-08-2021, 11:13:42 »
Casey Ruggles, nedeljna strana:

"Reference to the artist's 'intentions' is usually a sign that the commentator has lost touch with the essentials of the poetic work."

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #48 on: 27-08-2021, 12:10:04 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #49 on: 04-09-2021, 21:41:14 »
Vratimo se na temu koja me najviše zaokupila ove godine. Ovo što ću napisati se ne može lako naći pretraživanjem interneta i nema mnogo toga na vikipediji. Živelo lažno doba informacija!  :twisted:

Iako se ovaj topik zove "klasični" novinski strip, oni crtači o kojima želim da pričam su uglavnom radili posle rata (II svetskog, ne ovog poslednjeg lokalnog). Da li se to smatra "klasikom" ili ne, posebno među domaćim ljubiteljima, ne znam ni sam, ali uvek sam imao utisak da su neki od ovih naslova malo potcenjeni, zapostavljeni, pa i zaboravljeni, dok je nekolicina bila popularna i kod nas.

1999. je profesor Armando Mendez počeo da piše svoj esej The Look of Love: The Rise and Fall of the Photo-Realistic Newspaper Strip, 1946-1970, koji je najbolja analiza ovog trenda koju sam ja ikad video. Ako ne i bilo čega vezano za novinski strip. Sve druge analize većine ovih crtača i stripova slede iz njegove. Delovi eseja su se našli u nekim stručnim časopisima, a celina je bila samo na njegovom sajtu, sada neaktivnom.

Mendez je, po sopstvenom priznanju, počeo da piše taj esej jer je bio razočaran nedostatkom informacija, posebno o Stanu Drake-u, koji će dobiti najobimniji profil. Setimo se da Amerikanci nisu imali Stripoteku i slične revije koje su reprintovale te stripove 30 godina posle originalnog objavljivanja. Tamo se reprinti bili retki i ponekad diskutabilni svojim izborom. Čak i Rip Kirby je na prelazu milenijuma bio skoro zaboravljen.

Prvi novinski strip koji se mogao nazvati foto-realističnim - a to samo znači da su korišćene fotografije kao reference na likove, objekte, i okruženja, a ne nužno da su preslikane  - je delo Elmera Wexlera. Jon Jason, januar 1946. Kada je strip ugašen, Wexler je prešao u reklamnu agenciju Johnstone & Cushing, koja će biti stožer svih umetničkih trendova i previranja koja će uslediti, a kasnije je postao mentor određenom Nealu Adamsu.

Onda dolazi Rip Kirby Alexa Raymonda i Mendez njima (i stripu i crtaču) posvećuje veliku pažnju, posebno zato što je Raymond bio izgubio kredibilitet kao crtač stripova i bio je cenjen samo kao ilustrator.

Zatim sledi analiza sledećih crtača i naslova:
- Stan Drake, The Heart of Juliet Jones (koji je postao standard za romansu)
- Leonard Starr, On Stage (Mary Perkins, on Stage)
- Neal Adams, Ben Casey
- Alex Kotzky, Apartment 3-G
- Ken Bald, Dr. Kildare
- Al Williamson, Secret Agent X-9 (Secret Agent Corrigan, poznat kod nas i kao Fil)

Stil se raširio i van Amerike:
- Jim Holdaway/Romero, Modesty Blaise
- Paul Gillon, 13, rue de l'Espoir

Naravno, takvih stripova je bilo još, kao što je britanski Tiffany Jones, koji je imao elemente pop-arta, i čiji i crtač (Pat Tourret) i scenarista (Jenny Butterworth) su bile žene:

Mendez ispituje ove naslove u svim kontekstima, povezujući sve sa uticajem Ala Parkera i njegovim ilustracijama za modne časopise, i uopšte kulturnim miljeom tog doba, Holivudom, zvezdama, seksualnom revolucijom. Ovo više nije samo o novinskom stripu već je maltene Theory of Everything. A posebno o Americi. Činjenica da su ovi stripovi danas dobrim delom zaboravljeni nam govori dosta, ali ne mnogo dobrog. Evo, da uprostim da ne bi bilo nedoumice izazvane ovim kriptonagoveštajima: Amerika je polako izgubila svoje ideale i više nije "obećana zemlja".

Ali Mendez pravilno povezuje ove stripove sa nastankom televizije i nadogradnjom iste. Kada bude došao trenutak da ta televizija bude u stanju da isporuči sličan sadržaj, sličan nivo drame i glamura, fotorealistični novinski stripovi će se polako ugasiti.

Ali do tada su vladali imaginacijom masovne publike.

Kako reče sam Parker:

Readers demand pretty people in pretty settings forming a pretty picture.  The larger your audience, the more limited its taste. It prefers subject matter to design and girls to men.  It wants no message, other than girls are cute and men like cute girls.

Shvatio je želje i senzibilitet današnje publike još pre više od pola veka!  :twisted: