Spremni za razrešenje tajne Rtnja!
Piše Zoran Nikolić
Vrh planine Rtanj - Šiljak, kao da, stremeći ka nebu nešto želi da nam kaže ili dokaže. To je utisak koji nose svi istraživači ove planine, koji se tokom nekoliko proteklih godina bave fenomenom ovog piramidalnog gorostasa u srcu Srbije. Iako je još 2005. godine Nacionalna komisija za zaštitu geonasleđa predložila vrh Rtnja za Listu predela sa specifičnim odlikama, kao što su Babin zub ili Đavolja varoš, ova planina nagoveštava znatno veću misterioznost nego što su to mnogi to prvobitno mislili.
Zato istraživački centar “Duh Rtnja” smatra da ova planina zaslužuje znatno kvalitetniji tretman. Posle brojnih eksperimenata i ozbiljnih proučavanja, njihovom timu su se pridružili ugledni stručnjaci iz zemlje i inostranstva. Posle višegodišnjeg rada, predstavnik ovog centra Saša Nađfeji otvoreno i bez dileme tvrdi: “Neko je, nekada, prosto morao intervenisati u pogledu geometrijske konstrukcije Rtnja”.
Nađfeji je uveren da planina, jednostavno, u ovom obliku nije “obično” delo prirode, već da je tu neko ozbiljno “umešao prste”. Njegovi argumenti nižu se jedan za drugim....
Božji brojevi
- Mada su hiljadugodišnje rasedanje tla i uticaj razornih meteoroloških prilika dramatično uticale na današnji izgled ove planine, mnogo toga je ostalo više nego očigledno – objašnjava Nađfeji.- Na sreću domaćih piramidologa, ostala je sačuvana vizura piramidalne forme Šiljka i njegove povezanosti sa vrhovima Baba, Kusak i Preslo. Ove veze jasno se mogu ilustrovati i primenom matematičkih zakona. Takav horizontalni geometrijski raspored vrhova ove planine ne bi bio interesantan da nije potpuno u odnosu sa matricom jednakokrakog trougla Keopsove piramide u Egiptu (51 – 52 stepena) i piramde Meseca u Meksiku (23 stepena). Ovakve građevine najpodesnije su za prelamanje kosmičkih zračenja i drugih suptilnih energija.
Nije ovo jedina zakonistost koju su uočili Nađfeji i njegovi prijatelji okupljeni u “Duhu Rtnja”. Naš sagovornik nam skreće pažnju i na još jedan način gledanja na geometrijske pravilnosti vrha ove planine – Šiljka, sa vrhovima Baba i Kusak, i razmeri njihove udaljenosti koja se prostire u proporciji 4:2:1.
-To jasno upućuje da je Rtanj u trodimenzionalnom prostoru u odnosima “zlatnog preseka” - nastavlja Nađfeji.- Tu neobičnost vidimo i kada upoređujemo razlike dužina nadmorskih visina početnih i krajnjih tačaka tri kraka.
Naš sagovornik nam predstavlja vizuelni doživljaj ove planine na osnovu mnogih istraživanja i upoređivanja. Izdvojićemo samo neka od njih, koja prave paralelu kojom su vladali još graditelji drevnih civilizacija. Nađfeji nam skreće pažnju na to da su uglovi krakova koji dele Rtanj na tri dela piramide, sastavljeni pravilno, tako što dva ugla imaju po 105 stepeni. To je identična kombinacija koja postoji kod vode, odnosno dva molekula vodonika u odnosu na jedan molekul kiseonika.
-Kako je kod piramida i drugih monumentalnih građevina voda bitan element u njihovom energetskom pobuđivanju, ova karakteristika geometrije piramide Rtnja može biti protumačena i kao vrsta pouke drevnih graditelja, koji su, očigledno, imali još nešto da nam kažu...- zagonetan je Nađfeji.- Zato ovoj planini treba dati čak i karatker živog bića, jer su se na isti način prema piramidama odnosili i drevni graditelji. U njih su ugrađivali matematička znanja i geometrijske konstante koje su predstavljene iracionalnim brojevima. Baš tako je i na Rtnju. Severni krak koji je dugačak tri kilometra u prostornoj vrednosti jednak je broju Pi (3, 1415926...km), jugoistočni krak broju Fi (1,618... km), dok je jugozapadni krak jednak polovini broja Fi ili četvrtini broja Pi.
Da li je moguće da je prosta koincidencija u pitanju, odnosno da se radi o slučajnosti koja je sačinila Rtanj ovakvom planinom, ili su razlozi njenog piramidalnog oblika mnogo promišljeniji, tajanstveniji i složeniji? Ekipa “Duha Rtnja” danas je potpuno sigurna u ovo, drugo mišljenje.
Remek delo
-Istraživačkog materijala sada već ima dovoljno, tako da ove godine planiramo da objavimo knjigu čiji će naslov biti “Rtanj – drevna piramida ili remek-delo prirode” - objašnjava Nađfeji.- Simbolično, kao što je vrh Rtnja trostrana piramida, i ova knjiga multidisciplinarnog istraživačkog pristupa biće predstavljena iz tri celine i biće praktično baza za njegova buduća istraživanja iz piramidološkog ugla. Uglavnom, istraživači su već došli do impresivnih rezultata koji im rađaju utisak ostvarenosti i zadovoljstva, ali i izuzetno jak motiv da nastave da prate putokaze koje su im postavila dosadašnja otkrića.
U prošlog godini najupečatljivija istraživanja bila su delo profesora Ljube Ristovskog – objašnjava Nađfeji.- Specijalnom polikontrastnom interferentnom fotografijom, koju je on sačinio, stvorili smo sliku o prostiranju energetskog polja oko Rtnja. Takvo polje je, po pravilu, karakteristično za one građevine koje nisu delo prirode, nego im je poreklo veštačko, i koje komuniciraju sa Kosmosom.
Sa druge strane, inženjer Goran Marjanović objasnio je dimenzije Rtnja idealnim za funkciju multidimenzionalnog frekventnog oscilatora. Dakle, kako objašnjavaju stručnjaci “Duha Rtnja”, prostor za naredna istraživanja stalno narasta...
-U ovom trenutku su meteorološki uslovi na ovoj planini surovi i otežavaju terenska istraživanja – zaključuje Nađfeji.- Zato se sada spremamo za proleće i leto, kada nastavljamo punom parom.
Tako će i dalje čitaoci Trećeg oka imati ekskluzivne izveštaje o svakom koraku koji pravi “Duh Rtnja”. A, kako kaže naš sagovornik, očigledno je da će tu biti različitih izazova. Sa jedne strane, planirani su veoma ozbiljni speleološki zahvati, silasci duboko u utrobu ove neobične planine, ali, sa druge strane, i snimanja iz helikoptera, zmaja i balona.
Rtanj će, očigledno, ove godine “proključati”. Stručnjaci tvrde – sa mnogo osnovanih razloga.