PERFIDIA Jamesa Ellroya je početak novog LA Quarteta, četiri romana koja će se baviti Los Anđelesom od 1941. do početka onog inicijalnog.
Prvi roman u novoj seriji je moćno delo koje prepliće noir emociju i istorijsku rekonstrukciju/ dekonstrukciju prvog Kvarteta, sa korozivnošću i rafalnom prozom koja je činila trilogiju American Tabloid. PERFIDIA delui mnoge likove i sa Kvartetom i sa Trilogijom i u oslonjena je na neke kasnije moćno razrađene Ellroyeve kreacije kao što su Dudley Smith, Bucky Bleichert i Lee Blanchard, Kay Lake i mnogi drugi. U tom smislu, PERFIDIA se ponajviše može čitati u kontinuitetu sa LA CONFIDENTIALom i BLACK DAHLIAom, iako naravno ovaj roman može da se u potpunosti razume i bez čitanja drugi Ellroyevih dela.
Jedino predznanje vezano za Ellroya potrebno za uživanje u ovoj knjizi zapravo jeste upoznavanje sa njegovim jezikom. Njegovi zapleti su i ovde vrlo složeni, kao lavirint a jezik je sočan, sugestivan, ispisan tako da je vrlo atraktivan kada bi se roman čitao naglas.
PERFIDIA je roman velikog zamaha, ovog puta likovi se nalaze u sred ogromnog istorijskog procesa, dimenzije njihovih raznih kombinacija i ljudskih sunovrata prepletene su sa životom u Kaliforniji tokom decembra 1941. kada je napadnut Perl Harbor a u LA vlada strah od japanskih podmornica i Pete kolone. Ako je Spielbergov film 1941 napravio komičnu viziju tih dana histerije, onda je PERFIDIA stvorila svet u kome se mutne noir face sakupljaju u civilizacijskoj tački koja ih potpuno razobručuje i daje im slobodu da odu u ekstreme svojih najmračnijih strasti.
Ellroyev LA je mračno mesto, ali u ovom romanu, rat kao da daje carte blanche svima da se ispolje na najekstremniji način. Korozivni su svi, i Ellroyevi izmišljeni junaci ali i istorijske ličnosti poput Whisky Bill Parkera (igra ga Nick Nolte u filmu GANGSTER SQUAD) koji ima noseću ulogu ili Bette Davis koja ima značajnu interakciju sa Dudley Smithom lično.
Sve je dovedeno do ekstrema, unutarpolicijska politika koja čini da policija više bude opasnost po građane i po sebe nego po kriminalce, seksualne slobode, kriminalne zamisli sa zemljištem, politički ekstremizam dela petokolonaša i izolacionista. Svako je na neki način kriv, ucenjen i teško oštećen.
PERFIDIA je krimić. I tu nema dileme. Ali Ellroy odavno ide za svojim snom da dostigne Dostojevskog i Balzaca. Tako je i PERFIDIA napisana kao roman koji daleko nadilazi žanrovska ograničenja, i mislim da je čak i najpovršnijem ljubitelju krimića koji izbegava nadgradnju unutar žanra jasno da Ellroy radi nešto više od toga. Sve te fatalne žene, korpumpirani policajci i izopačeni zločinci deo su jedne snažne, nihilističke vizije sveta u kojoj se ljudskost vidi ili kao slabost, u slučaju Parkera, ili kao doping, u slučaju Dudleya Smitha.
Vizija sveta i junaci dominiraju nad zapletom koji je kako rekoh vrlo složen i u ellroyevskom raskošnom maniru. Ono što unekoliko otežava čitanje jeste što Ellroy vrlo vešto smenjuje akcente i intervale ali jezički registar ostaje isti u svim fazama tako da onda kada priča popusti, pisac ne popušta u svom pripovedačkom tonusu.
Kako u romanu nema nevinih i nema puno vrlih likova, dve ključne ličnosti kroz koje Ellroy želi da uvede čitaoce su Kay Lake koju znamo iz BLACK DAHLIAe i Hideo Ashida, novi junak. Međutim, Ellroy ni ovim “pristupnim" likovima ne daje čistotu, Lake je femme fatale/ avanturistkinja, a Ashida je u osnovi etičan ali primarno koncentrisan na opstanak. Stoga, vrlo brzo i Bill Parker i Dudley Smith (na svoj izopačeni način) preuzimaju ulogu čitalaca kroz koje čitalac razume ovu priču. Imajući sve to u vidu, Ellroyev eksperiment je uspeo, bazirao je čitav roman na problematičnim likovima čije mane nemaju ljupkost nekog pikarskog romana ili liče na slabost koju svako od nas potajno priznaje, a ipak je uspeo da proizvede puni emotivni angažman kod čitaoca.
Ipak, rekao bih da ova korozivna uravnilovka može funkcionisati samo kod velemajstora kao što je Ellroy, i da bi neki slabiji pisac ovakav sklop karaktera lako pretvorio u nečitljivi freakshow.
Policija je telo kome je društvo delegiralo zadatak da čuva red i bezbednost, a sa time mu je prepustilo i mandat da se bavi gadnim ljudima i radi opasne i neprjatne stvari. Jasno je zašto su priče o policajcima toliko atraktivne. Ellroy je u svojim romanima uspeo da ih digne na nivo umetnosti, postepeno se odmičući od štiva koje bi i sami policajci mogli da čitaju.